Tenkrát na Západě (1968)

Nádhera. Úžasný příběh, hudba, herci a především režisér. A ten konec. Dovede si někdo představit lepší zakončení tohoto eposu o pomstě a hrdinství než-li ten, kdy hrdina ve dveřím domu, ze kterého odchází, na otázku krásně ženy (která po něm viditelně touží a doufá, že s ním stráví zbytek života): "Doufám, že se někdy vrátíš?", se na ni podívá a odpoví : "Some day", a odejde ze dveří. No prostě paráda. Film je skutečně legendou mezi legendami a to zcela právem. Ostajně stejně jako Sergio Leone a Ennio Morricone.

Bowling for Columbine (2002)

Moc pěkně a zjišťuji, že u nás je to s těmi sdělovacími prostředky naprosto shodné jako v USA. Také v nás vyvolávají pouze negativní emoce a vidím to kolem sebe, když je každý jenom nasranej a čeká jenom na to, až přijde o práci. Ale toho Charltona Hestona mi bylo líto. To si na stará kolena nezasloužil.

Sicko (2007)

Ale ano, hezky se na to koukalo a bylo to velce zajímavé. Aspoň tedy ze začátku. To jsem v tu chvíli byl i rád za naš systém zdravotní péče. Jenže pak, když jsem viděl to neustálé vyzdvihování bezplatné zdravotní péče (ve Velké Británii a ve Francii) s tím, že i ten chudý člověk (myšleno nepracujicí. Nechci se nikoho, kdo pracuje, ale má malý příjem dotknout. Sám jsem ve stejné situaci) má mít stejné možnosti, tak už mne to začalo srát. Nikdy jsem sice v těchto zemích nebyl, ale nějak se mi nezdá, že by zde stát posílal zadarmo nějaké ženské, aby čerstvým matkám vypraly nebo navařily apod. Nebo, že by nemocnice jen tak platili lidem zato, že přijeli po svývh do nemocnice. A našlo by se toho více, co se mi nelíbilo. Nejvíc mne asi štvala ta scéna s těmi amíky ve Francii u stolu. To byl hnus a všem bych ji nejraději ubalil za ty nesmyslné kecy. Nebo jestli je to skutečně pravda, např, s tou délkou jejich dovolené a "líbankami", tak se vůbec nedivím, že jsou frantíci ve sračkách. No a ten debil s tím nádorem, co se celý život flákal v USA a pak si přijel pěkně do Francie a zde ho vyléčili od rakoviny a ještě mu stát (společně se zaměstnavatelem ???) zaplatil tři měsíce dovolené u moře na zotavenou. To byl asi největší zmrd. Jo a ty keci o té vzájemné solidaritě, že ti co mají, tak platí za ty co nemají a ještě jsou vlastně šťastni, že někomu pomáhají. Všichni víme, jak to dopadá u nás, kdy pracujcí lidé musí platit téměř za všechno (návštěva u lékaře, pobyt v nemocnici, recepty, léky, diabetici injekce atd..), když nepracující cikáni a feťáci mají všechno zadarmo. Jsem z toho prostě celý šťastný, že můžu takto těmto "lidem" (nebo co to vlastně je) pomáhat. A o tom to právě je. V té Francii, či Británii to s těma černochama, arabama a jim podobnými také v tomto směru vyhráli. Takže, Moore je vynikající vypravěč a manipulátor a z hlediska filmařského se jedná o slušné dílko (závěrečná epizoda na Kubě se mu fakt povedla) . A Američané mu ty jeho sračky jistě žrát budou, ale systému znalý evropan ho s tím pošle do hajzlu, protože víme jak to ve skutečnosti chodí. Osobně bych u nás zavedl systém zdravotního pojištění podobný právě tomu v USA a to jsem jinak poměrně levicově zaměřený.

Alexander Veliký (2004)

Alexandr Makedonský je od dětství mojí nejoblíbenější postavou v dějinách (po pravdě se o prvenství dělí ještě s jiným velikánem dějin, ale toho zde jmenovat nebudu, ti co mne znají, ale zcela jistě vědí :)), proto jsem si nemohl nechat tento film ujít. Navíc s takovým obsazením, režisérem a hudebním mágem. Byl jsem ale poněkud zklamán, když z hlavních Alexandrových bitev, je zde ukázana prakticky pouze jedna. Jedná se ovšem o tu nejdůležitější a je zprácována perfektně a navíc z důrazem na historickou věrnost. Přesto mi ty další bitvy chyběly a rovněž tak další důležité události, jako například Alexandrovo nevojenské obsazení Egypta, či epizoda s gordickým uzlem apod. Aspoň že je zde hezky zpracováno slavné Alexandrovo zkrocení Bucefala (i když má na tom hlavní zásluhu Vangelis, paráda). Stone je však známý provokatér (myšleno v dobrém, ale ne bohužel v případě tohoto filmu) a tak se bohužel zbytečně zaměřuje na Alexandrovu sexuální orientaci, která je zde neustále probíraná takovým způsobem, že historie neznalý člověk si z filmu vezme to, že se díval jenom na film o nějakým teploušovi a ne na film o největším dobyvateli všech dob. Proboha, tak byl teplej, ale zdůrazňovat to každé tři minuty. Je to opravdu nutné, navíc, když v té době byla homosexualita brána něco jako běžná věc, asi jako když se dnes mladé holky na veřejnosti drží za ruce a líbají se, a přitom nejsou ani lesby. Na toto téma zde hezky a naprosto výstižně na otázku mladého Alexandra odpovídá jeho učitel Aristoteles. Přes tyto výtky se však jedná o velice slušný film se skvělou hudbou a hrdinou. Líbí s mi zde i postava Ptolemaia, který až s fanatickou úctou tvrdí, že vše co Alexandr činil, činil správně. Tak to vidím i já a jeho činy mi dávají za pravdu. Nehodnotím zde tedy jenom film, ale především samotného Alexandra, kterému tímto odpouštím i ty nechutnosti spojené s jeho homosexuaitou. ---- Po shlédnutí režisérského sestřihu zvedám na jednoznačných pět. Když dostal Oscara Gladiátor, tak nechápu proč ne tohle.

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Abslutní komediální nářez, Když se kolem roku 2000 rozhodla "naše, vaše" Česká televize tento skvost vysílat, dočetl jsem se o tomto pouze v jednom malém článku, ve kterém bylo napsáno, že se jedná o jeden z nejlepších britských seriálů všech dob. Proto mne překvapil vysilací čas, někdy kolem půlnoci. No, rozhodl jsem se dát seriálu šanci a nelitoval jsem. Je nepochopitelné, proč tento skvost dostal takový debilní vysílací čas (no asi je zde moc explitních záběrů násilí a sexu), ale nejspíše asi právě toto reflektuje naší společnost. Vedle Simpsonových jediný kvalitní seriál, který kdy Česká televize vysílala. Vedle tvorby vytvořené před rokem 1989 pochopitelně. Ještě ale nesmím opomenout vynikající dabing, který je v tomto případě ještě lepší než originál (Nechce se věřit, že byl vytvořen až kolem roku 2000, protože opravdu dělá čest české dabingové škole založené za dob hluboké totality a tyranie, kdy byla údajně potlačovaná umělecká tvorba. No tak hlavně, že teď je to s tím naším uměním lepší, ha ha.). Především pan Němec se překonává. Dá se říci, že od té doby jeho dabingovou práci vyhledávám.

Juno (2007)

Neuvěřitelná sračka. Nesympatičtí herci, v čele samozřejmě s "úchvatným" Michaelem Cerou. Ne, prostě neuvěřím tomu, že zrovna o takové monstrum může vůbec nějaká slečna stát. Jediným plusem tohoto tragického filmu je Jennifer Garner, protože té, zde předvedená, civilní podoba opravdu nesmírně sluší. A to ve všech směrech, Oscar za scénář pro tento film je pro mne další z mnoha záhad ve světě filmu. Navíc, když porazil skvělý Ratatouille, nechápu. Jason Reitman je pro mne nejvíce protěžovaný (jeho fotr musí mít asi opravdu velký vliv, když někdo dá tomuhle hovadu peníze, aby mohl natočit film) a přehnaně vychvalovaný režisér všech dob. Praktický každý jeho nový film je naprostá sračka.

Ratatouille (2007)

Absolutně krásný film. A ten závěr, prostě paráda. Dojemný a tak nádherně optimistický. Jasně, že animace je opět úžasná, ale ten příběh, to je prostě něco. Takhle by to mělo vypadat, nejdříve propracovat příběh (i za cenu toho, že vymění scénaristu a režiséra jako v tomto případě) a teprve potom řešit nějaké efekty (Avatar že), či nějaké neustálé radobyvtipné citace nebo narážky na jiné filmy, předem kalkulující s tím, že to v divacích vyvolá salvy smíchu, protože si např. řeknou : "Hele, vždyť to je vlastně scéna z Kmotra". To už je opravdu trapné, co takto například předvádí neustálá pokračování Shreka a další animované "napodobeniny" vyjímečného studia Pixar, ale i jiní tvůrci. Bohužel se mi zdá, že právě Pixar, už je asi jediným filmovým studiem, které si razí tuto cestu a za to (a za skvělé zažitky při sledování jejich filmů pochopitelně) jim děkuji. Ještě zpět k filmu, Karel Heřmánek opět ukázal, že je dabingový bůh a to i na tak malém prostoru, jaký zde měl k dispozici.

Operace: Zlomený šíp (1996)

Moc nechápu směšně nízké hodnocení tohoto filmu. Jedná se totiž o jeden z filmů (vedle Nebezpečné rychlosti), které naprosto změnily styl akčního žánru. Do té doby byl každý film označený jako akční brán jako jasný brak, určený pouze pro určitou cílenou skupiny. Zde je to však jiné. Film má propracované akční scény (ve kterých je ukázáno, že není nutné, aby byly zabity stovky lidí, ale přesto jsou strhující), hvězdu první kategorie v hlavní roli (věřte tomu, že John Travolta takovou hvězdou v tu dobu byl) a hlavně naprosto skvělou hudbu Hanse Zimmera, který právě tímto soundtrackem ukázal všem svým následovníkům, jak má vypadat hudba k akčnímu filmu. Vše je pochopitelně k naprosté dokonalosti dotaženo (až na již zmiňovaný soundtrack Hanse Zimmera, protože ten už dokonalý je i zde) ve Skále Michaela Baye, ale to nevadí. Takže jestli chcete poznat film, který pozvedl a prakticky vytvořil novodobý směr "akčního" žánru, tak neváhejte a sáhněte po Broken Arrow, protože díky tomuto filmu začaly studia uvolňovat na akční filmy mnohem vyšší rozpočty a dnes není žádnou vyjímkou ani oscarová nominace (či dokonce samotný Oscar) pro akční film (viz. Počátek, Temný rytíř, Matrix, ...).

Studený jak kámen (1991)

Náhodou velice dobrý akční film, který jsem jako malý kluk doslova hltal. Pro mne zcela neznámý Brian Bosworth (s výborným dabingem Marka Vašuta) se pro roli v tomto filmu doslova narodil.. Film je plný skvělých hlášek (př. Víš jaká byla poslední slova mýho otce? .......) a hlavně, spoustu darebáků zde nezabije sám hlavní hrdina, tak jak to bylo v době vzniku filmu zcela běžné u jiných typově podobných filmů, ale pomuže mu v tom armáda a policie, což je velice sympatické. Faktu dobrý akční film.

Sacco a Vanzetti (1971)

Silný příběh a skvělý film. Požitek navíc umocněn skvělým původním českým dabingem nejen mistrů Munzara, Cupáka, Vosky, ale prakticky všech, kteří v tomto směru na filmu spolupracovali.