Druhý tah pěšcem (1984)

Scénář je zoufale tragický (až si zase někdo přede mnou bude defekovat z úst o tom, jaký byl Dietl megatalent...), na druhou stranu díky filmu dostáváme docela přesnou představu o tom, jaký voprc (slovy filmu ovšem "hodinářská práce") asi takové zaměstnání agenta muselo být... Heřmánek díky svému charismatu dělá tu v postatě nesnesitelně sterilní postavu kontrarozvědčíka aspoň trochu bérebl. Velmi vyzdvihnout ovšem musím jednak práci Olmerova dvorního kameramana té doby Oty Kopřivy, jednak hudbu velmi talentovaného mladého Soukupa. Oba elementy tento film o v podstatě hnusné šedivé době dělají až skoro zajímavým...

Iron Man 2 (2010)

Ale jako jó, nebylo to špatný, nicméně.... Kouzlo jedničky je pryč, to na každý pád. Nějak mě to celkově vzato nevzalo. Scarlett sexy je, to ne že ne, to ani dost dobře jinak nejde, ale ty její strašně drsňácké ksichtíky, co tam háže, no nevim nevim... Sice čtyři *, rozhodně ovšem slabší.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Ten velký rozpočet je cítit. Ale je to celé takové nedomrlé. Všichni mají na víc. Gyllenhaal pravda není pro roli úplně nejideálnější, ale je to aspoň sympaťák, a Gemma je krasavice ňamózní, nicméně nějaká extra chemie mezi nima není. Molina taktéž tragicky nevyužit. Ty narážky na recentní geopolitiku naštěstí nepřekračují hranici dobrého vkusu. Triky a akce standardní, lokace a kostýmy moc hezké. Celkově vzato: nenáročná dechneberoucí letní blokbastrovka. Slabší čtyři.

Zběsilý útěk (2006)

No to nám ale byla vylízanice... A náš světový Karel hraje pro změnu psychopata a pro změnu rusačisko... Bravo, chtělo by se zvolat.

Apocalypto (2006)

Mel je v podstatě geniální primitiv, a díky tomu všemu dobrému z tohoto spojení vznikl tenhle majstrštyk. Výprava, lokace, masky, fyziognomie, jazyk - všechno tak báječně umanutě konsekventně vypiplané. Radost pohledět! A ten nejbizarnější deus ex machina v dějinách filmu? S tím jsem neměl žádný problém... Jinak to vše ostatní hezky shrnul Lima.

Život podle Dana (2007)

Tento typ poněkud melancholické posmutnělé komedie by u mě teoreticky měl velice zabírat, ovšem toto není tak úplně tento případ. Celé to působí tak nějak vykalkulovaně, strašně je cítit jak chtěj udělat ten feelgood film s přesahem, až je to prostě křeč. Ta modelově anglosasky dokonalá rodinka z Rhode Islandu mě místama až ... lezla krkem, dialogy rozhodně nevytříbené, humor taky žádný (až na výjimky: balvan ve vodě...), Binoche mě nechala (ostatně jako obvykle) zcela chladným a - je to hřích, že to tak musím říct - ale Carell mi byl v konečném důsledku nesympatický... Ale zas tak zlé to nebylo, takže lepší tři *.

Bourneovo ultimátum (2007)

Greengrass ve svých režijních postupech ještě radikálnější, v hlavní roli tentokráte pro tento "paranoidní" film jako stvořený přesísítívíovaný Londýn plus pro efektní honičky jako stvořené úzké uličky Tangeru. Ta v jemných náznacích podávaná romantika mezi Bournem a Nicky mi taky moc moc hověla. No a ten konec s Nicky v kavárně, Jasonem ve vodě a do toho ten trademark Mobyho song: paráda!!

Bournův mýtus (2004)

Platí pro něj co jsem napsal již pro jedničku. Přidaná hodnota je určitě v režii ultratalentovaného Greengrasse. No a ten Prahocurych a Paříž vystřídal Berlín s Maskvóu, tedy ona přijemná studená evropská šeď zůstává. No a snad ještě douška: jestli paranoia, tak takhle!

Boj o oheň (1981)

Poprvé jsem to viděl před dvaceti lety a tehdá mě to odbouralo. I dnes ovšem po druhém shlédnutí to pro mě zůstává mástrpísem. Rosnyho předloha geniálně simplifikována na základní kostru, režie bravurní, vycizelovaná. Celý film je skrze dokonale vybrané lokace, vynikající práci kamery s krajinou a postavami v ní, a v součinnosti s epickou hudbou, atmosféricky až omamný. Annaud na svou dobu skvěle pořešil jak šavlozubé tygry tak hlavně to stádo mamutů, takže ta scéna s ním je opravdu monumentální a ani trochu směšná, což je s vědomím si odstupu těch třiceti let až téměř šokantní. Řešit vědecký aspekt věci je vošajstlich, nicméně bereme-li kmen hlavních hrdinů jako lidi dnešního typu (a to, co je na počátku přepadlo jako neandrtálce a ten tajemství-ohně-opanovavší kmen jako lidi dnešního typu na vyšší civilizační úrovni), pak přeci jen značně ruší jejich občasné ztvárnění jako skupiny čehosi mezi bandou retardovaných a tlupou gorilošimpanzů. Někteří herci (zvláště Pearlman) jsou v tom gorilismu (gesta, zvuky) až geniálně konsekventní, je to ovšem úplně špatně. (A byl by to nesmysl i kdyby měli hlavní hrdinové ztvárňovat neandertálce.) Herci však za nic nemůžou, vina padá na hlavu Desmonda Morrise a především paradigmatu doby.

Kick-Ass (2010)

Tato postpostmodernistická zfilmovaná týnejdžerská fantazie na mě moc nezabrala. Režírováno je to každopádně nechaoticky a nejspíš to asi bude sofistikovaná směsice žánrů plná pomrkávání na diváka znalého věci atd. atp. Mě ovšem superhero komiksy a jejich metařešitba nezajímají, takže jsem se nejspíš nechytal. No a to dítě: jedenáctiletá holka prostě nemůže být drsně sexy tímto způsobem, to je proti přírodě. Ta malá hérečka sice podává výkon na hranici svých možností, a občasné záblesky kúlovosti tam jsou, nicméně většinu času jsou ty její scény prostě směšné...