Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Kultovní, velkolepý a revoluční. Jeden z nejpodařenějších postapokalyptických snímků. Miller natočil a skvěle zachtil lidské šílenství ve světě bez pravidel a budoucnosti.

Šílený Max (1979)

Špatné herecké výkony, zdlouhavé a hlavně z hlediska děje prakticky zbytečné scény připravující nás na velkolepý závěr a pomstu, která proběhene za pár minut a ještě naprosto idiotsky. Nicméně příprava na luxusní dvojku - Jako prequel bych to uznal.

Teorie všeho (2014)

Skutečně důstojné pojetí života jednoho velkého muže podpořené epickou hudbou. Není co namítat ani vytýkat. Ke konci filmu vám nezbyde než smeknout před oběma lidmi a jejich velikostí. Nicméně není to Howardova Beautiful Mind, proto 4*. :)

Rychle a zběsile 7 (2015)

Fajn. Chci zabít magora, co mi zabil kámoše, zničil mi dům a vůbec chce vyvraždit všechny, co mám rád. Tak ho musím najít a zabít dřív. Spojím se proto s jiným magorem a naštvu ultramagora, kterej na mě pošlu armádu. Ale vím jak najít magora č. 1. To dokážu pochopit. JENŽE magor č. 1 mě nespustí z očí, takže proč bych krucinál komplikoval situaci?! Asi by to byla moc nuda ubít jen Stathama. ---- takhle nějak jsem přemýšlel během filmu až do scény, kdy The Rock zničí sádru na ruce prakticky pohledem, ukradne sanitku, trefí s ní tryskovýho drona a sebere minigun, se kterým odkulhá do tunelu. To už jsem se řezal smíchy a pochopil, že F&F7 si prostě na nic inteligentního nehraje, ale že je o efektech a zábavě. A to účel splnilo. Nasmál jsem se, pokochal se akčními scénami a vůbec si to užil. Na sedmý díl jedné série skvělé a pocta P. Walkerovi na konci tomu nasazuje korunu.

Transcendence (2014)

Na první pohled uhozený a překombinovaný film. ALE! Já Transcendence beru jako plnohodnotný a hlavně originální sci-fi snímek, který si zaslouží podporu a zejména pochopení. (SPOILER) Ústřední myšlenkou je monolog Johnyho Deppa během finálové scény těsně před nahráním viru. Jde o upozornění na strach z neznámého. Obdobně s touto myšlenkou pracuje román Glukhovského Metro 2033. Strach z neznámého a selektivní interpretace nakonec zapříčiní destrukci něčeho velice přínosného a co víc, dokonce zničení současného relativně prosperujícího stavu. Transcendece je o neomluvitelné chybě a o jistém vyšším principu nezakládajícím se na černobílém pojetí světa, ale na komplexnosti, pragmatismu a vlastní osobnosti. Proto nezahazujte tento film a pusťte si jej znovu. Jistě vás mile překpaví na ten DRUHÝ pohled :)

Ghoul (2015)

Příjemné překvapení. Pěkný příběh přibližující masového vraha v souvislosti s hladomorem, kanibalismem a spiritualitou. Found footage dávající hlavu a patu s mnoha otázkami kolem (avšak ne prázdnými místy!). Relativně racionální chování, pointa a vůbec celý příběh příjemně odsýpá a nechává diváka stále přikovaného k obrazovce. Ačkoliv je vše očekávatelné a snímek nepřínáší takřka nic nového (jisté invence se mu však zapřít nedají! - uvádím např. nemožnost opustit zónu kvůli zdravotním důvodům), je to koukatelné, je to horor a hlavně to je české! Za to ta čtvrtá hvězda.

Chappie (2015)

To, že je hlavní myšlenka a základní charaktery jako přes kopírák Districtu 9 a Elysia, jsem tak nějak už podle traileru očekával. S námětem si Blomkamp poradil lépe než Ibáñez u Automata (což není zas tak těžké), ale proč prohoba tolik prostoru pro Die Antwoord, kteří totálně rozsekali celý snímek a u každé scény, kde byli v přítomnosti zbraní jsem doufal, že je už konečně oddělají. Hugh Jackman by naopak toho prostoru zasloužil víc. I přes naprosto dementní roli zeleného mozku podal maxium. Hloupá zápletka a ještě hloupější hlavní hrdinové. Opravdu se divím, že taková Sigourney Weaver má tohle zapotřebí. I přes to všechno koukatelné a v jistém smyslu originální. Bohužel až moc využití Die Antwoord a až moc málo nedotažené myšlenky, řekněme transcendentální. Škoda :/ 60%

Jeden musí z kola ven (2011)

Brilantní špionážní thriller s mnoha otazníky provázející diváka po celou dobu. Film je vhodné shlédnout i opakovaně a postupně rozřešit všechny dílčí události vedoucí k dopadení Firtha jakožto dvojitého agenta. Hraní si s časovou posloupností v kombinaci se 127 minutami délky vyžaduje ostříleného a hlavně myslí otevřeného diváka, protože tohle rozhodně není film pro bezmyšlenkovitou zábavu. Hlavní postavu ztvárnil Gary Oldman vskutku skvěle. Jeho mimika mnohdy řekne více nežli slova a to krásně zapadá do neustálého napětí a očekávání. Hrátky s Karlou, zapalovačem, nevěrou na vánočním večírku s ruskou hymnou a nakonec i zastřelení Firtha z pomsty dává úplné zakončení geniálnímu filmu, který bych bohužel na dnešních plátnech vůbec neočekával. Chtělo by točit více podobných kousků. Je kladen i důraz na detaily (sova ve třídě, vosa v autě…). Děj by mohl být více pohlcující a rozuzlení více dech beroucí. I tak 7/10.

Skrytá identita (2006)

Odpočinkový film vykreslující bezpáteřnost a přímo k ní staví v kontrast charakter a velikost osobnosti. Provázanost hlavních postav vnáší do problematiky zásadní otázky, a sice komu věřit, novou úroveň, z níž krystalizuje fenomén de facto neomezené moci, kterou Matt Damon vládne, jelikož mu to okolí dovolí. Jde ale o omezenost a sobectví člověka, které nakonec ukáže, že i svině, kterou hrál Jack Nicholson, může mít smysl pro čest, jakou krysa postrádá. Podobně je vyobrazen i Wahlberg s DiCapriem. Závěrečná scéna, klišé typu spravedlnosti bylo učiněno za své bez ohledu na způsob, mě vede ke 4 hvězdám. Film jsem si užil, a i když to není ryzí Scorsese, tak jak ho znám, určitě mohu doporučuji.

Prokletý ostrov (2010)

Vynikající, propracovaný kousek s lehce překombinovaným scénářem a poměrně očekávaným koncem, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Role hercům padly skvěle a DiCaprio je vskutku perfektní. Hustá atmosféra společně s hlavním motivem mě do sebe pohltila a do konce nepustila. Za zmínku stojí také prostředí, které je pro podobný žánr vyloženě šité na míru. I přes očekávaný závěr jsem si občas přeci jen nebyl jist, to zejména po rozhovoru s Rachel v jeskyni v souvislosti s prášky. Film prostě člověka nepustí, ale bude ho ještě nějakou tu hodinu po svém konci v myšlenkách pronásledovat, a to je dobře! Nemůžu jinak – 9/10.