Kniha džunglí (2016)

Je to velmi pěkné, film dokáže zaujmout všechny generace, je to klasický, pohádkový snímek pro celou rodinu. Není to úplně dokonalé, přece jen chvílemi je cítit to cílení na dětské diváky a příběh je velmi jednoduchý (což ale není chyba tvůrců, protože Kniha džunglí prostě má jednoduchý příběh a pokud se chcete držet námětu, tak se s tím divák musí smířit). Ale pokud jde o vizuální stránku a efekty, tak je to na samotné špičce, atmosféra je také úžasná, akorát některé postavy byly méně využití (had, král Ludvík, atd.) a možná tam mohlo být i více té hudby, protože ta byla tentokrát opravdu úžasná. Hlavním kladem filmu je ale také to, že všechny postavy jsou fajn (i dost kvalitní záporák) a nenajde se žádná postava, která by vám nesedla, nebo vás otravovala. Zpívající král Ludvík sice nebyl žádné terno, ale ta samotná postava opičího krále byla fajn a jedná se asi o nejpozoruhodnější postavu celého filmu. Zkrátka všechny postavy a dějové zvraty byly dobré a jako odraz kresleného zpracování z 60.let to bylo velmi pěkné. Silné čtyři hvězdičky, kdyby byl podařenější a emotivnější závěr, dal bych možná pět.

Volný pád (1993)

Vůbec nechápu tak dobré hodnocení tohoto snímku..... Na mě tedy tento film neudělal žádný zvláštní dojem a spíše naopak mě to přišlo jako úplně neskutečné, nereálné, nepřirozené a chvílemi i nudné. Ok, Michael Douglas nehraje špatně a je asi ze všech herců nejvěrohodnější a nejlepší, s rolí psychopata se popral dobře a u toho to taky končí. Samotný příběh je velmi zvláštní a nelogický, vůbec nesouhlasím s tím, že by byl nějak propracovaný. Ze začátku to skutečně vypadá tak, že Williamovi rupnou nervy v dopravní zácpě a jako nezastavitelná psychopatická mašina začne pochodovat městem až ke své rodině. Ale později zjistíme, že on byl na hlavu už dávno před nějakou zácpou a ta zácpa akorát pomohla k projevu jeho psychopatických rysů osobnosti, které on měl samozřejmě už dávno před tím. Už dříve z něj měla manželka strach a věděla, že má sklony k násilí. Už dávno před nějakou blbou zácpou dostal výpověď v práci a děsil i svoji matku s kterou žil. Film vůbec nepojednává o nějaké proměně slušného člověka ve cvoka (jako např.Spalovač mrtvol), ale spíše pojednává o někom, kdo byl vždy psychopatem a jen zachycuje část jeho života, ne žádnou radikální změnu jeho osobnosti. William byl odhodlaný terorizovat svoji rodinu už když se vydal na cestu, ne až po nějaké zácpě, ta tam prakticky nemá žádný význam. Film nemá nějaký vývoj, chybí tam dějová linie a je to vlastně celé o tom - jak se jeden "psychopat ", který vlastně jen zabije jednoho člověka a to jen v sebeobraně, vydá ke své rodině, cestou městem ohrožuje bezpečnost občanů, několikrát se s někým pohádá, někoho zmlátí, párkrát i vystřelí a nakonec ho zabije srandovní policista..... Není tam ani žádné napětí, je to předvídatelné, chybí tam dějové zvraty a nakonec mi z toho vychází tragikomedie, protože těch vtipných scén je tam více, jak nějakých násilných (tedy vlastně i ty násilné scény jsou vtipné). William kromě jednoho fašisty (a to ještě v sebeobraně) nezabije nikoho, nikoho ani snad nezraní a že v sebeobraně uhodí nějaké floutky basketballovou pálkou? To by snad udělal každý ne? Nebo že se projde soukromým golfovým hřištěm a vyděsí tam jednoho dědu k infarktu.... a z toho si mám jako sednou na zadek? Psychopata si tedy představuji úplně jinak, nebýt závěrečné scény, kdy se William pokouší svoji rodinu zabít, tak bych ani neřekl, že je duševně nemocný, ale zkrátka jen podivný cholerik..... Co se týče ostatních postav, tak to je úplná katastrofa.... policista Prendergast do filmu tahá nějaký svůj příběh, který je úplně nezajímavý (rozhovory s jeho dominantní manželkou, problémy s nadřízeným), to do filmu vůbec nepatří a k ničemu to nepřispívá, naopak to spíše z příběhu dělá nešťastnou komedii. Policista se chová více jako cvok, než samotný William, protože jestliže se řeší nějaký vážný případ a on řeší pořád nějaké kraviny, směje se a pořád prostě řeší něco jiného, tak to jako fakt ne..... To je snad nejméně uvěřitelná postava co jsem kdy viděl...... Takže asi jdu hodně proti proudu, ale tento film se mi téměř vůbec nelíbil, možná je moje chyba, že jsem to nepochopil, jako nevím. :-D Ale protože já bývám ve svém hodnocení velmi mírný a protože Michael Douglas se hodně snažil a nemůže za nelogický a snad i debilní příběh, tak ty dvě hvězdičky dám. A navíc, jestliže vám děti radí jak zacházet se zbraní, tak vás to pobaví.

Zpátky do ringu (2013)

Je to průměrný film, který neurazí, ale také neoslní. Herecké obsazení je sice dobré a už samo o sobě nadsazuje laťku hodně vysoko, ale samotný film je často nudný, kombinace dramatu a komedie tady moc nefunguje, ostatní herci jsou nezajímaví..... Posledních 30 minut je asi nejlepší část filmu, ale jen to nestačí na čtyři hvězdičky..... Hlavní tahoun filmu byl pro mě Stallone, ale špatný nebyl ani Robert De Niro..... nic jiného zajímavého nám tvůrci nenabídli.

Total Recall (1990)

Vzhledem k velmi dobrým recenzím jsem čekal něco skutečně senzačního a úchvatného. Ale takové pocity jsem z filmu rozhodně neměl. Není špatný, ale také to není žádná pecka. Arnold Schwarzenegger nepatří k mým nejoblíbenějším hercům, ale musím uznat, že tady v tomto filmu zazářil a zastínil všechny ostatní herce a to hlavně kvůli tomu, že tento snímek žádné jiné kvalitní herecké výkony nenabídl.... ostatní postavy mi přišly strašně nudné... Film je takový komplikovanější, což je v pořádku, ale problém je v tom, že bylo odpovězeno jen na málo nadhozených otázek.... Atmosféra byla taková průměrná, příběh sice dobrý, ale jen průměrně zpracován.... Musím ale uznat, že většina zvratů ve filmu byla překvapivá a některé zvraty mě až šokovaly (především konec).... Efekty to má dobré, zvlášť mě zaujala obluda v lidském těle, to byla asi vrcholný okamžik filmu.... Potom mě ještě velmi dobře bavil černošský taxikář, ten byl strašně vtipný, i když se z něho pak vyklubal pěknej hazlík, tak určitě patří ke kladům filmu a i Johnny taxi, taková ta umělá figura taxikáře..... Ale je to takový průměrný film, který si zaslouží slušné tři hvězdičky.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Už když jsem viděl rozporuplné a ne vždy kladné recenze, tak jsem při návštěvě kina nečekal žádný extra filmový zážitek, takže jsem nebyl tolik zklamán. Podle mě to není až tak špatné, problém je především v tom, že Nolanova trilogie nastavila laťku příliš vysoko a pojala komiksového hrdinu tak, jako ještě nikdo. A řekl bych, že se to i povedlo. Nolanův Temný rytíř patří asi k nejlepším kouskům, co v dějinách kinematografie kdy vzniklo. Bohužel Muž z oceli už na tak vysokou laťku nedosáhl a stejně tak i tento film se drží tak nějak u lehkého nadprůměru, kdy ani neurazí, ale ani moc neoslní. Mám pocit, že Warneři mají prostě vždy takový ten svůj styl, který vždy každému nesedne (Souboj Titánů, Hněv Titánů, atd.). Je velká škoda, že film prakticky nenavazuje na Nolanovu trilogii a spíše se snaží postavit děj na novém příběhu s odkazem na film - Muž z oceli, který mě ovšem extra nezaujal. Připadá mi, že se tady zase tvoří nějaký zcela nový Batman, se zcela novým představitelem a zcela novým okolím (nová postava Alfreda, atd.). Ale proč, když ten Nolanův Batman nadmíru fungoval? Pokud jde o postavy a herce, tak Affleck není vyloženě špatný, řekl bych že roli zvládl a Cavilla citelně přehrává, ale i Cavill není špatný. Ale ostatní postavy byly víceméně o ničem a skoro mě nezaujaly, byly bez charismatu, strašně nudné a bez nějakého cíle... Záporák tentokrát taky nic moc, je to sice dost slušně praštěnej šílenec, ale chybí tomu takové to charisma, jak měl třeba Joker. Děj mi přijde jednoduchý a bez nějakých zajímavých zvratů a hlubších zápletek, což mi moc nevyhovuje, mám rád, když je děj komplikovaný a plný neočekávaných zvratů. A v poslední řadě, kromě pár výjimečných scén tomu chyběla atmosféra. Necítil jsem z toho atmosféru, pokud jde o Supermana tak totální propad, pokud jde o Gotham a Batmana, tak to snad trochu jo, ale už jsem viděl mnohem lepší komiksové filmy..... Sečteno a podtrženo - má to hodně negativ, které film degradovaly jen na lehký nadprůměr, ačkoli potenciál byl obrovský, mohlo jít o jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob. Propadák to sice není, ale hit také ne, i Marvel by tento film dokázal svými kousky sundat...... Akční scénky byly dobré, Batmana mám rád a souboj mezi ním a Supermanem byl nejlepší scénkou filmu, která se mi skutečně líbila. Takže čtyři hvězdičky.

Zvoník od Matky boží (1997) (TV film)

Ne, že by to bylo vyloženě špatné, je to spíše takový průměrný historický film o nešťastném a zohaveném zvoníkovi a o morálním úpadku a selhání Frolla. Myslím si, že tento román Victora Huga je natolik významný, slavný a že natolik ovlivnil literaturu, že si zaslouží filmové zpracování v mnohem větším stylu. Měl by to být spíše trhák, ne průměr, protože V.Hugo není rozhodně žádný obyčejný autor, ale velikán Romantismu a francouzské literatury. A právě největší chybou filmu je, že je na hony vzdálený románu. Příběh je zde hodně překroucený, poupravený a snad i znehodnocený. Mnoho důležitých postav bylo vypuštěno, dějové zvraty byly pozměněny, o konci nemluvím.... V zásadě je to do jisté míry úplně jiný příběh, než který Hugo napsal..... Herecké výkony jsou vesměs dobré, vyniká především Richard Harris, ale zpracování samo o sobě zůstává průměrné. Verze, kde hrál Quasimoda A.Hopkins je asi o třídu výš.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Série Rambo je určitě velmi povedená, postava Johna Ramba je kult a co se týče akce tak se jedná o jeden z nejlepších klenotů akčního žánru. Ale i tato série má své stinné stránky, mezi které hlavně patří to, že celý příběh tak trochu vázne a filmy se soustřeďují vždy jen na jednoduchou zápletku a akci. V původních třech filmech to fungovalo lépe, tohle na mě působilo jako kopie předchozích dílů, která nepřichází s ničím novým. Stallone sice zvládl roli Ramba na jedničku a vzhledem k tomu, že mu bylo tehdy už přes šedesát, tak má můj velký obdiv, ale není tam prakticky žádný příběh, kromě Ramba tam jsou strašně nudné postavy, je to o dost kratší, než předchozí filmy...... Určitě to pořád patří k nadprůměrným akčním filmům a rozhodne si Stallone neudělal ostudu, ale pro mě je to asi nejslabší díl z celé série. Film probouzí příjemnou nostalgii a myslím si, že je to i povedené završení série, ale neuchvátilo mě to. Na to, že je to poslední díl jsem čekal větší bombu, něco originálnějšího. Filmy s Rockym jsou prostě o třídu lepší a i Rocky Balboa je o dost povedenější jako závěr série, než Rambo IV.... Nejvydařenější z celého filmu bylo asi posledních 20 minut a zrovna, když to mohutně dohánělo kvalitu předešlých dílů, tak film skončil, závěr byl zkrátka příliš rychlý..... Je to pěkné, ale také nejslabší z celé série. Dal bych tři hvězdičky, čtvrtou dávám jen za Stalloneho odhodlání a snahu, za nostalgii, za pár podařených akčních scén a za povedený závěr.

Gravitace (2013)

Já jsem ve svém hodnocení velmi mírný a obvykle dávám vyšší hodnocení i filmům, které se mi třeba ani moc nelíbí (mám k nim třeba plno výhrad a stejně ty 4 hvězdy dám...). Málokdy řeknu o nějakém filmu, že mě vůbec nezaujal a že je úplně o ničem. Takových filmů existuje asi tak, že bych je spočítal na prstech jedné ruky.... A bohužel tento film k nim rozhodně patří... Nezlobte se na mě, ale vůbec nechápu takto vysoké hodnocení, vždyť je to panebože o ničem..... Jako i když má film rozumnou stopáž, tak sledovat hodinu a půl prakticky jednu ženu v raketě, jak přemýšlí nad svým životem a snaží se dostat na Zemi, to mě opravdu nebavilo.... Sandra Bullock byla o hodně hezčí v helmě, než když si jí sundala, jen můj názor..... Pro mě je to úplně nezáživný film o ničem, ale má dva velké klady. První je technická a vizuální stránka filmu. Tady souhlasím s ostatními, že co se týče moderních efektů, tak má tento film jasně navrch. Je to hodně propracované a vizuální stránka fakt super. A druhý klad filmu je Geroge Clooney, který ve filmu vyzařuje obrovské charisma a svými neskutečně vtipnými hláškami film trochu oživuje. Opravdu, když Clooney promluvil, tak jsem se bavil. Mě to už přišlo, jako absolutně nereálné, aby měl v takové krizové situaci tak dobrou náladu.... Ale stačí jen takové dva klady na to, aby byl film zábavný a zasloužil si vyšší hodnocení? Podle mě ne, nebo spíše určitě ne! Clooney je bohužel ve filmu minimálně, pak úplně v dobré náladě a vysmátej zmizí někam do hlubin vesmíru a sranda, či jakákoliv svižnost filmu končí. Sandra Bullock sama v raketě to přece nemůže utáhnout, nebo alespoň mě to vůbec nebavilo.... A co se týče efektů, tak mě nestačí na to, aby se mi líbil film jen nablýskané efekty, já také vyžaduji nějaký ten záživný příběh, svižnost, herecké výkony, emoce... To vše ve filmu chybí. Takže jedna hvězdička díky efektům, druhá za Clooneyho a tím to hasne!

Skála (1996)

Příběh je fajn, herecké výkony jsou (jen) nadprůměrné, některé dějové zvraty jsou zajímavé a jako akčňák to jednoznačně obstojí a nadchne. Ale plné hodnocení nedám, tento film mě totiž úplně nedostal.... Po stránce akce asi ano, po stránce příběhu možná taky, ale chybičky jsou jiné.... Co se týče herců, nehrají špatně, ale pokud jde o Nicolase Cage, vůbec nechápu, proč je tak často obsazován do akčních filmů, kam se vůbec nehodí... Já když ho vidím, tak mám úsměv na rtech, nevím proč, ale mě připadá jako srandovní panák, který se hodí do komedií. Zkrátka komediální herec, kterým těmto filmům bere na vážnosti a důstojnosti a přidává na humoru, což já moc nemusím. Mě on asi k srdci nikdy moc nepřeroste, ale ano to svoje si hraje.... Pokud jde o Seana Conneryho, také jsem čekal lepší výkon... Těmi svými prupovídkami se snažil vypadat jako nabouchaný intelektuál, ale pak tam béčkovsky vyvražďoval jednoho vycvičeného námořního kapitána za druhým... Trochu rozporuplná postava, nemyslíte? A to se podle mě Conneryho nehodí na roli ani jednoho... Ne tedy, že by neměl charisma, ale v porovnání třeba s A.Hopkinsem, je to úplně jiná káva... Tomu jde rozdávání mouder o dost lépe... No na druhou stranu Connery zvládl akční scény a některé jeho hlášky byly i vtipné, ne ani tak filozofické, spíše ironické, takové stěry.... Nejvíce mě svým hereckým výkonem zaujal Ed Harris... Možná mě tady někteří ušlapou, ale ten má z těch třech rozhodně největší charisma, hrál nejlépe, na svoji roli se nejlépe hodil, byl to skvělý a sympatický záporák, kterému prostě musíte fandit, pokud máte alespoň trochu nějaký smysl pro spravedlnost.... Ten mě skutečně zaujal a byl to hlavní tahoun filmu. Ostatní herci jsou spíš takové figurky o ničem, které jsou podle mě zbytečné.... Akorát ti Harrisovy vojáci byli dobří, působili jako vycvičené komando zabijáků, než je začal jeden britský agent ve výslužbě a chemik vyvražďovat... A to mě právě na filmu nesedělo. Čím více se film blížil k závěru, tím méně mě bavil. Největší zlom nastal v okamžiku, kdy generálovi vojáci postříleli komando vyslané FBI v umývárně, pak to jde hodně rychle dolů a celý film se zaměřuje jen na to, jak dva chlápci vyvražďují bez problému elitní vojáky.... To zkrátka není vůbec uvěřitelné a filmy, kde vždy vyhrají ti hodní, i když jsou třeba dva, mě už přestávají bavit. Ve skutečnosti by byli samozřejmě mrtví už hned po vstupu do Skály.... Generál má jasně navrch, co se týče potenciálu, prostředí, dokonce i kvantity a kvality mužů a přesto dokáží dva chlápci všechny odrovnat... Nezlobte se na mě, ale jako..... Nebyl jsem vůbec spokojený s tím, jak se film vyvíjel na konci, jako se z tvrdého a trochu psychopatického generála stal vlastně jen takový mírný slaboch, který pouze sázel na vyhrožování. Tam příběh filmu ztrácel efekt a to podle mě zkazilo celý ten film.... A nakonec všechno dopadlo dobře, všichni zlí mrtví, dva hodní chlapi zvítězili a rozebrali všechny rakety, Mason zase zmizel a nikdy ho nikdo už nenajde a chemik se dočkává ocenění.... Hezký konec, ale tak nereálný až to bolí.... A kromě toho, že je film jen těžko uvěřitelný, tak je i hodně předvídatelný, alespoň tedy v druhé polovině... To už je prostě všem jasné, že ti dva to přežijí a vyhrají a vše dopadne dobře.... Je hned jasné, že rukojmí přežijí a rakety nikoho nezabijí, protože takhle prostě vždy dopadají americké filmy..... Kromě absolutního selhání generálových představ a jeho zhroucení, už mě v 2.polovině nic nepřekvapilo.... Ale tak ty 4 hvězdičky dávám kvůli akci, kvůli 1.polovině, kvůli Ed Harrisovy, kvůli pár povedeným scénám, kvůli některým dobrým Conneryho hláškám, kvůli pěknému prostředí....

Souboj Titánů (2010)

Není to žádná sláva.... Má to hodně blízko k průměru, příběh je jednodušší, chvílemi jsou scény ve filmu primitivní a snad i trapné a měl jsem dojem, že to někdy nedává ani moc smysl. Herecké výkony drtivé většiny herců mě také vůbec neoslnily. Dal bych asi tři hvězdičky, tu jednu přidávám jen za Liama Neesona, který ač hraje dobře, nedostal moc prostoru, za ty dva lovce, kteří byli alespoň srandovní, za prostřední antického Řecka, za některé povedené příšery, za relativně dobrého záporáka a za pouštní džiny, kteří se mi skutečně líbily.... To jsou asi největší a zároveň možná i jediné klady filmu.