Happy End (1967)

Nebýt ČSFD, zůstal by tento skvost nepovšimnut. To se skutečně u nás točily takové filmy? Kam se to vše podělo? Bavil jsem se královsky, rád se k filmu opět vrátím.

Ve jménu otce (1993)

Film, který vtáhne do děje. Na konci filmu silný zážitek, ovšem rozhodně jej nelze nazvat povznášejícím. Připadal jsem si "zbitý" tím, co se ve filmu odehrávalo, tím spíše, že jde o skutečné události. To však asi tento film měl skutečně přinést. Proto za tu působivost a reálnost filmu nemohu hodnotit jinak než za plný počet.

Svatý z Fort Washingtonu (1993)

Film, který stojí stranou ostatních, avšak zcela neoprávněně! Hodně záleží na tom, co od něho divák očekává, proto chápu, že nebude po chuti všem, někoho může však povznést. Nakonec proč by své sny nemohli mít i lidé na okraji společnosti? Pro sny stojí za to žít přes všechny balvany, které tíží duši. Hlavně neztratit schopnost snění.

Elling (2001)

Opět mí seveřané nezklamali! Komedie to rozhodně není k popukání, spíše úsměvná. Žádný primitivní humor a bavení se na účet dvou "postižených", naopak člověk je nucen i k zamyšlení. Oproti komediím k popukání, kde smích rychle odezní, po této úsměvné přetrvává. A to rozhodně stojí za to!

Proč bychom se netopili (2009) (seriál)

Zklamání, zklamání a nic než zklamání! A tolik jsem se těšil, když se začalo proslýchat, že dojde k natáčení. Tu jednu hvězdu dávám jen za Arnošta Goldflama, který se v roli Melounka vyjímal dobře a vysoce převýšil všechny ostatní postavy. Jinak ale opravdu veliké zklamání. Proč vlastně je Zdeněk Šmíd uváděn jako autor scénáře, když jej tvůrci velmi brzy "vyšplouchli" z kolektivu, že si to stejně udělají po svém? Moc rád bych viděl originál scénáře, jak si jej představoval Zdeněk Šmíd. A podle něj aby to někdo natočil znovu. Kdybych to tak uměl... Nezbývá, než si povzdechnout a třeba doufat. A radovat se, že máme knihy.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Úžasně natočeno. V okamžiku, kdy už se zdá, že dokument by pomalu mohl končit, se k tomu hlavnímu teprve začíná schylovat. A pak to jede, neuvěřitelný dějový spád a na konci filmu velmi příjemný pocit přetrvává ještě dlouho po té.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013) odpad!

Opravdu jsem na tomto filmu nenašel žádné pozitivum. Možná jsem jen divný, možná jsem to skutečně jen nepochopil (a co na tom mělo být k chápání?), ale pro mne to byl naprosto ztracený čas. Dlouho jsem váhal mezi jednou hvězdou (snad jen z úcty k tomu, že se snad někdo přeci jen snažil něco stvořit a nějak se to nepovedlo) a naprostým odpadem. Když jsem však viděl, že jeden můj "oblíbený" uživatel dává 4 hvězdy, měl jsem jasno a film zařazen do odpadu! :)) A pak že se nenechám ovlivnit! :))

Slunce, seno, jahody (1983)

Tento díl z Troškovy trilogie si svoji pozornost zaslouží. Ne, není to nic světoborného, ale na druhou stranu se musím smát nad tím, jak mnozí rádoby kritici tuto komedii shazují snad jen proto, že trefovat se do Trošky právě frčí. Opravdu nevěřím tomu, že když ji viděli poprvé, vůbec se nesmáli, měli pocity trapnosti a marnosti atd. Proto se nestydím přiznat, že já se u této komedie bavím docela dobře, protože v tom nezkouším hledat více, než v tam je. Dokonce ani Troška si nikdy nehrál na to, že zde má jít o nějaké umění, jen o pobavení, což se u tohoto dílu docela podařilo.

Terkel má problém (2004)

Čekal jsem od toho mnohem více. Nevadilo mi, že je to přisprostlé, ale ten animák zkrátka neodsejpá. Dokonce i zápletku jsem odhalil příliš snadno. A když v závěru již sledujete hodinky, tak se asi něco nepodařilo. Vzhledem k tomu, že jsem viděl dabovanou verzi, mě nejvíce potěšil hlas Marka Ebena v roli učitele, to samo o sobě byl nejlepší vtip celého animáku, což rozhodně nebyl záměr ani zásluha tvůrců.

Kon-Tiki (2012)

Na tento film jsem se těšil jako malý kluk! Knihu jsem četl několikrát. To je možná příčinou, proč nemohu dát plné hodnocení! Vážně nebylo třeba přidávat napínavosti filmu tím, že Herman měl požadovat svázání klád během plavby ocelovým lanem, pochybnostmi členů expedice o pevnosti voru, nadávání na "pitomého ptáka" (když papoušek přeštípne telegrafistům zobákem drát k anténě) atd., to vše bylo zbytečně navíc. Naopak mi scházela třeba část pobytu v Polynésii, shánění balzových kmenů atd. Možná by se mi více líbil hraný dokument, který by se držel více faktů. Přesto nemohu filmu odepřít jeho kvality, severská kinematografie se mi zkrátka líbí. "Amíci" by to podle mého se zkreslením děje přepískli mnohem více. Tato chudší verze, kde není třeba nic přehánět, dokonce ani dialogy, když většina děje se odehrává na širém moři, se rozhodně vyjímá lépe.