Přicházejí z tmy (1953)

Kamera spatna neni, potesil i Rudolf Hrusinsky. Jinak se jedna o katastrofalni film s temer nulovym obsahem a az strasidelnou formou sdeleni. Tento film se nemohl libit ani nejvetsim komunistum v dobe vzniku.

Nástup (1952)

Ve sve dobe se urcite jednalo o velkofilm s velmi optimistickou predstavou o novem ziti v Ceskoslovensku. Nastup je natolik agitacnim dilem, ze bych ho bez vahani zaradil mezi povinnou osnovu pro stredni skoly. Bohuzel ci spise dikybohu nemohu z vlastni zkusenosti rici, jake byly skutecne nalady mezi nasim obyvatelstvem na konci valky. Jsem vsak presvedceny, ze tak nejak to skutecne vypadalo a pro jistou autenticitu zvysuji hodnoceni. Vyborne herecke obsazeni, jen herci v rolich soudruhu neuveritelne prehravali (polibky, podani rukou, mimika pri vyslovovani jistych hesel atd.). Po technicke strance je film temer dokonaly, to uz se vsak u Vavrovych filmu opakuji. Film ma co nabidnout a nenudi, to tedy v zadnem pripade!

Valentin Dobrotivý (1942)

Na podobne tema asi nejlepsi ceskoslovensky film. Oldrich Novy v roli placheho a duveriveho urednika se opet osvedcil. Jen nektere jeho momentalni milionarske manyry byly trochu krecovite. Vyborne jsou zde ale vykresleny postavy ve vedlejsich rolich a jejich postaveni k novemu milionari. Stale aktualni a proto tak casty a vdecny namet pro filmove zpracovani. Ostatne, kdo z nas se nekdy nezasni, jake by to bylo, ze:-)? Velmi dobre herecke obsazeni, Hana Vitova vsak postrada kvalitu a glanc Mandlove ci Gollove.

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Nikdy jsem nemel rad valecne komedie. Dongmakgol sice misty vypada jako vazne drama, toto prolinani zanru mi ale vadi. Nehlede na fakt, ze film je dost kycovity a vesnicany uplne zidealizoval. Polovina postav nesympatickych a scenar me nudil. Po technicke strance dobre natoceno, nejlepsi na celem filmu je vsak hudba.

Případ Z-8 (1948)

Tak idealy jsou z filmu zjevne od zacatku do konce. Film ma ale spad, vybornou atmosferu zelezaren, hudbu a napeti. Bek prekvapive v zaporne roli.

Přepadení (1939)

Solidni westernova road movie. Je zde pomerne slusne vyobrazena cela posadka dostavniku, od zlocince, karbanika, prostitutky, matky, bankere, prodejce whiskey, doktora alkoholika az po kociho. Slusne dialogy a "kovbojska" atmosfera provazi cely snimek. Cekal jsem ale vice napeti. Dobraka Johna Waynea jsem nikdy moc nemusel...

Tatínek (2004)

Osobne mam Zdenka Sveraka hodne rad, je mi blizky svym humorem a ma nadhernou barvu hlasu. Jeho vypraveni bych dokazal poslouchat dele, nez jen 92 minut. Ten clovek je ale natolik "cisty" a nekonfliktni (alespon navenek), ze se divak nema sanci dozvedet nic pikantnejsiho z jeho zivota. Natoceno zrucnym reziserem a synem.

Pan Smith přichází (1939)

Zidealizovane a naivni, protoze jine vykresleni boje "dobra a zla" neni v tomto pripade mozne, jinaci by bylo jen "skakani z veze do lavoru". Vyborne drama, ktere je nadcasove a bohuzel stale aktualni. I ve sve dobe velmi odvazny namet, ktery vsak po pravu obdrzel Oscara. Zdarile dialogy podzvucene dobrou hudbou, dobove zabery Washingtonu a dobre herecke ztvarneni pana Smithe v podani J. Stewarta radi film vedle nametu mezi nejlepsi filmy, ktere jsem kdy videl. Toto drama by mel alespon jednou za zivot videt kazdy divak, politik pak povinne.

Bludička (1977)

Kdo nevidel, neuveri. Takhle krecovite vykreslit kapitalisty a jejich hodnoty, to by malokdo natocil...

Směšný pán (1969)

Velice kvalitni poeticke drama s vynikajicim Vladimirem Smeralem v hlavni roli. Kachyna opet na minimalnim prostoru dokazal natocit silny film a neustale me utvrzuje v tom, ze je jednim z nasich nejvyraznejsich reziseru. Zajimavy pribeh, kvalitni dialogy a panorama Prahy s hudbou Zdenka Lisky nemuze nechat klidnym zadneho, trochu citlivejsiho a vnimaveho divaka. Zaver filmu, ktery patri Adamirovi je genialni. Jen mala cast me deli k udeleni plneho poctu bodu.