Sejmi eso (2006)

Carnahan se vyřádil hlavně v úvodu, kdy s neobyčejnou chutí a stylem představuje hlavní hrdiny, většinou psychopaty a zločince toho nejhrubšího zrna. Finální přestřelka ma švih a tempo, ale co mě zklamalo, to byla určitě pointa. Zbytečně kazí dobrý dojem z filmu a je až příliš překombinovaná a jakoby vycucaná z prstu. Ale jinak dobrá akční jednohubka.

Let číslo 93 (2006)

Greengrassovu filmu se nedá nic vytknout. Je natočený velice precizně s důrazem na autenticitu a reálnost. Sice ho nikdy nebudu mít ve svých oblibených, ale jeho kvality jsou nepopiratelné.

Už tady nežijeme (2004)

Drama, které je podle mě nejsilnější v konfrontaci mezi Dernovou a Ruffalem. Jejich dialogy a herecké polohy mi připadaly jakoby ze života. Některé z problémů, které řeší jsou téměř totožné s manželskou realitou, ve které žiju já. Takže tady mě film opravdu bavil a nejvíce se blížil, co do kvality, např. Nouzovému východu. Bohužel zbytek už tak zajímavý nebyl. Myslím, že největší chybou filmu je, že se snaží dávat rovnocený prostor oběma párům. Spíše se měl soustředit na jeden pár a jejich krizi, a druhý pár měl použít pouze jako jakési doplnění.

Utržený ze řetězu (2005)

Průměrný akční filmy s dílny Luca Bessona. Nic převratného, ale ani nic co by nějak nudilo či urazilo. Příběh je prostý a jednoduchý, hlavní atrakcí jsou akční souboje. U nich mně zklamalo, že si hodně pomáhají stejnou technikou závěsných lan, která byla použita v Matrixu. Myslím, že Jet Li žádné lana nepotřebuje a v mém případě to spíše akčním scénám uškodilo. Co se týče herců - nejlepší je asi přehrávající Hoskins. Freeman moc prostoru nedostal a Li se cítí nejjistěji v soubojích.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Jsem velký fanda prvních dvou pastí a s jistými výhradami i třetího dílu. Možná jsem trochu staromilský, ale nová fazona McClanovi nesluší jako ta stará klasická, kterou jsem si tolik oblibil. Jako samostatný akční film to nemá chybu. Ale když vezmu, že je to další díl série, tak se předešlým třem nevyrovná. Jde o to, že postava McClane měla své kouzlo. Byl to polda, který mluvil sprostě, nebral si servítky, byl to smolař a byla s ním sranda - byl to prostě obyčejný chlap. Nový McClane to kouzlo ztratil, alespoň pro mně. Jinak akční scény jsou dobře natočené, přehledné a dynamické. Zvláště se povedla honička se stíhačkou. Finale mně ale hodně zklamalo. Dávám 3+.

Hrdinové a zbabělci (2007)

V podstatě se jedná o film, ve kterém sledujeme dva herce v jedné místnosti, jak diskutují o důležitých tématech. Z výjimkou linie, která zachycuje vojáky v Afganistanu by se dalo napsat, že se ve filmu nic moc neděje. Ale to není pravda. I když se povětšinou jenom mluví, dialogy mají výbornou dynamiku a hlavně mají hlavu a patu. Je radost sledovat film, který vznikne ve velké studiové produkci a nejsou v něm žádné specialní efekty, které převalcují příběh. V současnosti takovýchto filmů už moc nevzniká. Jak už jsem zmínil dialogy jsou to hlavní, na čem film staví. Jsou velmi inteligentně napsané. Vznášejí otázky, ale nebojí se na ně hledat odpovědi. I když jsou všechny tři roviny jasně odděleny, věci diskutované v jedné linii jsou následně implikované v dalších dvou. Velkou zásluhu na důvěryhodnosti mají samozřejmě herci. Redford, Cruis i Streepová jsou výborní. Hrdinové a zbabělci jsou film, který mně přinutil k zamyšlení, i když neukazuje nic nového a v podstatě nám předkládá něčí názory, nepřesvědčuje dívaka, aby je přijal. Jen ho nutí k zamyšlení. A co víc si tvůrci či divák může přát!?

Robin Hood (2010)

Dobře, na začátku musím napsat, že Robin Hood není špatný film. Ten by totiž Ridley Scott nedokázal natočit ani kdyby chtěl. Zvolil si cestu, která byla hodně odvážná. Natočit film o Robinovi, který by byl úplně odlišný od legendy, kterou všichni známe. OK, beru. Koneckonců proč ne. Dnes už je možné všechno. Nicméně natočit film který se vleče jako stará bába, to už je silná káva. Bitvy nemají šťávu a zůstávají hodně pozadu za tím, co Scott předvedl v Gladiátorovi nebo Království nebeském. Jsou krátké, nepřehledné, až příliš pozlatkové. Russell Crowe v podstatě opakuje roli, kterou hrál pod Scottem v Gladiátorovi. Má stejnou vizáž i jednání. Jednoznačně nejlepší jsou Cate Blanchett a herci ve vedlejších rolích (zvláště Sydow a Hurt). Děj je nabalený na anglickou historii. Nicméně ji nekopíruje nebo nedrží se ji přesně. Tam si půjčí nějakou historickou postavu, tu si pomůže nějakou událostí a doplní je nějakým scenáristickým výmyslem. V ději není žádné překvapení či osvěžení, prostě jedna velká nuda. Ale abych nebyl moc kritický. Tak co se mi na na Robinovi líbilo a za co dávám ty tři hvězdy: kostýmy, lodě, zbraně - dokonalé. Blanchetová a Crowe jsou dobří herci a uvěřil jsem jim i ty prkenné dialogy, které jim scenárista vložil do úst. Rozvíjející se vztah mezi nimi taky funguje. A nejlepší nakonec - závěrečné titulky, asi nejlepší v dějinách filmu. Celkově ale průměrný historický film, který se ztratí v propadlišti dějin. Bohužel, snad si Scott dal jen menší oddech.

Okamžik zlomu (2007)

Průměrný soudní thriller, který je lehce nadprůměrný, kdykoliv se objeví na scéně Hopkins.

Štěstí na dosah (2006)

Velice citlivě natočené drama, které jímavým způsobem vypráví příběh muže, který se snaží najít štěstí. Silnou strankou filmu je příběh, který se primárně koncentruje na Willa Smithe a jeho syna. Matka opouští příběh celkem brzy, a kupodivu se nekonají žádné standartní hollywoodské snahy o znovunalezení ztracené lásky nebo nějaké sbližování syna a otce. A je to dobře, protože to filmu jen prospělo. Na první pohled by se zdálo, že je to smutný film, ale to není pravda. Je to film ze života, ale život přece není jen smutný, skrývá se v něm i spousta radosti a štěstí. Samozřejmě za něj musíme bojovat, ale to je součást života. A přesně tohle se film snaží říct a předat divákovi. V mém případě se mu to povedlo. Film stojí na hereckém výkonu Willa Smithe. Je to hlavně jeho zásluha, že hlavní hrdina je v jeho podání úplně obyčejný chlap se všemi ctnostmi a chybami. Jediné, co mi vadilo byly monology, kterými Chris uvádí jednotlivé etapy svého života. Na mně to působilo trochu rušivě, ale to je jen mala vada na kráse. Jinak velmi povedený film, na který se s chutí podívám ještě jednou.

Mafiáni (1990)

Mafiánská sága, která popisuje strasti a radosti mafiánů v Brooklynu. Film vyniká především skvěle zvládnutým příběhem a hereckými výkony. Joe Pesci je v roli Tommyho DeVita naprosto přesvědčivý. Kdykoliv mu ujedou nervy tak mi přeběhl mráz po zádech. Podle mně doposud nejlepší film De Nira a Scorseseho.