Gándhí (1982)

Gándhí byl frajer, to je bez debaty. Kingsley mi zase potvrdil, že zahraje cokoliv (ač celkem bouřlivák, dobráka Mahátmu jsem mu naprosto sežral). ////Zajímavé je srovnání: Ben jako duchovní osobnost Indie Gándhí / Ben jako (fake) Arciterorista Mandarín////. Bohužel, film je opravdu příliš zdlouhavý a utahaný (i když při tomto pozoruhodném životě se dlouhá stopáž přímo nabízí). Jako životopisné dílo super, svatozář nad jeho hlavou je ale tříčtvrteční. Bojovat takhle umírněnou formou proti útlaku v dnešní době - buď by byl jenom k smíchu, nebo by dostal kulku mnohem dřív. Ubrat půl hodinky - šel bych na 4. Takhle musím hodnotit za tři a půl.

Transformers: Zánik (2014)

Je krásný podzimní den. Zatímco ségra vyrazila na nákupní maraton, já se rozhodnul zajít si po delší době do Cinestaru, abych si zkrátil to čekání. Já debil. V programu byly zrovna nový Transformeři. Procházím kolem obřího plastového Optimuse Prima na dinosaurovi, koupím lítek a občerstvení. Pohodlně usedám do sedačky, sežeru naráz snad půlku čipsů, VYSRKNU KOLU a film začíná____________Byl jednou jeden vynálezce, žijící na farmě. Tento vynálezce/farmář je ve finanční tísni ale má aspoň pěknou dceru. Tuhle dceru mu pígluje jeden závodník ale to vynálezce neví. Zato ví, jak opravit megarobota za pomoci autobaterie. Zatím je to docela slušná sranda, farmářův největší nepřítel je černá realitní makléřka, na kterou si radši veme bejskolku. Bohužel, po chvíli farmář přijde o farmu________________Začínám potřebovat na záchod. Farmář přichází o kamaráda, jo a svět je (zase) v ohrožení! Vynálezce zjišťuje, že mu závodník louská dceru. Štve ho to, ale chce zachránit svět. Sere na to, že je z něj teď houmles. Je to bourák! ___________Fakt potřebuju na malou. Není to nějaký dlouhý? Chci si ale vychutnat ty mega efekty. Na scéně je teď jakejsi robotí inspektor a lapač, kterej používá na lapání robotů síť! Sakra, všichni roboti vypadaj jako lidi! (ve vesmíru jsou asi jenom humanoidi :-(((((( jaká škoda). Zatímco jsem napočítal kolem 42 americkejch vlajek (snad sem nějakou nepřehlídnul), Optimus se zamilovává do vynálezce._______________________Už uběhly dvě hodiny a já si říkám, že už to přece musí skončit! Do břicha chytám šílený křeče. Kdybych se rozhodnul teď vymočit do kelímku, nestačil by mi. Ale chci to dokoukat. Vynálezce holýma rukama vyřídí vyškolenýho agenta. Sranda. Párkrát se tam objeví oblíbenec Bambrbí - tentokrát dokonce v růžovým provedení. Desítky reklamních značek (byl tam i mekáč nebo nebyl?) ____________________Uběhlo dalších 30 minut a můj močový měchýř je naditý jak peněženka Michala Beje (další vydojená miliarda v kapse, YAHOOO). Ve filmu se snaží vtipkovat nějakej plešatej věděc a já mám chuť ho pokropit. Roboti mlátěj roboty, vrací se jeden starej známej robot, konečně dinosauři!!!. Trochu se ztrácím v ději ale sakra už to musí každou chvíli končit!__________________________Bolest se mění v agónii a já pozoruju velkolepé finále (asi páté). Když už mi přišlo, že jsem viděl všechno - vynálezce se ubrání holýma rukama lapačovi inspektorovi mega robotovi!!! Slovo přehnanost dostává nový rozměr. Pomalu ztrácím vědomí a konec filmu je bolest sama.Vidím světlo na konci tunelu.______________________Jedna hvězdička jak vyšitá, ale když konečně vyjíždějí titulky a já stojím na voňavém záchodu u mušle, moje tělo zaplaví nepopsatelná euforie. Vymočím se jak Optimus a se slastným výrazem opouštím WC. Za to musím přihodit jednu hvězdičku.________________A sakra - sestra ještě nemá nakoupeno?! To byl den...

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Zatímco jednička byla příjemnou, překvapivě dobře fungující (Iron Man jako Sherlock?) a zábavnou oddychovkou, dvojka je v mých očích zklamáním. Jak tu trefně uvedl Cival - až moc těch "honibrckých dialogových kejklí" a všechno bylo tak nějak přehnaně vykonstruované a hladce vycházející. Vizuálně to byla paráda, hudba mi taky sedla. Herecky si Law drží svůj standart, zato záporák Moribundus takový nemastný neslaný a častý tahoun Roubrt chvílemi až otravný. Musím se přiznat - ve spoustě pasáží jsem se šíleně nudil a k tomu dost přispělo i suché finále (všechno tak směřuje k velkolepé trojce). Závěrečná partie šachů skončila patem - pro mě souboj dvou nových Sherlocků skončil jasnou výhrou prvního dílu.

Dítě na půjčku (1995) (TV film)

Leslie jako ráchlej pronajímatel dětí mě dokázal párkrát rozesmát. Na Sherrynu Millerovou se zase pěkně kouká. Ty tři děti jsou sice chvílemi extrémně otravné ale jinak to jde. Dítě na půjčku je taková klasická, pohodová, rodinná komedie. Bohužel, už od prvních minut mega předvídatelná. 50%

Revival (2013)

Příjemná komedie o partičce starochů-muzikantů. Sice trochu klišovité, ale pobaví. Nejlepší suverénně Míra Krobot, tenhle věčně zamračenej chlápek je vůbec hooodně zajímavá postava. Jako učitel na DAMU pomáhal v rozkvětu Trojanovi nebo Vilhelmový. Pod jeho vedením vylítlo Dejvický divadlo a on sám nastoupil na filmovou scénu až po padesátce. A přijde mi jako dobře uzrálé víno - jeho role protivných fotbalových trenérů nebo nervních dědků jsou zapamatovánísihodné (super, napsal jsem to správně!). Musím se mrknout na čtvrtou hvězdu, kde si Krobot střihnul roli právě s Trojanem, nebo se svojí dcerkou Lenkou. Ale zpět k filmu. Zmínil bych ještě Ponocného, který složil k filmu velmi slušnou hudbu a zahrál si slepce (a mě teda párkrát fakt rozesmál). 70%

Agent bez minulosti (2002)

Neurazilo ale ani nenadchlo. Pro mě takový pohodový akčňák s několika silnějšími momenty. TOP asi kámoš "z oboru" Clive Owen (i když moc prostoru nedostal) a ty bitky. 3 a půl hvězdy.

Ďáblovo dítě (2008)

Pěkná hlavní hrdinka, nenažranej ďáblík a pár nepříjemných scén. Takový průměr. Pár bodů za ten celkem překvapivý zvrat v ději. 45%

Frozen (2010)

Mrazivé a místy dost působivě zahrané. Je tu vykreslena situace, ve které by se nechtěl ocitnout nikdo. Partička sympaťáků měla fakt hoooodně velkou smůlu (což je ale i příjemná změna, dost často je to ve filmech naopak). Chvílemi jsem se cítil, jako bych tam mrznul s nimi Při sledování mě ale trochu rozhodila kamarádka, která začala nahlas bulet kvůli příhodě se psem. Frozen fakt dokáže vyvolat emoce. Za mě čtyři hvězdy. POZNÁMKA: Doufám, že zlovlci z GoT nejsou takoví šmejdi.

Sherlock Holmes (2009)

Downey i Law jsou velcí sympaťáci a táhnou celý film na svých bedrech (ve starých kabátech). Sherlockova povaha je tu vykreslena poměrně zajímavě a Železný Rob si s touhle postavou poradil po Downeyovsku. Osobně se mi líbily i vtipně pojaté bojové scény (zejména s tou Eiffelovkou), zábavné dialogy a na tu Holmesovu kočičku se navíc pěkně koukalo. Knižní předlohu moc nastudovanou nemám (jen čokla z Baskervilu) ale myslím, že se Doyle kvůli tomuhle v hrobě neobrací. Svěží, akční, detektivka, která neurazí. Já se bavil. 80%

Dvě ďábelské oči (1990)

Moc mě to nebavilo ale scéna s koťátky mi utkvěla v paměti :-)))