The Mole People (1956)

Skutečná Cesta do středu Země přišla až o tři roky později, tady se skupina archeologů dostane jen několik stovek metrů pod povrch Země. Nicméně tenhle film mě velmi mile překvapil poctivým zpracováním, v tomto případě nejde o žádné béčko. Jediné, co trochu hapruje je postava profesora Etienne Lafarge, působí dost zmateně a pak samotný závěr, ve kterém to tak nějak všechno vzali šmahem, což je rozhodně škoda. Ale celkově příjemná zábava.

Arcana (1972)

Na začátku je tu pro diváka tento vzkaz: „Tento film není příběh, ale karetní hra a proto jeho začátek i konec nejsou uvěřitelné. Vy jste hráči. Hrajte chytře a vyhrajete.“ Hru jsem rozehrál dobře; můj hlavní hrdina má dobré schopnosti, touží po větší moci a nebojí se si za tím jít. Jenže před koncem se něčeho zalekl, nebo já si vyložil špatnou kartu a všechno se zkomplikovalo, brutálně zamotalo. Škoda, snad budu mít příště trochu víc štěstí. Jo, a jsem opravdu zvědav, jak se povede vám.

The Phantom from 10,000 Leagues (1955)

No jo, další z řady sice ani ne devadesát minut dlouhých sci-fi z 50. let, které se ale ve finále neuvěřitelně vlečou. Štěpení atomu a různé následky z toho plynoucí v té době byly u filmařů prostě v kurzu, ale tentokrát jde o dost mizerný příklad a nepovedená maska obludy je na tom to nejmenší.

L'amante del vampiro (1960)

Renato Polselli promarnil slibnou příležitost natočit nadprůměrný gotický horror s upíří tématikou. Polselli si totiž umně hraje se světly a stíny, výborně využívá prostory starého hradu, krásné jsou i scény na hřbitově, či v kryptě. Problém je v tom, že film vyznívá příliš teatrálně, nefilmově a samotný konec je dost nepřesvědčivý a v hlavě vám příběh asi dlouho nezůstane. Nakonec bod navíc za několik krásných a decentně erotických scén.

From Hell It Came (1957)

Tabanga je znovuzrozený člověk v podobě Stromonstra (hezké jméno jsem vymyslel, že?), které "vyrostlo" ze země a touží pomstít smrt své předchozí existence. Zní to šíleně, monstrum vypadá sakra blbě a vtipně, ale tak však je to sci-fi. Jinak je to ale samozřejmě strašná blbost a nuda.

Galaxy Quest (1999)

Jak jen může člověk s nickem "Spock" napsat, že není "úplně skalní fanoušek série Star Trek"?

La notte dei diavoli (1972)

Výborný horror, který ovšem začíná docela tuctově, což ve mně příliš důvěry nevzbudilo; v nemocnici je pacient a trpí naprostou ztrátou paměti. Když jej ale navštíví jedna tajuplná žena, začne se rovzpomínat, co že se to s ním vlastně stalo… Hlavnímu hrdinovi se porouchá auto kdesi uprostřed hlubokých jugoslávských lesů a od té chvíle se začíná odvíjet jeho hrůzostrašný zážitek. Po čase nalezne dům, lidé jej ubytují ale jsou mu podezřelí svým chováním a svými zvyky, po šesté hodině večerní nechodí ven a tvrdí, že by je venku čekala jistá zkáza… Drama uprostřed lesů je krásně pomalu stupňováno, až vyvrcholí vynikající závěrečnou čtvrthodinkou s patřičnou dávkou morbidity a gore, ale i skvělou atmosférou. Jediným mínusem těchto scén je, že víme, že hlavní hrdina se z toho „ve zdraví“ dostane do civilizace, ale v úplném závěru se to ještě parádně vyhrotí. Velmi dobrý film. (S filmem Maria Bavy bych moc nesrovnával, přeci jen je od sebe dělí skoro deset let.)

Aşka Susayanlar / Seks Ve Cinayet (1973) odpad!

Neuvěřitelné, opravdu se jedná o remake gialla Sergia Martina Lo Strano vizio della Signora Wardh, prakticky jedna vykradená scéna střídá druhou. Nicméně v několika detailech se příběh nakonec přeci jen liší a to je asi jediný důvod, proč se na film podívat. Jinak je tu opravdu skoro všechno špatně; film má navíc jenom hodinu, takže tam, kde Martino v poklidu buduje atmosféru, zde se pouze rychle a překotně převypravuje hlavní kostra příběhu, navíc prostě není čas.

Zeder (1983)

ZEDER Pupi Avatiho hororem určitě je.

She (1982) odpad!

U mne jasný „vrchol“ béčkových akčních - postapokalyptických filmů, které se v osmdesátých letech těšily velké oblibě. Jde o takovou splácaninu, že dokonce i Joe D'Amato za svůj film Anno 2020 - I gladiatori del futuro, který je podobně zmatený, získává plusové body. Na poprvé to byla vlastně docela i zábava; čekat, co ještě za blbost se tam objeví, ale vidět to celé znovu by bylo už nejspíš za trest. Je to neuvěřitelný paskvil, status kultu si to rozhodně zaslouží, podobně jako třeba Plan 9 from Outer Space ve sci-fi filmech. Nic horšího už v tomhle žánru asi nebude… Rozhodně doporučuji!