Turnaj zabijáků (2009)

Opět další béčkárna s celkem povedenými akčními sekvencemi, za které dávám dvě hvězdy. 30 maniaků soutěží, kterej z nich je ten nejlepší vrah na světě, ach jo. To tady fakt ještě nebylo. A k tomu jeden notor kněz, kterej se chová jako ženská v podání Roberta Carlyla (mimochodem v hrozném podání). A aby to bylo ještě zajímavější, je tu taky zápletka, ale nebojte, samozřejmě prostoduchá, jako já po silvestru.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Výjimečný film výjimečného tvůrce. Dokonalá režie, podmanivá hudba a skvostný scénář s dialogy, na které se jen tak nezapomíná. K tomu přidejte šarmantního a neskutečně charismatického Cary Granta, krásnou femme fatale v podání Evy Marie Saint a máte k dispozici koktejl, který skvělě chutná a který nikde jinde nedostanete. Naprostý skvost, který kloubí lehkost s genialitou. A ta atmosféra...

Ned Kelly (2003)

Další z mnoha ód na pověstné bandity. Nic proti nim, naopak filmy o nich mají své kouzlo, navíc se člověk může i leccos dozvědět. Ale Ned Kelly se příliš nepovedl. Velmi lacině natočené s naivními dialogy a rádoby srdceryvnými scénami, které prostě nefungovali. Líto mi nebylo ani hlavních hrdinů v závěrečných scénách, neznám záměr režiséra, ale podle mne to naprosto neukočíroval. Stejně tak scénář je snůška balastu. Vše co jste jinde viděli a slyšeli, uvidíte a uslyšíte i zde, bohužel pro Neda Kellyho v mnohem lepší podobě. A herci? Heaher Ledger, který měl nejvíc prostoru hraje jako gumový panák, Orlandovi jsem jeho roli proutníka a drsoně naprosto nevěřil a Geoffrey Rush si snad jenom odněkud odskočil hodit hustej pohled. Ne, ne ani druhou šanci tomu nedám.

Na hraně temnoty (2010)

Asi takhle. Myslím, že od Mela nikdo nečekal žádnou akční nebo jinou šílenou jízdu jako za mlada. Předpokládala se kvalita a s tou je to u tohoto snímku na prd. Problém je, že Mel si za svůj jistě plodný herecký život nasadil příliš vysokou laťku a nároky diváka se tím samozřejmě zvýšily. Gibson je můj velký oblíbenec a má můj respekt za vše, co v oblasti filmu dosáhl. Vždy jsem ho považoval za velmi kreativního, ať už v oblasti dramatu, komedie nebo dobrodružného filmu. O režii ani nemluvě. Ovšem při sledování jeho nového filmu jsem se až nudil. Není to chyba herců, jako spíš scénáře a nemastné neslané režie. Jeho chyba je, že do toho vůbec šel anebo se pletu a všechno je jinak. Nicméně celý námět filmu by se neztratil třeba u takového Walker Texas Ranger a nikdo by si z něho na prdel nesedl. Mel už to bohužel svým standardním výkonem zachránit nedovedl. Na hraně temnoty tančí na hraně průměrnosti.

Drsný časy (2005)

Pouliční jízda špinavým L.A. V těchto místech není na místě být srab, vůbec nejlepší by bylo se tomuto místu vyhnout. Je pravda, že spousta děcek se z takových sraček dokázala zvednout a místo chlastu, drog a dalších fajnových věcí se dali na univerzity a dneska jsou z nich třeba právníci. Pak jsou tady tací, jako třeba Mike a Jim. První je věčně bez práce, vožralej, zhulenej a nechává se živit od svý holky, která už toho začíná mít opravdu plný zuby, není divu. A ten druhej je bývalej mariňák, nesoucí si v sobě vzpomínky na ne zrovna příjemné časy, na které by radši zapomněl. Je frustrovaný až běda, pak stačí jen málo a ventil povolí, v tu chvíli bych nikomu nepřál být u toho. Je to velmi dobré drama, které ač bez zjevných vrcholů má skvěle vykreslené postavy, hustou atmosféru a výborné herecké výkony. Psychologické drama nesoucí v sobě hrozbu traumat nejen z války, ale i bezútěšného života.

Gamer (2009)

Béčko jako prase, hozené do nejmodernějšího hávu. Forma jako taková už v dnešní době nemůže snad být horší, proto se od jejího hodnocení distancuju. Co se týče obsahu, tak ten je poměrně okoukaný a ničím až na pár chytrých nápadů nepřekvapí. Prostě další klipovka, která vyprchá už se závěrečnými titulky.

Frida (2002)

Působivé ztvárnění asi nejznámější malířky světa dopadlo na výbornou. Salma Hayek ze sebe dostala vše co mohla a na výsledku je to znát. Je vidět, že o tuto roli hodně stála. Frida zde ztvárněná je samozřejmě umělkyně, manželka, milenka a komunistka, ale hlavně je především ženou, citlivou, temperamentní, milující a vášnivou. Je dobře, že nešlo jen o další biografický skandální snímek, i když by takový klidně mohl být. A svým způsobem takový i je, ale se vším je zde nakládáno s citem a rovnováhou. Vynikla komplexnost a rozporuplnost této pozoruhodné ženy, její křehkost spolu s umanutou zarputilostí. Tohle se povedlo.

Jerusalema (2008)

Velmi dobře natočený strhující příběh z Jižní Afriky. Stačí málo ochutnat peněz a aspoň na chvíli se cítit jako pořádnej chlapák a už se brouzdáte po tenkém ledě zločinu. Lucky však není žádnej hlupák, spíš naopak. Přes pubertální krádeže aut v sobě objeví vůdcovský talent a přes noc je z něj předák a mesiáš chudých zároveň. Vyniká především v podvodech a kličkuje v právních skulinách. Samozřejmě se to mnoha lidem nelíbí a navíc má ve svých řadách magora jménem Nazareth, který pod vlivem drog nejde pro kulku daleko. Tyhle a jiné problémy zapříčiní, že smyčka se kolem Luckyho nemilosrdně stahuje, ale nebyl by to Lucky, aby se tak lehce vzdal. Pro mě určitě jedno z nejpříjemnějších překvapení za poslední dobu.

Profesionál (1981)

Profesionál patří ke klasikám žánru a zároveň se řadí mezi to lepší co sympaťák Belmondo natočil. Role osamělého hrdého vlka, mstícího se za zradu na něm spáchanou, se ujal tak jak je u něj zvykem, tedy s vtipem a šarmem jemu vlastním. Film má všechny klady a zápory let minulých, rvačky nejsou plně uvěřitelné, krev je nepřirozeně krvavá atd., ale to je asi tak vše co se mu dá vytknout. Jinak obsahuje vše co obsahovat má. Dobrý scénář, herecké výkony, krásné ženy, nepříjemného záporáka, krásnou hudbu a nezapomenutelnou honičku po Paříži.

Smrt přichází v bílém (2003)

Takhle dobře jsem se nezasmál ani u novodobých rádoby komedií. Horor? Ale jděte. Hodně ujetá, dobře mířená road movie.