Auta (2006)

Nemá to chybu, možná snad jako chyba vypadá, že základ příběhu je Doc Hollywood, ale to je moje nejoblíbenější romantika, takže pro mě je to naopak velké plus. K nám do Brna se nedostala titulková kopie, ale dabovaná byla skvělá, nikdo z českých dabérů nepřehrává výkony svých animovaných postav a třeba že Šerifa dabuje Bolek Polívka jsem si všiml až v půlce filmu. Samozřejmě za to můžou hlavně gagy, které prostě na první shlédnutí nemůžete všechny pochytat (a kdybych se koukal na titulky, tak budu úplně ztracenej) a tudíž nevnímáte podružnosti. Je to bezva :-)

16 bloků (2006)

Richard Donner, nestor akční detektivky, natočil velmi slušný policejní thriller, který sice není jeho nejlepším filmem, ale bavil jsem se u něj velice dobře. Zvrat s autobusem, kdy už to vypadalo na bezvýchodný slabý konec, se mi moc líbil a pak už to gradovalo skoro až do konce. Je samozřejmě škoda "sladkého" závěru, ale jinak moc fajn film. Jenom nechápu, jak někdo mohl rozumět mečivému a ukňouranému slangu Mose Defa bez titulků :-)

Za plotem (2006)

Vynikající, zábavné, vtipné, jen to mravné poučení je příliš poučné. Geniální veverka Hammy, zvlášť když je nadopovaná kofeinem. Ovšem přátelé, co to mělo být s tím želvím krunýřem? Nic se nemá přehánět.

Tráva (2005)

Jeden můj kolega, který byl na témže představení, by tomu nedal ani hvězdičku, já čtyři. Šílený muzikál s šílenými gagy a burcujícím podtextem - zvlášť závěrečná píseň. Mí oblíbenci Steven Weber a Neve Cambell, i když ta by si zasloužila větší štěk.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Více než tři z pěti tomu bohužel nemohu s nejlepším svědomím přiznat. Nebylo to špatné, ale byla to docela nuda. Nečetl jsem předlohu, ale pointu jsem pochopil po dvaceti minutách a to je u detektivky docela problém, nejsme u Columba. Dvojice Tautou a Hanks nefungovala jako pár a chyběl mezi nimi byť jen náznak citu - ať už přátelství, nenávisti nebo čehokoliv, jen lhostejnost. Nemyslím co hráli, ale co z nich čišelo. Záporáci byli v podstatě amatéři, tedy ani ti to nezachránili. Vážně škoda promarněné šance. O co zábavnější a lepší je třeba Dogma, když už se šťouráme v kořenech křesťanství.

Match Point - Hra osudu (2005)

Na Woodyho Allena netypicky temné a více tragické než tragikomické, velmi zábavný film a také velmi mrazivý. Je až děsivé si uvědomit, jak malý kousek je mezi dilematem a konečným řešením, jak rychle se stírají morální návyky. Ani jedna sympatická postava a přesto sympatický film. Nejvíc mě pobavila momentka se čtením Dostojevského :-) Vadily mi jen větší skoky v čase na závěr filmu.

Tristan a Isolda (2006)

Nebylo to špatné, jen kdyby James Franco jako Tristan uměl víc než "dva kravský výrazy", abych citoval z jedné SF klasiky. Výborný Rufus Sewell a Sophia Myles jako Isolda, jejich jedna společná scéna mi dokázala vehnat slzy do očí, ale na tak potenciálně slzopudný film to bylo zatraceně málo. Občas velké skoky ve střihu, sem tam nelogičnosti. Bojovou choreografii měl na svědomí stejný člověk jako v Gladiátorovi, takže dobré. Česká účast spíše úsměvná, třeba Bára Kodetová se tam mihla tak rychle, že jsem si jí nestačil všimnout a kdyby mi kamarádka neřekla, že ji zahlédla, nevěřil bych, že v tom hrála. Nejspíš upadla na podlahu ve střižně, to se stává. Rozhodně s povděkem kvituji vynechání jakékoliv mytologie, kouzel a bohů, bez nich to bylo čistší a uvěřitelnější.

Naboso (2005)

Je to velmi působivá romance s netradiční a nesourodou dvojicí - hoštaplerem Nickem (Til Schweiger) a pacientkou blázince Leilou (Johanna Wokalek). Je to v podstatě autorský projekt Tila Schweigera a dopadl výborně. Lidské, dojemné, zábavné i v těžkých momentech a plné drobných absurdit, vyplývajících ze střetů bohaté rodiny, její černé ovce Nicka a úplně mimózní Leily, která za svou situaci ovšem nemůže a plácá se v tom, jak umí. Skvělé herecké výkony, obzvlášť Johanna Wokalek excelovala. Podobné Princezně a bojovníkovi, nicméně uvěřitelnější.

V jako Vendeta (2005)

Zatím nejlepší adaptace Mooreova komiksu i přesto, že se k filmu mistr vyjadřuje s despektem. Trochu jednoduchý příběh s příliš naivním koncem, pokud bychom měli jako měřítko vzít realitu, ale jako film to funguje dobře. Vynikající Natalie a skvělý hlas Huga Weavinga, nejlepší výkon však podávají Stephenové Fry a Rea. Vynikající studie donucovacího mučení hlavní hrdinky, kde jsem sice moc brzo odhalil pachatele, ale jinak bezva.

Spojenec (2006)

Po delší době chytrá kriminálka s propracovaným plánem na bankovní loupež, která sice používá zprofanovaný politický motiv jako hlavní důvod, nicméně se v něm příliš nešťourá. Výborné výkony Owena a Washingtona, překvapující role pro Jodie Foster, která se skoro celý film směje, že vám běhá mráz po zádech.