Stav obležení (1998)

Realisticky podané praktiky CIA, FBI a teroristů, které si Američané vycvičili sami a pak se na ně vybodli. Skvěle podaná postava generála (Willis), který je celou dobu filmu stejný a jak se mění okolnostmi úhel pohledu na jeho aktivity, z hrdiny v cizím státě je doma padouch.

Pátý element (1997)

Když jsem to poprvé viděl v kině, byl jsem na rozpacích, dnes je to moje nejohranější videokazeta.

Poslední zůstává (1996)

Tento námět už jede po bůhvíkolikáté v jiném hávu, ale pokaždé je na co koukat. Obdivovaný parchant Bruce mezi odpornými prachanty a oběťmi. "Pro hrst dolarů" jako gangsterka.

Čtyři pokoje (1995)

Trochu nevyrovnaná kvalita čtyř filmových povídek, první dvě zbytečné, druhé dvě skvělé, a hlavně maniakální Tim Roth :-)

12 opic (1995)

Jeden z klasických časovkových scifi filmů, ze kterého si můžou brát všichni příklad. Tvrdé, kvalitní, skvěle vymyšlené, natočené a odehrané. Jedna z nejlepších SF všech dob.

Jižanská pohostinnost (1981)

Zajímavá sonda do osobností víkendových vojáků - příslušníků Národní gardy, kteří tíhnou k armádě, ale z nejrůznějších důvodů nemohou být přijati (kvůli plochým nohám, agresivitě, nevyrovnanosti, inteligenci atd). Modernější doba, ale úplně stejné jižanské či zápaďanské pohrdání Indiány či jinými domorodci přivedou skupinu na průzkumu do ostrého střetu, kde najednou začíná téct krev. Velmi syrové a docela zábavné.

Syriana (2005)

Něco vypadá jako dokument, něco jako film, ale je to v podstatě realita. Pro ty, kdo USA neberou jako spasitele, to není žádné překvapení, zajímavější to bude pro nepoučené Američany. Mohlo by to být působivější, ale ani ten závěr mě nepřesvědčil ani nešokoval. Nevyužitá příležitost. Proti Traffic nebo nedávnému Obchodníkovi se smrtí je to poloviční.

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Tak nám po osmičce přišla devítka. Po shlédnutí filmu jsem měl dojem, že tvůrci vykopali dávno mrtvou zlynčovanou sedmičku a za studena ji překovali na devítku. S nostalgií jsem vzpomínal na televizní seriál StarTrek - Nová generace a představoval si, jak Vzpouru objeví Borgové, asimilují ji a udělají z ní další díly. Osmička možná neměla v sobě tolik životní filosofie, zato ale měla spád a vtip. Na Pickarda-Locutuse Borga, Data z kusem lidské kůže a svérázného vynálezce nadsvětelného pohonu se půjdu podívat z chutí ještě jednou. Na příběh o tom, jak se nehodné děti vrátí nakopat rodiče a nakonec je obejmou, raději ne. Nakonec ale všem fandům StarTreku doporučuji na to zajít. I kdyby jen proto, aby dostatečné tržby podnítily vznik desítky, která, jak doufám, bude aspoň přetavená osmička.

Asterix a Obelix (1999)

Skvělý Benigni, dobří Clavier, Depardieu a Galabru, velmi lepá Laetitia Casta a pár dobrých vtipů, kvůli tomu to lze vidět. Dvojka je slabší, ale mnohem třeskutější.

Matrix (1999)

Komorní příběh o sebeurčení v podivném světě, škoda jen, že nezůstal jediný, pokračování pohřbilo atmosféru a ducha.