Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Film už oslávil sedemdesiatku a stále má pravdu. Žiaci i študenti sa v základe nemenia (v každej triede je vždy minimálne jeden cvok, vodca, výmyselník, génius, športovec a debil), v mnohých scénach som mohla skonštatovať, že tak isto je to i teraz. Vydarená komédia, s ktorou sa môžu stotožniť všetky vekové kategórie. 90%

Requiem za sen (2000)

Toto by mali povinne vidieť všetci, ktorí si robia srandu z drog. Je neuveriteľné, čo je človek schopní kvôli drogám urobiť. Film je realistický ako máloktorý. Mám isté výhrady voči príliš originálnej réžii, no scenár a herci sú OK. 84%

Počátek (2010)

Veľmi, veľmi, veľmi komplikovane vysvetlená myšlienka, ktorá sa dá normálne povedaná ľahko pochopiť. Film takpovediac nemá úvod, odrazu do toho vpadnete a veziete sa. Prvá polovica nie je úplne nudná, ale nekonečné vysvetľovačky o praktikách extrakcie, sile snov a všetkého možného film príliš spomaľujú. Jediné pôsobivé z prvej polovice je, keď sú Dom a architektka v sne a on ju učí budovať - bolo to prekvapivé, zaujímavé. Jediná bližšie definovaná postava bol Dom Cobb, no jeho život mi pripomenul postavu Teddyho Danielsa (Prekliaty ostrov). Od začiatku filmu som uvažovala nad tým, prečo sú vo filme zahrnuté jeho deti a mŕtva manželka, no v druhej polovici je to dobre vysvetlené. I tak v prvej polovici je Cobbov súkromný život zbytočne dlho naťahovaný. Film začal byť zaujímavý až od okamihu, keď nastúpili do lietadla. A odtiaľ sa začína 5* jazda (s jedným veľkým nezmyslom). Druhá polovica je za 5*, herci tiež za 5*, no vysvetľovačky na začiatku kazia dojem. 4,5*

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Obdivujem ľudí, ktorí keď seriál hral ledva 30 minút, dali 2* a menej. Seriál je skutočne podpriemerný, no oproti slovenským a českým seriálovým brakom sa vytiahol na priemer. V tejto dobe najlepší slovenský krimiseriál (to sme na tom biedne). 100-krát lepší než dvadsaťminútové krimi, v ktorých herci texty recitujú, nehrajú a ešte k tomu scenár je brak. Tu sú herci priemerní, scenár tiež, prostredie... Mnohí nadávajú, že podozrivých je málo. Vadí to i mne, no na druhej strane CSI sú také isté. Vyšetrovanie je nudné, námety okukané, dej jak by dál. Mnohé prvky sú okukané od Ameriky (uväznenie otca hlavnej hrdinky; otec jej poradí tajomného muža, ktorý môže dokázať otcovu nevinu a dohodne si stretnutie atď) Nie je nič horšie ako kopírovať od USA. To nevedia robiť niečo skutočne kriminálne, reálne a na naše pomery? 50%

Franklin (1997) (seriál)

Typický detský seriál o správnych hodnotách a sile priateľstva. Pre deti dobré, sú to hovoriace zvieratká, ktoré sa hýbu a sú roztomilé. Pre dospelých viac ako nevhodné.

Sedm statečných (1960)

Sú len dva westerny, ktoré má celý čas udržali sústredenú a neznudenú - tento a Butch Cassidy a Sundance Kid. Zo siedmych hlavných hrdinov boli štyria natoľko výrazní, že si získali moje sympatie. Dej nie je nijako prekomplikovaný (ako napr. Vtedy na západe). Pozoruhodné sú charaktery siedmych statočných aj ich rozhodnutia ohľadom dediny. Plusom i mínusom je zameranie výhradne na dedinu, dedinčanov a pištoľníkov. 89%

Sběratelé kostí (2005) (seriál)

Dlhodobo patril tento seriál medzi moje obľúbené. Nie je originálny (používa metódy CSI), no na druhej strane obete sú vždy len kosti a seriál je z prostredia antropologického ústavu. Veľa sa tu riešia medziľudské vzťahy hlavných hrdinov, čím sa úplne vymyká CSI štandardom. 1. séria bola v žánre nadpriemerná, 2. séria si ma získala. Najlepšia séria je rozhodne druhá. Je vtipná, rieši zaujímavé prípady, prípadne bola i napínavá. 3. séria dobre sekundovala druhej, no koniec sa spustil. A potom prišla 4. séria, ktorá padla na priemer a stále sa púšťala nižšie a nižšie. 5. séria je už podpriemer.

Wall Street (1987)

Väčšinu filmu som finančnému žargónu nerozumela. No pri troche sústredenia človek veľa vytuší, poskladá si a pochopí. Scenár bol dobrý, z filmu sála zanietenosť voči finančníctvu. Herci boli v tomto ohľade presvedčiví. Veľmi dobré nahliadnutie do špinavostí veľmi bohatých finančných žralokov a zobrazenie wall street. Bolo zaujímavé sledovať film, ktorého obsah bol pre mňa španielskou dedinou. Po prvom videní by si zaslúžil za svoju originalitu i 4,5* No na ďalšie a ďalšie vzhliadnutie už nemá čo ponúknuť. 71%

Lokomotiva Tomáš (1984) (seriál)

Táto rozprávka je tak infantilná preto, lebo jej cieľovou zložkou je 1 - 8 rokov. Pre deti neškodné, pre dospelých vražedné. Kto to tu hodnotí, že je prekvapený, že ho to nebaví, zrejme zaspal svoj vek. Ako malé 6 - ročné dieťa som to mala v celku rada (chvalabohu v tom čase som to pozerávala bez zvuku :-))