Prometheus (2012)

Ještě nejsem ani ve třetině filmu a už je mi z toho na blití. Nehorázná kravina. Je úžasný jak se všichni můžou podělat z propracovaného chování a psychologie androida, nu já potřebuju propacované chování a psychologii vědců, protože těch je habaděj a dělají neuvěřitelný kraviny. Kdo by si na cizí planetě sundal helmu jenom na základě toho, že obsahuje podobné složení atmosféry?! Co mikrooragnismy, viry, mutace, kosmické záření...potažmo tlak, gravitace, magnetické pole. A taky už mě nebaví tohleto bloudění ve tmě. Kurňa, když mají stázi, androida a nějaký sakra nadsvětelný pohon (podle doby jejich cesty), to nikdo nevynalezl trošku výkonější reflektor, který by mě pomohl něco vidět???!!!! Já to bojkotuju. 51%

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Hergot, jsem prostě příliš mladá generace, zkažená rychlejšími detektivkami a thrillery. Hitchcockovy horory jsou bezva, ale všechny jeho ostatní žánry mě neskutečně nudí. Je to takové roztomile usměvavé, zamilované a natolik odlehčené, že jsem se jaksi neměl kdy napínat, přakvapovat nebo se o někoho bát. Myšlenka se ale cení. 71%

Nesmiřitelní (1992)

To jsem opravdu nečekal. Těžko popisovat. Není to drama, není to akce, není to doják a ani western...protože se to vůbec nechová podle zavedených filmových norem. Eastwoodovi se podařilo neuvěřitelně vybočit do jakéhosi antiwesternu, který se snad v ničem diváku nepodbízí. Není tu žádná monstrózní akce, žádné srdceryvné utrpení, žádná cool sympatická postava, žádná strhující hudba a navíc ani žádné jasné poselství na konci. Jediné co je v příběhu na tuti jasné je Munnyho oddanost a vděčnost manželce, nepolevující pomstychtivost prostitutek a šerifova láska k vlastnímu domu:)). Trošku mi to vyrazilo dech, protože naprostá většina filmů funguje na principu, že zaujme nějaký názor a žánr a v něm se potom lépe či hůře pohybuje a prezentuje - a potom se to lehce kritizuje, protože víte, že postava X je taková a taková, postava Y je dosti záporná a příběh směřuje tam tam a záleží nakolik vás strhne sebou.....Tady to prostě není!!!:)). Šerif kutil co si staví dům, klábosí s obyvateli a nostalgicky se těší, až bude na verandě posedávat při západu slunce - tentýž šerif, který ukopává lidi k smrti... scéna, kdy umírá první z "pořezávačů" je výborná v tom, že vůbec výborná není. Je to zhasnutí člověka pro peníze a všichni to ví. Závěrečná přestřelka je realistická až hanba - strach o život je sviňa a rozklepe vám všechny končetiny, jediný šerif je silná osobnost připravená jednat, ale když zemře, všichni už se jen krčí a kamsi střílejí. A nejlépe se vede Munnymu, ne proto, že je hlavní postava, ale proto, že jako jediný už si tyhle chvíle zažil. A jeho odchod z baru, kdy ví, že nejhorší přežil a bylo by smutné, kdyby jej někdo picnul ze zálohy....paráda. Nesmiřeitelní by se měli přejmenovat na "uvěřitelní", protože takhle jsem ještě žádnému jinému filmu nevěřil. Jsem překvapen a nadšen!!! 95%

Pro pár dolarů navíc (1965)

A mě se zase líbí první díl víc. Tady je nějak překombinováno. Když byl Eastwood sám, tak bylo celkem rozumný, že bude kout pikle a vymýšlet všelijaké intriky, bo sám by na férovku všechny lumpy nezvládl:) Ale jakmile jsem uviděl hned dva frajery, kteří mají navíc neuvěřitelně vybudovanou auru, přiznám se, že jsem nějakou "epic battle" dva vs. deset apod. očekával. Nakonec se tak nestalo. Naši dva hrdinové místo toho rozehrají mnohem nebezpečnější hru, ve které jsou nakonec odhaleni (překvapivě:))...Poslední třetina filmu je prostě nějaká "přezvratovaná" = i na westerny málo uvěřitelná. Ale první půlka je boží!! Přesto "pouze" 82%

Soumrak mrtvých (2004)

Anglický humor je skvělá věc, ale když se nedaří na sto procent, tak se blíží průser. Soumrak mrtvých má obrovskou kadenci "humorných scén" z nichž je tak deset procent opravdu "echt vtipných" - třeba když Shaun a Ed potkají první zombie na zahradě - to jsem šel do kolen...nebo třikrát upgradovaný plán na záchranu matky, Liz a trojité zabíjení otčíma:)) (mimochodem Bill Nighy má charisma, které zde jaksi nemohl využít, škoda). Po dobývání se do hodpody už jsem se začal celkem nudit, takže jsem udělal jedno velké FFWD a zjistil, že Ed žije-nežije v kůlně a hraje tam videohry. 65%

Závrať (1958)

Pan Hitchcock buduje napětí taaaak dlooooooouuuuuhhhhhhhooooooooo....a mě se chtělo spát, tak jsem to zalomil:) Myslím, že existuje jeden novější TV film, který z velké části vykrádá tento námět, je přímočařejší, strašidelnější a bohužel i zábavnější. 60%

Mechanický pomeranč (1971)

Jak se říká filmům, které tak nějak nedokážete popsat, potažmo hodnotit, ale sedíte u nich a jen čumíte? Umění...ano, tento film je uměním:))

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Ten film je úlet!!! Můj kamarád je na něm v podstatě závislý, takže musím velice často poslouchat operní árie o "divotvorné číši", Krezulovi a hlášku o chlápkovi "co má v hrdle dynamit". Spousta nezaměnitelných a nezapomenutlených scén. Film člověka jakoby pohltí, vcucne do tohohle podivného, strašidelně cizího a jinou kulturou oplývajícího světa, do kterého nepatříte...a vzápětí vás donutí jít do kolen nějakou šíleně ujetou komickou scénou (má oblíbená je "zpívající chrápání" spícího hraběte Teleke). Nicméně šílenec, nicméně génius...90%

Avengers (2012)

Čerstvé dojmy z kina musím přeměnit v hodnocení:) Já jako ne moc důvěřivý člověk koukám na hodnocení a říkám si "hergot víc než týden po premiéře se nám ty procenta pořád drží sakramentsky nahoře, ohlasy pěkné a píšou je lidé co umí poskládat několik vět za sebou tak, aby dávaly smysl...tož to bude stát za to". Takže v kině jsem měl očekávání velice sympatického rázu. Na začátek mě potěšila nádherná Scarlett Johansson, kterak hledala zeleného vědce Hulka opět ztvárněného někým jiným. Mark Ruffalo ale celkem pěkně vykreslil kontrast mezi nevinným a nezištným vědcem a "tou naštvanou zelenou věcí". Chris Evans se oproti samostanému filmu Captain America buď herecky zlepšil nebo měl lépe napsanou roli, protože jsem mu toho amerického rozkazujícícho kapitána věřil...u když občas někde zdlouhavě visel, padal či dostával na frak. Pak už se dostal na scénu Robert Downey Junior a přestal jsem řešit cokoliv dalšího, protože tenhle člověk má neskutečné charisma a chrlí jednu vtipnou sarkastickou hlášku za druhou. Ono to vypadá, že hraje spíš sebe než Tonyho Starka:)) Chris Helmsworth není kdovíjaký herec, ale možná je to dobře, protože postavy se tak nějak rozumně vyvažují a každý vyniká v něčem (ale Ironman je stejně válcuje:))). Tom Hiddleston alias Loki mi velice často svými grimasami připomínal Michaela Fassbendera a to bylo jen dobře, protože tenhle vypočítavý, záludný, a mocichtivý bůh budil opravdu dojem úctyhodného "badass" protivníka. Nu a bojovalo se...bojovalo se hodně a bez rozdílů stran, což prostě každý fanoušek komikshrdinů chce vidět úplně nejvííííc!!:) Čekání na nástup Hulka se nádherně vyplatilo, protože odstartoval neskutečnou brutalitu. Příběh a scénář byl dostatečně kvalitní na to, abych se mohl zaměřit na pořádnou superhrdninskou mačo nakládačku. Přeměřování pindíků všech hrdinů i nehrdinů se konalo nesutále a o tom superhrdinské komiksy jsou....prostě bájo:)). Minimum "WTF momenntů" za což jsem neskonale vděčný (1. letadlová loď , která se vznesla pomocí čtyř ventilátorů, 2. krapet mi přišlo podivné, že Hulk chtěl zabít i Scarlett, která ho nijak neohrožovala, 3.Dimenzionální brána do světa shitborů či jak se jmenovali fungovala oboustraně, takže tam tu atomovku mohli prdnout ihned, 4. Samuel L. Jackson kterak zastavuje stíhačku s jadernou hlavicí svým panzerfaustem:)). Když pominu film Watchmen jsou Avengers tím nejlepším komiksovým počinem, který jsem zatím viděl. 95%

Casino (1995)

Skvěle zpracováno. Souboj o moc, o prachy, o život, o čest a o všechno dohromady - to je prostě silné téma. Já se u Casina bavím mnohem víc než třeba u Kmotra, protože tady máme jednoduše větší tah na branku a všechno je zběsilé a rychlé a nečekané, tak jako mafiáni sami (asi:)). Kdybych měl vybrat jednu scénu, která bude sloužit za upoutávku, zvolím jednoduchý myšlenkový pochod Nicka Santora na adresu Sama - "Vzpamatuj se ty kreténe, tohle je Vegas, jsme tu abysme kradli!!!" :)))) 92%