Marketa Lazarová (1967)

Přemýšlela jsem, jak popsat toto mnohovrstvé dílo. Nechci nikomu nic podsouvat, ale všechna slova navíc jsou zbytečná, při přečtení recenze od “mchnk”.

Utrpení mladého Boháčka (1969)

Landovskému jdou nesmírně dobře role prostých, naivních, trochu sprostých hochů od vedle. Příběh má dobrou zápletku a spád. Tóna je vlastně oběť. Oběť matky, inzerátu, náhody. Vše zvládá bravurně, protože je rezignovaný a nebojuje. Nechává se unášet na vlnách přirozenosti.

Ted Lasso - Série 1 (2020) (série)

Je zcela jedno jestli Ted rozumí fotbalu nebo ne. Je to správně střelený optimista, kterého nerozhodí první prohra, ani britská xenofobie. Má sportovně bojového ducha a strhne svou laskavostí, životní zkušeností nejedno skeptické srdce. Všichni pochybovači sledujte jak na konci Lasso mrská…

Chudáčci (2023)

S tím, že má Lanthimos úchylné představy a aplikuje je do svých snímků jsem věděla. Přesto, že se mi jeho tvorba nelíbí, nechala jsem se strhnout davovou psychózou a šla jsem do něj. Po úvodním bizaru plném cintů a drobků u Belliny pusy jsem měla sto chutí odejít ze sálu, ale pak přišla návnada v podobě Bellina předešlého života, o kterém sama nemá ponětí. Bella je tabula rasa, mladá žena poznávající život tam venku, plný barev, slasti, lascivnosti, ale i utrpení, smutku a sebepoznání. Rozhodně nezapomenutelné herecké výkony, kostýmy, kulisy. Tenhle film bude zrát časem.

Wonka (2023)

Novodobé muzikály dosť težce přezvýkám, neboť mě připadají hysterické, afektované. Také i u tohoto jsem měla počáteční obavy, avšak celkem rychle se rozplynuly, neboli proměnily v docela hezký, dojemný příběh. Myslím, že by se z nej mohla stát příjemná vánoční tradice. Hezké kostýmy.

Příliš dokonalá podoba (1988)

Irons opět ukázal, že je hercem mnoha tváří. Dvojrole jako pro nej ušitá. Zvracená bratrská dvojice, úspěšná na poli medicíny - gynekologie. Jeden příliš silný a chladný, druhý slabý, plný obav a bludných představ. Posedlost jednou ženou, dvěma různými intencemi, tohle nemůže skončit dobře…

Bojovník (2019) (seriál)

Takové Peaky Blinders po azijsku v USA. Příběh plný akce, romantiky, pěstí od krve, zákulisních i otevřených válek…a už když si myslíte, že vás už nic nepřekvapí, pak přijde ten moment…

Lekce chemie (2023) (seriál)

50. léta byla ve znamení pokroku a také patriarchátu. Vzdělaná a nadaná chemička má všechny předpoklady přijít na kloub tajemství abiogeneze, avšak má problém. Je totiž žena. No a pak je tu další problém. Calvin. Plachý génius, s prioritami jako má Elizabeth. Jedna náhoda svede tyto dva ke společné profesní i osobní cestě, až do chvíle, kdy nadejde čas, který všechno a všechny změní.

Anatomie pádu (2023)

Nemohu se ubránit pocitu, že tady scenáristé vykradli seriál The Staircase (2022). Všichni zde ale hrají uvěřitelně, i když tempo je zde znepokojivě pomalé, chvílemi jsem usínala a musela se k jednotlivým úsekům filmu vracet. Dokonce mě zde ani nějak zvlášť netrápilo dilema o vině či nevině, mám v tom docela jasno. Respektuji rozhodnutí soudu. Velice potěšil herecký projev Mila Machada Granera.

Podivný pár (1968)

Ani spolu, ani bez sebe. Velké přátelství dvou potřeštěných chlapů sdílejících jeden velký apartmán. Naprosto úžasná atmosféra a chemie mezi oběma protagonisty s plnými a vtipnými dialogy.