• Fantasy

Schindlerův seznam (1993)

(zřejmě) nejlepší film o (zřejmě) nejhorším období lidských dějin. Za své herecké výkony by měli být do šlechtického stavu povýšeni všichni tři hlavní představitelé a ne jen Ben Kingsley. O režijním umu Stevena Spielberga ani nemluvě.

Kmotr (1972)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, přetransformovaná v jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Knihu jsem četl dřív a byl jsem opravdu zvědavý, jestli se jí film dokáže byť jen přiblížit. Dokázal. Vyrovnal se jí.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Nemá cenu opakovat to, co zde bylo mnohokrát řečeno. Jenom to shrnu: nejlepší Formanův film, nejlepší Nicholsonův herecký výkon, nejlepší (takže vlastně nejhorší) záporák (teda záporačka), určitě nejlepší film z prostředí psychiatrické léčebny, možná jeden z nejlepších filmů, co kdy byly natočeny.

Forrest Gump (1994)

Chtěl jsem napsat nějaký hrozně duchaplný komentář, ale po přečtení výplodů ostatních jsem zjistil, že mi slova od pusy ukradl lebowski. Vystihl naprosto přesně, co jsem chtěl říct. A překvapuje mě, že se o knižní předloze nevyjadřuje více uživatelů. Takže za mě: "Dobrá kniha, vynikající film."

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Film, který jsem poprvé viděl jako malý kluk, neschopný ho plnohodnotně docenit. Po objevení imdb a později i čsfd jsem tu auru "nejlepšího filmu všech dob", která se kolem něj vytvořila, nemohl pochopit a z hecu jsem se na něj podíval ještě jednou. No, a nezbývá mi než souhlasit. Tim Robbins, Morgan Freeman a hlavně pro mě dříve neznámý Bob Gunton hrají jako o život, scénář nikde neškobrtá a je tu i několik nezapomenutelných scén (u mě vede operní árie). Takže moje jediná výtka patří možná až příliš doslovnému konci.