• Pohádka

O Janovi a podivuhodném příteli (1990) (TV film)

Další z mých oblíbených ponurých pohádek. A vzhledem k tomu, jaké "pohádky" se točí v současnosti, měním 4 hvězdičky na 5. Nechápu, že představitel "podivuhodného přítele" Fritz Bachschmidt není u tohoto filmu uveden v přehledu herců, dokonce vůbec není na čsfd. Edit: tak Fritz Bachschmidt už je na ČSFD uvedený (ale že to trvalo).

Třetí princ (1982)

Moje nejoblíbenější česká pohádka! Depresivní? Psychopohádka? Ale kdepak! Originální, ne zrovna snadno předvídatelná pohádka s výbornou atmosférou. Kdykoliv se na ni znova ráda podívám. A Trávníček - to byl skutečný Princ, takoví se už dnes v pohádkách nevyskytují. Ze současné produkce hraných pohádek se mi chce zvracet, letošní pohádky se v televizi obzvlášť "vydařily". A jestli jsem se jako dítě něčeho v televizi bála, tak to byl díl Studna z 30 případů majora Zemana.

Láska nebeská (2003)

To se fakt nedá (a snažila jsem se!). A tímhle nás televize budou kolem vánoc krmit každý rok. Achjo.

Pád (2006)

Viděla jsem Tarsemův předchozí film Cela, takže tím bude můj komentář ovlivněn. Především: režisér se poněkud opakuje. To bylo patrné již od prvních záběrů příběhu, který vypráví pacient v nemocnici. Režiséra zřejmě fascinuje poušť (písečné duny), koně a lidi topící se v bazénu. A že budou oba filmy ve své "fantazijní" části končit tím, že někdo někoho topí v bazénu, to už je skutečně do očí bijící. To, co mě fascinovalo ve filmu Cela, mě tady už nudí. Tarsem umí natočit vizuálně poutavé scény, ale minimálně v těchto dvou filmech si v některých záběrech jsou tak podobné, jako by je točil na stejných místech, jen s jinými herci. Vše výše jmenované mělo za důsledek to, že mě víc zajímal děj v nemocnici než vyprávěný příběh. Na konci filmu se vyprávěný příběh jakýms takýms způsobem spojí s realitou postav v nemocnici, ale mé zklamání z filmu to příliš nezmírnilo, možná tak ze dvou hvězd na tři. Docela mě překvapilo, že Pád je na ČSFD hodnocen lépe než Cela (tam se člověk aspoň mohl dívat na pohlednou Lopezovou místo na žvatlající dítě, když už nic). Nejlepší stejně byla Beethovenova hudba pod titulky na začátku a na konci filmu.

Sex ve městě 2 (2010)

Jsem fanynka seriálu Sex ve městě, ale toto byl hodně slabý odvar. Docela snobárna, vydatný product placement, slabý scénář. Přiznávám, že jsem se párkrát od srdce zasmála, ale kde zůstal ten nadhled a lehkost ze seriálu? Docela zábavný mně film přišel až po "kulturním střetu", kdy zatkli Samanthu. No, nečekala jsem kdoví co, zavzpomínala jsem na seriál (a mládí) a s pár deckama vína jsem se docela pobavila.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Režiséru Strachovi fandím a na jeho filmy, hlavně ty s mysteriózně-kriminální zápletkou, se vždy těším. Bohužel tentokrát musím konstatovat, že Ďáblova lest byla v porovnání s tímto o chlup lepší. Scénář Ztracené brány mi přišel místy trochu odfláklý, některé scény dost přitažené za vlasy, logika dostávala zabrat - o některých nesmyslech se již zmiňovali jiní - a pití alkoholu před řízením auta mě docela nadzdvihlo. Každopádně v tvorbě české televize se jedná o počin nadstandardní a jsem ráda, že jsem si ho nenechala ujít, napětí bylo slušné, lokace zajímavé a herecké obsazení příjemné. Budu se těšit na příští díla pana Stracha, jen doufám, že to nebude flákat víc a víc a nasazenou laťku minimálně udrží.

Moon (2009)

Tak tohle mě moc neuchvátilo. A srovnávat to se Sunshine mi přijde poněkud mimo.

Gallipoli (1981)

Tento film jsem viděla už kdysi, snad před 20 lety, a teď, když jsem zjistila, že ho v televizi dávají znovu, jsem si vybavila dvě věci: mladého a krásného Mela Gibsona a jeho běh v zákopech. Věděla jsem, že mě ten konec filmu tehdy dost dostal, ale už jsem přesně nevěděla proč, a protože jsem nemohla vynechat příležitost se znovu podívat na mladého Mela, film jsem musela zase vidět. Jak válečné filmy nemám ráda, tak v tomto filmu je naštěstí válka až na konci. Bohužel (bohudík?) i těch pár minut stačilo na to, aby nám film ukázal nesmyslnost a krutost války. Tolik naprosto nesmyslně zmařených lidských životů... a když se do toho zapojí vygumovaný zelený mozek... bodáky proti kulometům. Opět mě ten konec dostal a určitě si o této bitvě ještě něco nastuduji. (jo a Melovi to tam fakt slušelo :-)