poster

O Janovi a podivuhodném příteli (TV film)

 • Itálie

  Vandronik

  (Itálie)
 • Západní Německo

  Reisekamerad, Der

  (Západní Německo)

Pohádka / Rodinný / Dobrodružný

Československo / Itálie / Západní Německo / Francie, 1990, 89 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (151)

 • Gemini
  ****

  Tak jako mnoho mých vrstevníků, i já jsem se při prvních setkáních s touto "pohádkou" spíš bál a měl celkově nepříliš příjemné pocity - jako u některých starších vyloženě studiových "pohádek" (však víte, takové ty hodinovky) nebo u nejlepších záležitostí Juraje Herze jako byla Panna A Netvor nebo Deváté Srdce - však také i zde má hudbu pod patronací Petr Hapka. Pan režisér Ráža nicméně přesně vystihl pro dětské hlavičky asi až do dvanácti let nevhodné Andersenovo vyprávění dokonale. Zážitek je to rozhodně silný, rozhodně převyšující mnohé pohádky směřující přímo na plátna kin. "Jen" bohužel opravdu moc není pro děti:) 80%(13.12.2013)

 • Tosim
  ****

  Tahle pohádka mě vždcky hodně děsila a to je špatně, takže nemůžu dát plné hodnocení, i když bych nakrásně chtěl, vše je to fantastické, i ta TV, jak se zmiňují ostatní...(20.6.2003)

 • gouryella
  ****

  Jen TV pohádka? - pro mě naprosto nepochopitelně, protože svojí kvalitou daleko předčí většinu tvorby, která kina jen prošumí.(18.9.2002)

 • Enšpígl
  ***

  Celou pohádkou vládne poměrně ponurá atmosféra, takže by to mělo fagany docela zklidnit. Zápletka spočívá v tom, že kdo chce mít princeznu musí uhádnout její tři hádánky. Ač bych si s Evičkou Vejmělkovou hrozně rád zahrál na prince a princeznu, do hádanek bych nešel, v tom jsem blbej jak tágo. Stačilo když se mně jednou matikář zeptal, že z Prahy v 6:45 vyjel vlak co měl 3 nákladní vagony v jednom měl uhlí, ve třetím žito a kdyže dojede do Plzně ? Má odpověď "až dojede, tak dojede" ho neuspokojila a od tý doby se hádenek neučastním. Jan se naopak celej hrrr hádankářskejch hrátek s Evičkou účastnil, ale to se mu tu před holkou frajeřilo, když mu za prdelí stál ten dědek. S touto pohádkou bych příliš neoperoval před opravdu nejmenšíma dětma nebudí moc příjemných pocitů, ale jinak se docela vydařila.(21.12.2014)

 • choze
  **

  Z dětství si to pamatuju jen matně, tuším to na mě taky působilo strašidelně, dnes už mě to nestraší (snad jen s výjimkou obrůstání hrdiny křovím) a ani moc nebaví. Hudba samozřejmě dobrá, cestování po obloze je natočené dost působivě a pro Vejmělkovou mám slabost.(24.2.2015)

 • flanker.27
  *****

  Asi poslední skutečně dobrá filmová pohádka u nás natočená. Hapkova hudba, docela ponurá až hororová atmosféra, skvělí herci a výborné dialogy. Je zajímavé, jak se v komentářích objevuje, že se u ní pisatel jako malý bál. To já sice trochu taky, ale právě o to jí mám radši. Jen ať pohádky přinášejí pestřejší škálu pocitů, jen ať je nebezpečí velký. Jen ať dítě pochopí, co to má doopravdy být ta síla lásky, když se musí postavit nebezpečí, co je to skutečná odvaha, když musí přemoci strach. A co je to radovat se z okamžiků života, z okamžiků štěstí, o které se musíme sami zasadit.(17.7.2011)

 • Morien
  *****

  Je to temné, depresivní, smutné, znepokojivé a nepochopitelné, co je to? Další Morienin oblíbený kousek! ♥(19.11.2006)

 • berg.12
  ****

  Jako mnozí rovněž nechápu, jak mohla tahle pohádka skončit jen jako televizní. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v pohádkové tvorbě v 90tých letech vzniklo. Strašidelná sice místy je, ale rozhodně ne jako třeba takové "Deváté srdce". Ta atmosféra je pohádková přímo fantasticky. Rovněž důkaz, že dobrá pohádka se obejde i bez známějšího hereckého obsazení. Na mou pohádkovou Top5 sice nedosáhla, ale pokušení dát jí plné hodnocení tu bylo.(15.6.2005)

 • paascha
  **

  Nejvíc filmu, který by snad byl i výborný, ublížilo televizní určení pro Německo. Podivné mezinárodní obsazení, nepříliš věrohodné postsynchrony, absence kvalitních triků, sečteno a podtrženo bída a bída.(30.6.2011)

 • NinadeL
  *****

  Jedna z nejdokonalejších koprodukčních pohádek.(18.10.2010)

 • Hunt
  *****

  Jedna z nejlepších (asi nejlepší televizní) pohádek vůbec, výborná výprava, příběh, hudba, režie,... má nejoblíbenější !(28.9.2012)

 • Jacinda
  ****

  Velmi, velmi depresivní pohádka, při které jsme se jako dětí velmi, velmi bála...(27.11.2009)

 • Sarkastic
  ****

  Tahle pohádka je docela zvláštní. Ale rozhodně ne špatná, spíš naopak. Když jsem byl malý, tak jsem se jí trošku bál, konkrétně toho podivného Janova přítele. Nikdy jsem nepochopil, co ta postava byla vlastně zač a nechápu to dodnes. Hodnotím 4*, málokdy člověk spatří takhle zajímavou a tajemnou pohádku navíc podpořenou mrazivou hudbou.(16.12.2007)

 • LiVentura
  ****

  Jedna z nejděsivějších česko-německých pohádek a také jedna z těch lepších..!(6.5.2011)

 • k212
  ****

  Tohle je takříkajíc pohádka-horror, na který není radno pouštět malá dítka. A že Andersen jen vylepšil řecké báje o evropské reálie a atributy (podívejte se na Souboj Titánů a je to jasné jak facka), to je úplně jedno, který středověký epos to neudělal? Ale vážně, Ludvík Ráža skutečně natočil kultovní pohádku devadesátých let. Sice nejspíš nepatří k divácky oblíbenějším kouskům, na druhou stranu je nazapomenutelná. A to díky nepohádkově dekadentní atmosféře a obrácenému pojetí strachu, kdy vás ve výsledku neděsí hlavní padouch, ale spíš tajuplný Janův přítel. Napomáhá tomu také podivně disharmonická hudba a vcelku neokoukané tváře v hlavních rolích.(4.4.2006)

 • Ellesime
  ***

  Drsný film, který jen dokazuje, že každá pohádka je v podstatě horor.(3.10.2010)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Král má zahradu plnou soch s živýma očima a další nechce. Jeho pocit, že skulptur po zahradě má už víc než dost je natolik silný, že chodí sám otevírat adeptům na zkamenění, aby je od jejich úmyslu odradil. Problém je, že princezna je i přes svou divnou paruku natolik krásná, že ne všechny se odradit podaří. Tajemné a děsivé atmosféře pohádky dělá dobrou službu hudba. Není to pohádka pro malé děti, ale jakmile člověk téhle pohádce "doroste", může si už s klidem dát i nějaký regulérní horor. Co do atmosféry většina z nich za touhle pohádkou kulhá.(20.4.2011)

 • MaedhRos
  *****

  Velmi atmosférická a podmanivá pohádka, která patří už léta k mým absolutně nejoblíbenějším.(3.9.2003)

 • Fingon
  ****

  Když jsem tohle viděl poprvé, bylo mi tak sedm. Ovlivnilo mně to opravdu dost...(21.4.2006)

 • salahadin
  *****

  Fantastická atmosféra, výborná hudba (Petr Hapka ja klasik hudby českých pohádek), herci a příběh s filozofickým podtextem (viz např. skvělý závěrečný dialog). Duo Trávníček-Labuda a duo Skopal-Vyskočil jsou fantastičtí! Naprosto vyvážené dávky humoru, napětí a romance. Trio černých rytířů je také k pohledání, směs českých a německých herců je výborná (vždycky jsem strašně bál Matthiase Habicha s hlasem Borise Rösnera). Ve snímku graduje především atmosféra, která je na začátku dotažena na absolutní vrchol (smrt otce, odchod z domu). Obdivuji všechny ty dokonalé momenty a parádně načrtnuté postavy. Stačí jen Labudův výraz, když nevěřícně pronáší: "Vobyčejnej dědek, vobyčejnej kluk..." a je vymalováno. Prakticky nemám výhrady. 95%. Nejlepší pohádky jsou hororové pohádky. A těch kamenných soch s živýma očima se bojím doteď :-)(28.9.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8