Nedotknutelní (2011)

Filmy o handicapovanych lidech jsou vdecnym nametem filmaru, temer jako ty z vezenskeho prostredi. Nedotknutelni vsadili na prostou a jednoduchou dejovou linii, kdy do hlavnich roli obsadili dve naprosto odlisne postavy. Na symbioze ochrnuteho Phillippeho a jeho asistenta Drisse stoji cely pribeh, vse okoreneno temperamentem opatrovnika a lehkym humorem, ktery doprovazi cely snimek. Tento film muze jit prikladem, ze v jednoduchosti je sila. Byl by ale Intouchables divacky tak uspesny, kdyby se role Drisse neujal vyborny Omar Sy? Vyberu hercu ale pralo stesti a vsechny postavy byly obsazeny a zahrany velmi dobre. Filmy jako Uvnitr tancim nebo Hlas more me ale oslovily vice a proto jsem v hodnoceni nechal rezervu.

Mrtvá a živá (1940)

Vyborny scenar podle knizni predlohy Daphne du Maurierove a tradicne dobra Hitchcockova rezie dava tusit, ze se bude jednat o skvely film. Mozna je ve filmu vypraveni az moc a sluselo by se snimek trochu prostrihat, treba uvodni pulhodinu v Monte Carlu. Na druhou stranu, Rebecca v zadnem pripade nenudi a atmosfera na panstvi Manderley se da krajet a to hlavne diky excelujici hospodyni Danversove (Judith Anderson), z te sel strach. Pusobiva je i kamera a jeji hra se stiny. Urcite jeden z tech lepsich Hitchcockovych filmu.

Miloš Forman: Co tě nezabije… (2009)

Velka zaplava myslenek, vzpominek a historek Milose Formana (videl jsem delsi verzi, 224 minut). Skoda, ze reziser Smidmajer do dokumentu vice nezasahnul (mozna pred Formanem nenasel dost odvahy) a tak se vlastne jedna o "one man show". Velmi zajimave je vypraveni kolem priprav nataceni jednotivych filmu ci cenzura v byvalem Ceskoslovensku. Forman umi velmi verohodne a vtipne vypravet, treba jak leteli malym letadlem s Willem Sampsonem (indian z Preletu nad kukaccim hnizdem) a hledali pilotova zatoulaneho kone..."Indian byl bledy jako stena, my byli cerveni jak rudosi":-). Pro me jeden z nejvyznymnejsich lidi nasi historie, ktereho velmi respektuji.

Člověk proti zkáze (1989)

Nepravem opomijeny film o posledni zivotni dekade Karla Capka v podani vyborneho Abrhama. Potesi i Maciuchova v roli Olgy Scheinpflugove. Skoda jen, ze film je dejove nevyrovnany, hlavni osa pribehu je vsak vyborna.

Pinocchio (1940)

Velmi dobre zpracovany a vypravny pribeh o Pinocchiovi, podporeny krasnou animaci a hudbou. Nejen klenotniky zcela jiste zaujme dilna plna roztodivnych kukacek a hodin. Tento animovany film ma podle me velky potencial zaujmout i dnesni generaci deti, ktera je zvykla na ty vsechny 3D animaky.

Lovci hlav (2011)

Dalsi z nekonecne rady severskych filmovych kuriozit:-). Kriminalni thriller, ktery nesetri cernym humorem a akci a je tradicne opreny o vyborne herecke vykony a hutnou atmosferu. Zahlazovani stop sice nabizi dost nelogickych vysvetleni, ktere se vsak v zaveru filmu uvedou na pravou miru, protoze prece policejni komisar i pres jiste nesouvislosti si nebude kazit svou dobrou reputaci, kdy diky nemu mohou vsichni v Oslu klidne spat... Film asi neni urceny pro sirokou verejnost, fanousci skandinavskych filmu a reznicke ucne vsak urcite zaujme.

Jánošík ´21 (1971) (TV film)

Je celkem zajimave natocit Film o filmu po 50-ti letech. Zaujme prace filmovych restauratoru ci rozhovory s Marii Fabryovou, predstavitelkou Anicky. Na CSFilmu vsak avizovali, ze dnes pusti samotneho Janosika z roku 1921 a tak je pro me tento dokument momentalne horkou naplasti...

Hrozny hněvu (1940)

Velmi zdarila adaptace romanu J. Steinbecka o jedne farmarske rodine v dobe hospodarske krize. Polovina filmu je takova socialni road movie na trase z Oklahomy do Kalifornie a ta druha narazi na spatne podminky a pracovni prilezitosti na farmach a podobne. Vubec se nedivim, ze toto dilo pohnulo zluci mnohym kapitalistum a americkym vlastencum, protoze (snad) verohodne ukazuje zivotni podminky farmaru v mezivalecnem obdobi. Film nasadi relativne vysoke tempo jiz na zacatku filmu, ktere drzi az do konce. Cekal bych prece jen vice zvratu, i tak se jedna o velmi kvalitni film s velmi dobrym hereckym obsazenim.

Súkromné životy (1990)

Dvojice Sulcova-Vasaryova nezklamala. Podle nametu jsem se na film tesil, tezkopadne zpracovani me ale zklamalo. Alespon me pobavilo mineni dvou uzivatelu, kteri Hanakovu tvorbu srovnavaji s Bergmanem, jen s tim rozdilem, ze se slovensky reziser "vyhnul svedske nude", to mi ho hosi zase vyndejte...