Pohled společnosti Parallax (1974)

Tyhle konspirační témata obvykle nemám rád, ale Pakula mě dostal. Atmosféra hustá jako karamel, hypnotická několikaminutová scéna projekce amerických a protiamerických symbolů, skvostná kamera a dokonale vygradovaný závěr. Instant classic.

Jerry Maguire (1996)

Sorry, byl jsem statečný, ale nevydržel jsem to. Cruise, Zellwegerovou, sportovní filmy, romantické komedie, buclaté chlapečky s brejličkama a atmosféru raných devadesátek dokážu jakž takž zvládnout odděleně, ale to vše soustředěno do jedné nálože bylo nad moje síly. Vypnul jsem to po 25 minutách.

Hunger Games (2012)

Nečekaně dobrá adaptace. Řekl bych, že dokonce mnohem lepší než kniha, protože z velké části vynechala zamilované pohledy a nesmělé, cudné doteky (BTW - taky Vás fascinuje, jak je pro teenagerskou knižní a filmovou kulturu naprosto normální ukázat brutální vraždu, ale u sexuálních témat je okamžitě zařazen viktioriánský mód?). Režisér Gary Ross podal uspokojivý výkon, až na nesnesitelně přehrávajícího Harrelsona to herecky celkem klape (Jennifer Lawrence je VYNIKAJÍCÍ), celkem bych se těšil na další díly, kdyby dvojka nebyla nudná a příjemně akční trojku nějaký producentský chytrolín nerozdělil na dva filmy. Nu nic, počkáme, uvidíme.

Vedlejší účinky (2013)

Ze začátku jsem se bál, že to bude hloupá agitka proti farmaceutickým korporacím (něco jako protipól "Nákazy"), ale nakonec se z toho vyklubal poměrně slušný paranoidní thriller. Mara, Law a Zeta-Jones podávají výborné výkony, audiovizuál je samozřejmě na jedničku. Jen ten scénář místy vrzal, takže nakonec to skončilo slušnou trojkou. Soderbergh je v dobré kondici.

Za borovicovým hájem (2012)

Nemilosrdně natahované, slzavé nic. Spojení tří provázaných příběhů nefunguje a nudí, třetí story "15 let poté" by o nic nepřišlo, kdyby se dva předchozí segmenty smrskly na pár minut. Takhle si divák musí postupně protrpět chabé odvary "Charleyho Varricka" + "Serpico" uzavřené mdlým sociálním dramatem o problematické mládeži. V celém filmu mě zaujala jen rolička Bena Mendelsohna coby roztržitého dobráka z autoopravny - Gosling zklamal, Pattonova hudba je silně nevyrovnaná, make-up v posledním segmentu je až roztomile neumětelský (šedohnědá Mendes). Přečtěte si knížku nebo jděte vyvenčit psa, tohle je ztráta času.

Mocný vládce Oz (2013) odpad!

Léta dřiny , potu a odříkaní se vyplatila - It's official! Raimi je nejhorší režisér v Hollywoodu! Nechápu kdo mu financuje další a další, stále trapnější zrůdnosti a co rejža sype do kafe celém štábu, že všichni podávají tak hrozné výkony. Oz je monumentální porážka na všech frontách, zvrzaná od začátku do konce. Každá postava, každá scéna, každý dialog. Ty vole.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Filmařská paraolympiáda. Kultovní série jde definitivně do sraček, a kopli si do ní úplně všichni - od režiséra, přes scénáristu až po tvůrce efektů. Když už točím debilní akčňák s nulovými požadavky na logiku a strukturu, tak bych se měl snažit vyšperkovat akční scény, ale ono nic - zmatek, bordel, technické peklo a hlavně nuda, nuda bezbřehá jako Bajkal.

Rocky Horror Picture Show (1975)

Bizarní a psychedelické, ale bohužel tím nudným způsobem. I ty zdařilejší hudební kousky spolehlivě kazí nepříjemně skřehotavé vokály, až na kosmického transsexuála Tima Curryho stojí všichni herci za prd a atmosféru tupého béčka nezachrání ani chabá výmluva, že jde o humor a nadsázku. Zkrátka a dobře - odškrtl jsem si další položku na seznamu "kultovních filmů" a pevně doufám, že se už na to nikdy nebudu muset dívat znova.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Americko-německá koprodukce, tedy The Scheißfilm pro chudé duchem. Soukromě uděluji dvě anticeny - za herecký výkon Gemmy Arterton a za masky na úrovni devadesátkových fantasy seriálů. Tuhle hrůzu nezachrání ani několik více nebo méně (spíše méně) vtipných hlášek, ani pořád obstojná MILF-ka Femke Janssen. Ale dobrá zpráva na konec - samozřejmě se už pracuje na sequelu.

Misery nechce zemřít (1990)

Obstojná knižní předloha, velmi obstojná adaptace. Misery je příjemný thriller, který v sobě mísí místy až horrorovou atmosféru s úsměvnými vsuvkami. Některé scény byly sice zbytečně přepjaté, ale jinak jsou výkony ústřední dvojice téměř dokonalé. A hlavně - Kathy Bates je ďábel.