Policejní jednotka v barvách (1982) (seriál)

Poměrně neúspěšný seriál, ze kterého vychází pozdější slavná trilogie Bláznivých střel.

Jindra, hraběnka Ostrovínová (1933)

"Zajímavé sekvence filmu s pečlivě volenými záběry exteriérů (O. Heller), plynule spojenými řadou prolínaček navozujících idylickou nostalgickou atmosféru znehodnocují toporné a patetické herecké výkony, kterým dominuje Lamačův ušlechtilý a naprosto dokonalý kantor-vlastenec." (Panorama českého filmu, s. 41)

Scooby-Doo na stopě (1969) (seriál)

Hanna-Barberovský tv kreslený seriál, zábavný, vtipný, jednotlivé díly opakují podobnou formulku, ale to je u Colomba taky. Mnohem lepší než pozdější série, ve kterých jsou hrdinové malí a kýčovitě nakreslení (podobně jako paskvil Tom and Jerry Kids). Prostě - tohle je ta původní klasika, která stojí za zhlédnutí.

Válka světů (2005)

Ten závěr! - Najednou se vše ukončí během chvilky, jako by tvůrci nevěděli co s tím dál. Vše nám dopoví vypravěč. Jo a samozřejmě strhávám body za klišovité setkání rodinky v Bostonu. Ach jo. V duchu jsem doufal, že to zrovna TAKHLE snad neskončí. Takže asi až na posledních 10 minut skvělý film.

Dracula (1992)

Doporučuji sehnat román od Brama Stokera, zalézt si v noci někam na půdu a při rozžaté svíci číst. Tak budete mít mrazení v páteři jisté po několik večerů, navíc můžete obdivovat formu románu sestaveného z dopisů, novinových výstřižků a deníkových zápisů. Potom si zajděte ke kadeřníkovi nechat obarvit vaše hrůzou zšedlé vlasy. Od kadeřníka to vemte kolem videopůjčovny, tam najděte tento film, zapomeňte na knihu a udělejte si příjemný večer pod taktovkou zkušeného mistra Coppoly, několik zkušených herců (Oldman, Hopkins) a několika nudných herců (Reeves, Ryderová - omluvmež je, byli ještě mladí ;-)) A nezapomeňte, že máte zapomenout na tu knihu!

Vesnice (2004)

Zajímavý, i když hodně za vlasy přitažený nápad. Shyamalan zde jen trpí přehnanou snahou o vysvětlení a dokázání logičnosti, což je přeci jen zbytečné. Navíc problém s jeho filmy je ten, že je stačí zhlédnou jednou. Maximálně dvakrát, když si chcete zjistit, co vám uniklo, nebo jestli vše opravdu do sebe zapadá tak, jak má. Jenže potom (s vědomím, jak to všechno vlastně je) se veškeré napětí z neznámého vytratí. Tak jako u Amenabarových Těch druhých jsem byl napoprvé napnutej jak struna. Závěrečná překvapivá pointa (jeden známý tomu ale říká Podraz na diváka) je sice fajn, ale z filmu dělá jen zážitek na jeden večer, případně na vícero večerů, pokud se ho rozhodnete pustit svým známým (kteří ho ještě neviděli) a sadisticky sledovat jejich reakce. Suma sumárum, ze všech jeho filmů mám momentálně nejraději The Unbreakable, který mne svého času spíše zklamal. Ale proč dávám 4*, když tak kritisuji? Inu, za atmosféru, herecké výkony, střih a hudbu ;-)

50x a stále poprvé (2004)

Jeden z nejlepších filmů s Adamem Sandlerem. Komedie, u které se divák opravdu zasměje a nemusí utírat z čela pot trapnosti a studu za herecké výkony. Mile mě překvapilo i závěrečné vyústění scénáře. A hlavně se nekoná velkolepé finále na stadionu s potleskem amerického národa (čtenáři/diváku, toto hledej v Kurzu sebeovládání :-))

Specialista (1994)

Směčná akční limonáda, zaměnitelná s řadou podobných snímků. Zbytečná ztráta času.

Constantine (2005)

Až na drobnost, že John Constantine alias Hellblazer by měl mít světlé vlasy a anglický přízvuk, nemám vážnějších námitek. Kromě toho, co zde již bylo napsáno od ostatních přidám postřeh o interesantním zdůrazňování vertikálních linií v záběrech. A taky docela často můžeme zahlédnout symetrii. Kameraman si vyhrál :-)

Román mourovatého kocoura (1977)

O škodlivosti alkoholu. Kocoura-alkoholika odvezou na záchytku, kde si vybuduje kariéru lovce bílých myšek. Ty však mohl lovit, jen když sám byl namol. Místo aby opilců ubývalo, začalo jich přibývat, když se doslechli, že notorismus je snadno léčitelný. Což dovedlo samotného kocoura do deliria. Naštěstí se zachránil útěkem do přírody, kde už bumbal jen a jen vodu. Skvěle namluvený příběh Petrem Nárožným. Škoda, že za výtvarníka si tvůrci zvolili Jiřího Šalamouna, z jehož tvorby se mi líbí jen Maxipes Fík, jiné ilustrace (např. v Hobitovi nebo Posledním Mohykánovi) už nikoli.