Den zrady (2011)

Po filmařské stránce povedený kousek, který má všechno co současné filmy mít mají, od kamery, přes střih až po vizáž herců a stylové kulisy. Problémem je dějová linka. Ztráta ideálu je docela ohrané téma, které je navíc zasazeno do Demokratických primárek v USA. Což je pro mě, jako neameričana prostředí naprosto cizí a nelákavé. Přičemž bych rád podotkl, že mám znalost o volebním systému ve Spojených Státech, bez vědomostí o tomto typu voleb je pochopení filmu značně obtížné. Pocit z toho, že film není určen pro Evropské publikum, pak nezachraňuje ani vynikající výkon Clooneyho a Goslinga. Den zrady je kvalitní film, který však mohou naplno ocenit jen Američané, proto jen 60%.

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

V podstatě je blbina, se strašnými dětskými herci a děsivou soubojovou choreografií. I přesto mě, ale film neuvěřitelně bavil. Možná je to povedeným přepisem starých řeckých bájí do moderního světa (létající Conversky mě fakt dostali), nebo tím, že během filmu se představí hromada známých monster v perfektním zpracování (Medúza, Hydra,…), snad za to můžou pitomé hlášky, které hází satyr ochránce. Jako celek mě pak film nepřekvapil, ale šlo ho vidět do konce, bez kontrolování časomíry, proto slušných 45%

Colombiana (2011)

Z počátku solidní žánrovka, které s postupujícím časem chybí dostatek akce. Místo ní se objevuje hromada emocí, podpořená dírami ve scénáři. Ty jsou maskovány naprosto neuvěřitelnými náhodami (FBI najde hlavní hrdinku podle velmi pochybné fotky,…). Vyvrcholení filmu je pak hodno spíše 10 let starého béčka (finální přestřelka je naprosto bez nápadu a zastiňují předchozí originálnější vraždy). Po stránce hereckých výkonu, je Colombiana vlažným průměrem. Za celkové hodnocení 35% film vděčí úvodním cca. 45 minutám, které fakt mají šťávu, bez nich by to byl Odpad!.

Králova řeč (2010)

Herecko-estetický koncert, kde je každý dialog a každá scéna dovedena k dokonalosti. Zároveň však film oplývá lidskostí a naprosto netradičním pohledem na vládnutí. Králova řeč se řadí na špičku Britské kinematografie poslední dekády a možná i všech dob.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Pohodový nářez, který ukazuje britský humor v té nejlepší formě. S počátku můžete mít pocit, že jde snad i o trochu přehrávanou detektivní komedii. V půli filmu se, ale změní tempo a začíná nefalšovaný akční nářez, se vším co k tomu patří: přestřelky, honičky, krutě správní hrdinové,… Vše zakončeno stylovou bitkou v miniatuře městečka. Prostě pecka!!! 80%

Poslední vládce větru (2010)

Pokus o epické fantasy. Důležité slovo zde je pokus. Film nedokázal čerpat z obrovského potenciálu, který se v námětu skrývá. Dějová linka zůstává na povrchu. Do příběhu vstupuje docela velké množství postav, z nichž většina tam má okrajový prostor. Vyvrcholení je pak uděláno s jasným cílem, a to natočit pokračování (nejlépe celou sérii). Celkově 15% a motlitba, že peníze, které by někdo chtěl utratit za případný druhý díl, radši dotyčný investuje do něčeho koukatelnějšího.

Benga v záloze (2010)

Prvních 5 minut jsem si myslel, že to bude pecka. Omyl, celý film je naplněn vtipy tak trapnými, že jsem se zasmál snad jen dvakrát. Hvězdičku tomu dávám jen za začátek, který je fakt boží.

Odcházení (2011)

Po obsahové stránce, krásné bilancovaní za Havlovým státnickým životem. Po stránce filmové, otřesná splácanina zaplněná hromadou přehrávajících herců, z nichž valná většina je za svým profesním zenitem. To co v divadle funguje jako přijatelná absurdita, působí ve filmu jako naprostý kýč, a že je ho tam hodně. Celkové hodnocení 40%, přece jen film má myšlenku, byť chybně ztvárněnou. PS: 12 nominací na Českého Lva, vypovídá o úporné snaze Havla posmrtně glorifikovat, a rozhodně nereprezentují kvalitu filmu.

Saltová (2010)

Jsem fanda špionážních filmů, ale tenhle se mi prostě nelíbil. Možná je to tím, že mi Angelina nepřirostla k srdci a její výkon, mimo akční scény, je docela slabý, nebo tím, že jsem se zamyslel nad dějem, ve kterém je hromada nesmyslů, nebo snad tím, že honičky na dálničních nadjezdech stojí za hovno a tady byly rovnou dvě. Prostě tenhle film se nepovedl v příliš mnoha ohledech a těch pár akčních scén, které byly dobré, situaci příliš nezachrání.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Kousek komedie, kousek dramatu, to vše dochuceno omáčkou „dle skutečný událostí“. Výsledkem je pak pohodový film s hořkou pachutí na konci. Slušně natočený, zvláště se mi líbili prostřihy do bojů v Afgánistánu. Příjemně zahraný, nikdo nepředvádí žádný oslnivý výkon, ale taky se nikdo nefláká. Pro nás zajímavý, americký pohled na dějiny je jiný než ten náš středoevropský. Celkově poctivých 80%.