Jízda smrti (2007)

*BEZ SVETLA NA KONCI TUNELA* Po prvých desiatich minútach som začínal veriť, že by ma tento horor mohol príjemne prekvapiť. Množstvo nepríjemných ľakačiek, dusivá atmosféra metra, pár pomätených postavičiek a v neposlednom rade na pohľad celkom príjemná hlavná hrdinka so šmrncovným účesom sebavedomej slečny. Lenže zrazu - ako lusknutím prsta - film stratil spád a dej sa začal motať okolo mnohých nepodstatných postáv a takmer nadobúdal charakter seriálovej epizódnosti. Preživší utekali a utekali a utekali... asi pred nejakou originálnou zápletkou, ktorá by tento film niečim ozvláštnila. A finálne príšerky určite nie sú dostatočnou satisfakciou za hodinu nudného blúdenia hlavných postáv v útrobách metra. Verdikt v 1 vete: O fanatickej sekte a ich príprave na Armagedon. 29.03.11

Truchlivé dědictví (2004)

*BOYZ II MEN* Príjemné pocity sa 96 percentnému divákovi budú pri pozeraní tohto filmu vyhýbať veľkým oblúkom a ten 4 percentný nebude na tom o nič lepšie. Gordon-Levitt si to za peniaze rozdáva s hocikým - užíva si feláciu od milého starčeka, i od plešatého fanúšika amerického futbalu, a taktiež aj análny sex s udržiavaným tridsiatnikom. A, verte-neverte, ako budúci džigolo už vo svojich ôsmich rokoch sprostredkováva rozkoš masturbácie svojmu zaostalému rovesníkovi. Film značne ruší svojou výrazne explicitnou formou zobrazenia homosexuality a rovnako pedofílie (nepamätám sa, že som niekedy videl malé dieťa v takých vierohodných pedo-scénkach - so strihom sa tu pracuje naozaj veľmi zručne). Záver filmu neprekvapuje, pretože všetci dobre vieme, k akému "vyvrcholeniu" sa postupne dopracujeme; vieme, že tentokrát tí ufóni pristáli v inej krajine. Verdikt v 1 vete: Film o sexuálnych deviáciách i sexuálnych orientáciách. 28.03.11

Nenarození (2009)

*O RIŤKE A O TOM OSTATNOM* Horor obsahujúci všetky charakteristické atribúty daného žánru, kde výsledkom je síce relatívne solídny film, avšak akýsi sterilný. Nič novátorské, nič prekvapujúce, žiadna digresia, všetko ide od bodu A do bodu B bez toho, aby čo i len minimálne zmenil smer a aspoň na chvíľu sa rozbehol neočakávanou cestou. Človek sa príliš nebojí, neľaká a občas si aj zívne. Chlapčiatko nie je veľmi strašidelné (dokonca aj moje študentky po preflámovanej noci pôsobia strašidelnejšie), Gary Oldman nemá veľmi čo hrať a tak jediným vytrhnutím z monotónnosti príbehu je pohľad na atletické telo hlavnej predstaviteľky (myslím si, že plagát k filmu hovorí zrozumiteľnou rečou). Verdikt v 1 vete: Veľký priemer s nadpriemerným telom hlavnej hrdinky. 23.03.11

Karatáček (2009) (amatérský film)

*ČAKANIE NA ÚSTNU DUTINU* Milý film o zubnej kefôčke a jej radostiach a strastiach. Hlavní hrdinovia netradiční, prostredie taktiež, zvukové efekty sú zábavné a rôznorodé, ale veľmi mi prekážal ten šialený strih, kde jeden záber striedal druhý v príliš rýchlom slede a často si môj mozog ani nestihol uvedomiť, čo to tie oči vlastne videli. Chápem, že tá rýchlosť mala evokovať akciu a nebezpečenstvo, ale takou rýchlosťou, aká bola použitá pri strihu, by som sa za tie dve minúty dostal azda aj zo Zeme na planétu Vulkán. Verdikt v 1 vete: Rýchly krátky film, ktorému by pristalo trošku zvoľniť tempo. 21.03.11

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2006)

*PRÁCA AKO KAŽDÁ INÁ* Dokumentárnym štýlom nakrútený film o vrahovi, ktorého kamošmi nie je nik iný ako Freddy Krueger, Jason Voorhees či Michael Myers. Keďže však spomínaní páni sú už pomerne obstarožní, zanechali pôvodné remeslo a pravdepodobne sa v súčasnosti venujú už len hre na flautu a maľovaniu zátiší, na scénu musí prísť nový "hrdina" Leslie. Vďaka reportérke a jej kameramanom máme možnosť vidieť, že zabíjanie ako ho poznáme z hororov, nie je len bezcieľne potulovanie sa a bodanie, sekanie či pílenie len tak, hlava-nehlava. Ono si to všetko vyžaduje niekoľkomesačné plánovanie, hľadanie vhodných obetí, výber lokácií, zbraní a pod. Vytvorenie a živenie legendy o vlastnej osobe tiež nie je jednoduchou záležitosťou. Verdikt v 1 vete: O tom, ako pracuje hororový zabijak. 21.03.11

Oběť zla (2007)

*VODOPÁDY BEZ SPÁDU* Takú absenciu napätia, nápadov, logiky a sympatií k hlavným hrdinom som v horore ešte nezažil. V prvej polovici sa nič zásadné nedeje - sledujeme mladú dvojicu venujúcu sa turistike a, samozrejme, dochádza k nevyhnutnému stretu s miestnymi ľuďmi. Avšak všetko je natoľko predvídateľné, že hre s divákom, kde priateľsky pôsobiaci sú nakoniec nepriateľskí a naopak, nemožno naletieť. Tradične sa tu objavuje aj znetvorený ujo, ale pri ňom môže mať človek strach len z toho, že ho oslintá. Hlavnými antagonistami je nábožensky založená dvojica, ktorá všetko to násilie koná z takého neuveriteľného dôvodu a takým neuveriteľným spôsobom, že vám je trápne asi rovnako, ako keď sledujete Michaela Scotta pri balení mladej slečny. A ten koniec... Verdikt v 1 vete: Film úplne bez všetkého potrebného a so všetkým nepotrebným. 20.03.11

Za plotem (2006)

*RECYCLE* Už prvých pár minút bolo pre mňa utrpením a tie predznamenali všeobecnú náladu počas celého sledovania filmu - divák sa má zabávať a smiať, ale nedá sa, pretože všetky tie vtipy už jednoducho poznáte z iných podobných filmov. Rozprávka o nevydarenom spolužití zvláštneho mixu zvieratiek a ľudí, kde jedinou zapamätateľnou scénou zostáva Hammy pod vplyvom kofeínového nápoja. Najviac mojich sympatií si získala postavička perzského kocúra Tigra, ktorý je však paradoxne vedľajšou postavou a vo filme sa objavuje len príležitostne. Všetky ostatné postavičky zaváňajú neoriginalitou a pre daný žáner sú veľmi nevýrazné. Verdikt v 1 vete: Recyklácia postavičiek a nápadov z iných animovaných filmov. 16.03.11

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

*HOP SEM, HOP TAM* Nie som fanúšikom retrospektív, príliš (a často zbytočne) príbeh komplikujú a zároveň jej použitie k ozvláštneniu príbehu prispieva minimálne. Ako lineárne rozprávaný príbeh by som si tento film asi užil o čosi viac, pretože tie neustále skoky v čase a medzi osobami po čase začali prekážať a každý ďalší "skok" spôsoboval čoraz väčšie podráždenie. To, čo sa filmu naozaj nedá uprieť, je dokonalá absencia čohokoľvek pozitívneho. Vizuálne svetlý (slnečné svetlo, deň) film, pocitovo nesmierne tmavý (existenčné a existenciálne problémy, beznádej, smrť blízkeho, nevydarený plán). Hlavní predstavitelia - "mäkkýš" Ethan a "tvrďas" Philip Seymour - sú úplne protichodnými silami a pozerá sa nich veľmi dobre. Marisa hereckým výkonom očariť nemôže a možno práve preto má vo filme tak veľa posteľných a polonahých scén. Škoda toho záveru - očakával som jasnejšiu definitívu. Verdikt v 1 vete: O nevydarenom pláne a nezdravých vzťahoch. 15.03.11

Kancl (2005) (seriál)

*MEDZI 4 STENAMI* Existuje veľké riziko, že tento seriál po prvej epizóde odhodíte, pretože je natoľko iný, že môže diváka doslova odpudiť. Ak mu však dáte šancu, tá hraná autenticita vás pohltí. Miestami roztrasená kamera, rozmazané zábery, pohľady protagonistov priamo do kamery - to všetko pôsobí ako magnet a vťahuje vás do každodennosti postáv, ktoré pôsobia ako ktokoľvek z vášho okolia a vy sa neviete dočkať ďalšieho stretnutia s rozkošnou Pam a jej tajnej lásky Jima, so siláckym Dwightom a neuveriteľne netaktným, chvastúnskym a egoistickým Michaelom. Je to hádam jediný seriál, kde konanie postáv (najmä však konanie šéfa Michaela) u mňa vyvoláva plnú citovú odozvu. Tá postava má takú neuveriteľnú schopnosť urobiť z akejkoľvek situácie situáciu nabitú pohoršením a trápnosťou až sa tie pocity, ktoré ostatné postavy okolo neho pociťujú, prenášajú aj na mňa. Verdikt v 1 vete: Vtipný seriál, ktorého humor a spracovanie nesadne každému. 07.03.11

The Loved Ones (2009)

*LOLA SA PLAZÍ O ŽIVOT* Zo začiatku to pôsobí ako kvalitná dráma o dospievajúcich ľuďoch, no po únose chlapca sa charakter filmu mení. Dierka do hlavičky, dierka do nožičky, dierka do kŕčiku a ten parketový lev nám stále akosi zabúda vykrvácať. Šialená Lola, ktorá za aktívnej účasti svojho otecka všetky tieto dierky robí, pripravila chlapcovi skutočne netypickú dámsku volenku. Je to značne bláznivý film so šialenými postavami, len trošku mrzí, že všetky tie náznaky perverzného správania (otec s túžbou pozerajúci na svoju polonahú dcéru, ich blížiaci sa bozk, takmer felácia chlapca pred zrakmi rodičov) neboli uskutočnené a zostalo len pri náznakoch. Neodpustiteľným negatívom filmu je dejová línia dvoch iných mladých ľudí, ktorí do zápletky ničím neprispievajú, ničím ju neobohacujú a jej neprítomnosť vo filme, resp. jej nahradenie by bolo vítaným krokom. Verdikt v 1 vete: Krvavé a miestami úchylné experimentovanie urazenej dievčiny na mladom chlapcovi. 02.03.11