• Thriller

Pohotovost (1994) (seriál)

Jeden z nejlepších seriálů všech dob.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Málokterý historický velkofilm plný epických bitev se dá nazvat v rámci mezí realistický. Master and Commander je jedna z vyjímek. Po všech směrech ambiciózní a velmi vyzrálé dílo, navíc fenomenálně technicky zpracované a dějově zdatně zahuštěné.

Základní instinkt (1992)

Démonický film. Skutečně jiné stručné charakterizování tohoto skvostu mě nenapadá. Verhoeven je přesně ten typ režiséra, který si s danou látkou dokáže poradit na jedničku a tady přesně tak učinil. Temná depresivní atmosféra je úchvatná a nic netušící divák snad ani nemůže napětím vydechnout. Herecké výkony strhující a scénář bez diskuze geniální. Božský Jerry Goldsmith exhibuje na plné čáře a dost možná je právě toto dílo jeho vrcholné. Skvostná pocta žánru noir a jeden z vrcholů kinematografie. Další z mnoha uměleckých děl, kterých v letech devadesátých vzniklo nespočet.

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Swat má jednu výraznou chybu. Člověk se nedokáže vžít do hlavních hrdinů. Režie je slušná, akce i střih též. Je tam pár velmi zajímavých zvratů, pár dobře střižených akcí, ale výraznost jednotlivých postav je pramalá. Celkově Swat působý jako svižný inteligentní akční thriller, který nikoho neurazí, ale přesto já osobně jsem čekal trošičku více.

Underworld (2003)

Underworld není rozhodně nějak extrémně dobrý film, ale je vizuálně atraktivní, hudebně povedený a dostatečně atmosferický. Kate Beckinsale padne těsný kostým jako ulitý - jen jediné co mi opravdu vadilo a paradoxně to filmu právě ubíralo na "coolovosti" byly někdy až tupé a zbytečně digitální triky.

Pod povrchem (2000)

Scénář je lehce okoukaný, ale atmosféra byla na krájení a hudba byla vynikající. Co na tom, že každý trochu slušný filmař dokáže takovýhle námět natočit stejně či lépe, než jak se to povedlo Zemeckisovi.

Ostrov hrdlořezů (1995)

Zřejmě nejlepší novodový pirátský film. Sympatický, kompaktní, s množstvím vtipu a sebeparodie. Žánru rozhodně ostudu nedělá a tolik opěvované Piráty z karibiku hravě převyšuje a to prakticky ve všem. Snad jen Harlin trochu vyměkl a Ostrov hrdlořezů není tak razantní a krvavá akční podívaná, jako jeho předešlé filmy. To ovšem nemění nic na faktu, že akční scény jsou stále solidní, perfektně inscenované a správně dynamické. Geena Davis je fajn, Langella je naprosto geniální. Jeho hlášky patří k nezapomenutelným. Samotnou kapitolu na závěr pak tvoří jedinečný hudební doprovod. Rozhodně jeden z klenotů filmové hudby vůbec. Chce to nadhled, dobrou náladu a nekritičnost. Pak si člověk snímek užije měrou vrchovatou.

Tváří v tvář (1997)

Zřejmě nejlepší akční film "zlaté éry" devadesátých let. Woo zde částečně odkazuje na své východní kousky, přičemž si zachovává typicky západní navoněnost a velkolepost - čili přesně tak, aby zaujal co největší spektrum diváctva. Akce je prakticky bezchybná a neskutečně strhující. Nápad s výměnou tváří je vcelku originální, což ještě umocňuje relativně "realistické" provedení. Jak Cage tak Travolta jsou dobře zvolení a svým postavám rozhodně nedělají ostudu. Face/Off je jednoduše jiný film, než většina ostatních v akčním žánru. Pocta hollywoodským blockbusterům a pravděpodobně nejlepší film Johna Woo.

1492: Dobytí ráje (1992)

Velkolepý a naprosto nádherný snímek. Obrazově precizní práce, tak, jak je u Scotta zvykem. Velkolepá výprava, zdrcující kamera, brutální akční scény, kdy krev stříká až na kameru. Jen škoda že si neodnesl nějaké ty Oscary. Minimálně za kameru, výpravu či hudbu by si ho zasloužil.

Odvaha pod palbou (1996)

Velmi dobré psychologické válečné drama. Retrospektiva byla skvěle dávkovaná a ani chvilku nebyla nuda. Kapitánka Waldenová, tedy Meg Ryan mne bavila.