• Krátkometrážní

Rodinný film (2015)

V pohode. Nič, čo by ostrieľaného diváka "zabilo", ale na druhú stranu občas je fajn vidieť obýčajný kontemporárny film, ktorý nenudí a podáva obraz o dnešnej dobe. Potešila zriedkavá a veľmi mierná nahota, ako aj ukážkový civilný prejav skúseného borca Karela Rodena. Nič sa nestane, keď film neuvidíte, ale ani naopak. 6/10 (Cinematik 2016)

Alice ve městech (1974)

Malý veľký film. Malý počtom postáv, osobný, skoro až bezvýznamný. Pre spoločnosť ako celok jednoznačne. Ale spoločnosť sa skladá práve zo všetkých takýchto našich mikropríbehov. A toto je príbeh o Alice. A aj príbeh Philipa, ktorý mal veľké srdce, akokoľvek si to nechcel priznať. Keď nerátam poviedku v Ten Minutes Older: The Trumpet a dokumentárny Buena Vista Social Club, tak je to moje prvé (!) stretnutie s Wendersom. A musím povedať, že som zvedavý na jeho ďaľšie počiny. 8/10 (Cinematik 2016)

Paterson (2016)

Filmová poézia by Jim Jarmusch. Film o autobusárovi. Je logické, že ho musel hrať človek s menom Driver. :) Neveril som, ale Adam Driver vie hrať a to bravúrne! Patersona som si fakt užil (aj postavu, aj film). Už po niekoľkýkrát Jarmuschovi tlieskam. (Cinematik 2016)

Noční hra (2018)

Hravá téma, hravý film. Prvá polka je určite lepšia ako tá druhá, no i napriek tomu si film udržal sviežú formu až do konca. Potešili rôzne vizuálne vychytávky a efektíky. Hudba tiež fajn, herci takisto. Najlepšiu postavu schytal a aj bravúrne zahral Jesse Plemmons - ten jeho brutálne divný policajt bol prvotriedný. :) Zábavné a ku koncu dokonca aj drsné, ale hlavne fresh. [#16/2018]

Princezna Mononoke (1997)

Ako vždy, Mijazaki natočil animák, ktorý je (aj) pre dospelých a ide ďaleko za bežné očakávania pri kreslených filmoch. Filozofia, ľudské slabosti a neúcta k prírode. To na začiatok. Škoda, že sme to pozerali tak neskoro v noci, niektoré momenty som objektívne nezachytil, predsalen je to jeden z najdlhších animákov vôbec. Nie je to tak zábavný kus, ako Mijazakové novšie počiny, ale má to message a nebojí sa ísť proti prúdu. Budem musieť pozrieť ešte aspoň raz. (Cinematik 2016)

Líná zátoka (2016)

Každý má iný vkus a duplovate pri komédiách. Ospalá zátoka mala byť dobrou komédiou, dokonca bodovala na niektorých festivaloch, vrátane Cannes. Uff, proti gustu žiadny disputát, ale toto vážne nevyšlo. Frantíci to väčšinou s komédiami vedia, ale Ma loute je trápnosť, s divnými postavami, bez jediného vysvetlenia alebo pointy. A ešte aj s fantasknými prvkami. Iba sme dve hodiny neveriacky čumeli na plátno. A nie, v kinosále sa nikto nesmial. Zblúdená strela, ktorá môže ísť na TV Barandov v nedeľu naobed a nie na festivaloch preboha. (Cinematik 2016)

Buena Vista Social Club (1999)

Autenticita. To je hlavná devíza tohto dokumentu. Už len to, že niekto (Ry Cooder) si dal tu námahu ponachádzať a dať znova dokopy bývalé a časom zabudnuté kubánske hudobné hviezdy, je úžasné a ocenenia hodné, ale Wim Wenders to skvelo zachytil v dokumente, ktorý navždy ponesie ich message. Je to oslava hudby, slobodného ducha, ale aj jednoduchého spôsobu života. Záver filmu, kedy sa podarilo dostať celý Buena Vista Social Club do Carnegie Hall je naozaj jeden veľký zázrak. Bol som týmto momentom uneseným napriek tomu, že tento typ hudby nepočúvam. (Cinematik 2016)

Život (2017)

Škoda, mohlo to byť omnoho lepšie. Atmosféra a vizuál sú na úrovni, obsadenie fantastické, námet síce nie priveľmi originálny, ale v podstate ok. A prvá polka dávala istú nádej na dobrý thriller. No konanie postáv to celé zmrvilo. Nakoniec sa z Life vykľulo obyčajné a hlavne neprekvapivé sci-fi b-éčko. [#15/2018]

Ali Wong: Baby Cobra (2016) (pořad)

Ali Wong vyplnila hodinový stand-up nekorektnosťou, brutálnou otvorenosťou, či už ide o análny sex, konanie veľkej potreby v robote, alebo o rozdiely medzi rasami, a uštipačnými poznámkami plných irónie. Povedané inak - Ali Wong sa nesere. V 7. mesiaci tehotenstva dala takú energickú show, že aj vyšportovaní ľudia by mohli závidieť. Úplne vidím zástupy konzervatívnych chudákov, pre ktorých je takýto typ ženy, reps. jej výstup herézou a nebolo by zle znovu zaviesť upalovanie bosoriek. Ja tlieskam, pobavili sme sa doma s mojou polovičkou. :) [#14/2018]

Brooklyn (2015)

Film s veľkým srdcom, s vydarenou výpravou a kamerou, ale hlavne s parádnou Saoirse Ronan. Tá baba už 10 rokov dozadu v Atonement ukázala, že je strašný talent, v Brooklyn to len potvrdila. Feel-good movie v dobrom slova zmysle. (Cinematik 2016)