Pátý element (1997)

Corbeeeen Dalaaaas!!! Skvělý humor, nadsázka, někdy až groteska. Tenhle film je v podobné pozici jako např. Verhoevenova Hvězdná pěchota. Jednoduše, kdo se nepřeladí na vlnu Pátého elementu, bude jen nevěřícně kroutit hlavou. "Abychom usnadnili Váš let, zapneme Vám regulátory spánku, které Vám budou...regulovat spánek":))) - úžasná věta! Gary Oldman alias pan Zorg alias Pavel Trávníček - nejlepší postava. "Zachránil jste mi život, na oplátku ušetřím ten Váš":)). 95%

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Ty Komenského kosočtverce jsou geniální:) Zajímavé jak se dá taková čuňačinka zabalit do kultivované podoby. Na tohle je machr pan Svěrák. Potom babička a extravuřty. Pro mě jednoznačně nejvtipnější momenty. Skvělý je taky pan Vajgl jako Hus brojící proti dezerci do doby, než zjistí, že se jeden pluk jmenuje po něm..."určitě bychom měli přijmout do nebe padlé vojáky z mého pluku":))). Přednáška je opravdovou přednáškou, což už se do divadla moc nehodí, takže tu bych hodnotil asi na 50% (i když, maršálkův plán na ekonomickou spolupráci v Evropě je také geniální), hra si zaslouží 95%

Šifra mistra Leonarda (2006)

Dan Brown si prostě trochu pěkopal historii, aby mohl přijít s opravdovým trhákem. A když to člověk zbytečně neřeší a nechá se unášet vírem konspirací, hádanek a odhalování dalších indicií, nabízí se mu velice solidní dávka zábavy. Silas je nechutný až hanba, belhající Teabing s pistolkou zase legrační a Jean Reno se musí spokojit s úlohou průměrného poldy. Kdyby mu nechali postavu Niemanse (Purpurové řeky), Langdon by si ani neškrtnul:) 75%

Radio Flyer (1992)

To už je let, co jsem tenhle filmík viděl a stále si toho dost pamatuji. Triumfální odlet ke konci filmu vstříc novému životu...pěkná pohádka:) 90%

Boj o oheň (1981)

Výborné dialogy, které může závidět i Tarantino:))) Tak vážně, Annaud si sice nalajnoval svou vlastní prehistorickou pěšinku, ale ta je naprosto skvěle ztvárněná a úchvatná. Ono, kdyby šel vývoj a pokrok tak rychle, jako v tomto snímku, tak bychom dnes kolonizovali aspoň sedmnáctou galaxii:) Scénka s mamuty byla zbytečně fantastická, ale to rejžovi odpustím. Je to vlastně takové pěkné experimentování s prehistorií, ale do jisté míry velice poučné. 90%

I Love You Phillip Morris (2009)

Škoda, že tenhle kousek nebyl pojat víc dramaticky. Carrie se v půlce filmu herecky osamostatní a rozjíždí komedii a na skvělého Evana McGregora se jaksi zapomíná. Takže z oboustranné lásky se nakonec řeší pouze Russelova (Carrie) nezlomnost a posedlost útěky. Výborná hudba! 80%

Kult hákového kříže (1998)

I když je to místy naivní, přece jen ten příběh, jistá míra originality a silné momenty film vynášejí vysoko nad průměr. Nezapomenutelná je scéna s ukecaným černochem ve vězeňské prádelně. Klobouk dolů před Nortonovým hereckým umem a tím, jak dokázal zamakat na fyzičce. 90%

Hra (1997)

Nejsilnější je asi scéna s hledáním kamery a následný rozhovor s televizním hlasatelem. Ono, kdyby ve filmu nešlo o hru, tak je to velice dobrá akce, ale s takovým námětem působí film až příliš dokonale, všechno do sebe zapadá a vyvrcholení je úmyslně matoucí a hlavně ujeté (co kdyby skočil ze střech v úplně jiném místě?). Tenhle snímek jakoby odstartoval novou vlnu filmů, které sází na neustálé zvraty, spiknutí, podvádění podvodníků podvodníkem a jiné složitosti. Vše je tak dokonale vymyšlené...a tím pádem neuvěřitelné = má takový snímek vůbec nějaké poselství? Podobné výtvory - Saw, Ctihodný občan. 70%

Far Cry (2008)

Roztomilá srágorka. Ještěže už skončila éra videorecordérů, jinak bych měl pořád prst na tlačítku FFWD. Takhle jsem mohl krásně přeskakovat podivné psáže a zkrátit si tak 90-ti minutové céčko asi na 40 minutek. Nebýt Tilla Schweigera možná bych ani nedokoukal. Prvních 20 minut ještě vypadalo slibně, ale od chvíle, kdy tohoto drsňáka vystřelí ze člunu a on doplave na ostrov, se začínají dít věci. Legrační bitky typu pistolka proti čtyřem samopalům. A vůbec jsem si často vzpomínal na největší akční hvězdu - Michaela Dudikoffa. Ale všechno je to tak roztomile pitomé, že nad tím člověk jen zakroutí hlavou a kouká dál trochu ze zvědavosti, trochu ze setrvačnosti. Dialogy nebyly ani céčkové, všichni jeli na autopilota a odříkávali známé evergreenové fráze. Velice mě pobavila scéna, kdy Till Schweiger riskuje život, aby zachránil novinářku, a když jí nabízí okamžitý útěk z ostrova, ona odvětí "Vy myslíte jenom na sebe a a ty Vaše peníze". Jako kdyby někdo přehodil text z jiné scény:))) A ten tlustý blb, co pořád nadával na svoje záda...vlastně jsem se dobře pobavil, ale víc než 35% dát nemůžu.

Čas probuzení (1990)

Nádherný film. Je to druh díla, kdy doslova cítíte sílu a zvláštnost hlavní postavy (teď myslím bravurního Robrta de Nira), celou bytostí jí fandíte, ale zároveň víte, že ji nikdy nemůžete ani z poloviny pochopit, protože je její život tak strašně odlišný. Podobné je to např. ve filmu Svět podle Prota. Líbí se mi, jak odhodlání Leonarda motivuje i introvertního doktora Malcolma. Pasáž, kdy se Leonard navrací do nehybného stavu je opravdu velice smutná a je těžké říct jak se člověk může dál vyrovnat s pocitem ,že jen na pár týdnů okusil opravdový život. 90%