Spalovač mrtvol (1968)

Pointa v skutku zaujímavá, netradičná, ako film sám. Na svoju dobu hodne netypický film, ktorý i teraz diváka zaujme. Z Rudolfa Hrušinského ma chytali zimomriavky, veľmi presvedčivý výkon. Kamera a réžia bola spravená lepšie než v súčasnosti. Začiatok mohlol byť kratší a koniec dlhší, no nevadí. 85%

Ďábel nosí Pradu (2006)

Film sa snaží brať veci vtipne a s nadhľadom a na druhej strane zobrať to s vážnosťou a realistickosťou. To nejde. Scény, keď si chudučká Anne Hathaway chce zobrať šaty z módneho domu a návrhár jej povie, že je tučná alebo scény, keď Emily Blunt hovorí Anne, že má novú diétu, pri ktorej je len jeden hlávkový šalát za deň vzorne obhajujú myšlienku, že anorektičky do módneho priemyslu nepatria. Ak by film zostal na tejto úrovni 4,5* No film sa snaží byť aj vtipný, a to niekedy i nasilu. To je veľkým problémom väčšiny typických amerických komédií. Keď to nejde, tak to nejde a nemá sa mágať všetko nasilu. Meryl Streep ako zlá ropucha sadla, Anne Hathaway sa tam svojím milým zjavom hodila. 70%

Drž hubu! (2003)

Nadľahčený film, ktorý sa absolútne nedá brať vážne. Celý film má perfektné hlášky ("Tak fajn. Hľadáme ošetrovateľa, žeriavnika, debila a mafiána. Máme čo robiť." - "V obchode so zábavnými predmetmi ukradli 15 eur a prdiaci vankúš.") a veľa humorných scén. Depardieu aj Reno sadli. Jediná a najväčšia chybička krásy je koniec. 86%

Honba za klenotem Eldorada (2010) (TV film)

Dobrodružných filmov na takýto štýl je málo, ale toto je úplná hlúposť. Počnúc neskutočnými nezmyslami (telefonáty v džungli; strieľanie do padáku, pričom padák nestratí vztlak; na hlavného hrdinu stireľajú samopalom a netrafia; vrtuľník padne veľkou rýchlosťou na zem a kokpit sa neroztriešti atď), pokračujúc nevýraznými hereckými výkonmi, mizernými efektami a nulovým napätím, končiac hlúpym záverom. Bojových scén je poskromne a sú slabé. Scenár nie je až tak zlý, ale ani geniálny. Ďalší film, ktorý okamžite zapadne prachom. 50%

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

I keď je to western, na môj vkus je to až príliš prestrieľané, prebité a premučené. Chvíľami sa mi už na to ani nechcelo dívať. Veľkým plusom sú herci a réžia. Mám rada filmy s mnohými dejovými líniami, ktoré sa pretnú. Len vďaka tomu 4* 73%

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Scenár je vzorový, ukážka, ako sa má dobrý scenár napísať. To, že Quentin tarantino točí dobre šľahnuté filmy mi je jasné už od videnia častí Kill Bill. Herecké výkony sú v pohode. Už len za toto by sa patrilo dať 4*, no nie? Samozrejme, že nie. Ešte jedna vec je dôležitá - a to je dej. Je veľmi zaujímavo rozkúskovaný, všetky dejové línie sú poprepletané s hrdinami. Určité sekvencie sú skutočne nezabudnuteľné. Avšak nemám rada gangsterské filmy. To by sa dalo prekúsať, lenže mnohé časti sú vlečné a zbytočné. Všetko je vháňané do absurdna. V malom množstve je to úžasné, no v takom množstve, akom je to tu, to už je skoro gýč. Komediálnych prvkov tam bolo málo, človek je skôr užasnutý než smejúci. Na záver: chápem, prečo sa to všetkým páči - komu mafiánske filmy nevadia, bude toto uctievať ako božstvo, kto k takým filmom vzťah nemá, pôjde ďalej bez povšimnutia. S ťažko odretými ušami 4* 70,5%

Maratónec (1976)

V tomto filme nechápem viac vecí. V prvom rade je to rozvláčna prvá hodina. Nerozumiem, na čo je vôbec dobrá. Aby hlavný hrdina získal viac sympatií? Alebo nevedeli viac urobiť napätia v druhej polovici? Hlavný hrdina sa dostane do problémov v podstate až po hodine, čo je neskoro. Napätia by tam mohlo byť viac vzhľadom na tematiku. Hlavný antihrdina bol taký debil, že smrť by mu želal i pacifista. V druhom rade nechápem, ako mohol byť génius ako hlavný hrdina taký blbec, keď sa snažil zachrániť si život. Povedzme si na rovinu, kričať POMOC! POMÔŽTE MI NIEKTO! zrejme nie je veľmi nápomocné :-)

Million Dollar Baby (2004)

Keď som videla film Gran Torino a neskôr zistila, že Million Dollar Baby režíroval tiež Eastwood, bála som sa, že to bude rovnaké - nasilu vtlačené (v tomto prípade vboxované) emócie. Chvalabohu nie. Môže sa zdať byť klišé plnenie si svojich snov, mať veľa prekážok a dementnú rodinu, ale keď sa hlbšie vcítime do rozpoloženia hlavnej hrdinky, zistíte, že klišé to nie je. Eastwoodov výkon je stály, nie je zlý, ale ani dokonalý, Freeman je vo svojej norme a Swank sa vcelku snaží. Nemám rada box - pľujúcu krv, sliny do vedra a látanie rán - ale tento film sa mi páčil. Jeho myšlienka bude vždy aktuálna. 87%

Zničeno ve vteřině (2008) (seriál)

Destroyed in second nie je tv pořad, ale skôr tv seriál, ktorý beží na discovery channel. Je to v podstate úplná kópia Blízko smrti ( World's Most Amazing Videos) s tým rozdielom, že tu nevypovedajú priami účastníci nehôd, ale len komentátor rozpráva, čo sa stalo. Videá sú oproti Blízko smrti možno kvalitnejšie, ale to je asi tak všetko. Podaktoré videá majú rovnako brutálne, pri niektorých zastavuje krvný obeh. Nechápem, prečo WMAV všetci tak odsúdili a toto vyzdvihli, keď je to presne to isté. 60%

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Obrovským plusom je jeden z najlepších scenárov, aké som počula. Hlavní hrdinovia, lupiči, boli tak charakterní a milí, že by im niečo zlé nikto neželal. Zásluhu na tom majú bez pochyby Paul Newman i Robert Redford, zaslúžili by si za ne minimálne nominácie na oscara. Na to, že je to krimiwestern má veľa vtipných hlášok a situácií, až by si človek myslel, že je to i komédia. Práve preto sa mi záver do filmu nehodil, ale keďže je to podľa skutočnosti, muselo to tak byť. Réžia i kamera boli originálne a dobré. Tomuto filmu sa v podstate nedá čo vytknúť. 97%