Abeceda (1969) (studentský film)

Surrealismus s horrorem, protřepat, nemíchat. Aplikovat přímo do žíly.

Absurdistán (2008)

Snaha o v názvu avizované absurdity je tu patrná na každém rohu, ale... je to absurdní tak maximálně ve stylu vesničky z filmu Tři Veterání a kdo kdy četl o Kocourkovu, toho tady nemá co překvapit... a bohužel ani moc pobavit. Snaha o okouzlení magickým realismem se u mě silně míjela účinkem, veškeré "pravdy" které Absurdistán chrlí do světa by dohromady dalo i pětileté dítě a tak zbyde jen jednoduchá pohádka o ultravidlácké vesnici, líných chlapech, emancipovaných ženských a jednom hodně nadrženém mladíkovi. 5/10

Absurdistán (2006)

Důsledky Idiokracie (tedy vlády podprůměru do které v současné realitě často přechází tolik propagovaná demokracie) dotažené do extrému zní jako zajímavý nápad... jenže mě poněkud uráží že je točená stylem právě pro ten typ lidí, které kritizuje. Že jde o komedii, a ne o inteligentnější vážný (a nutně kontroverzní... přece jen cokoli týkající se eugeniky ani jiné být nemůže) film by až tak nevadilo, ale že hruba polovina vtipů pozbývá břitké sarkastičnosti a spadá do bahna průměrné lacinosti a trapnosti už vadí dosti silně. Přes VELMI zajímavé téma je to tak stále jen průměrná, korektní(!) a patetická komedie... dokonce i s nezbytnou romantickou linkou. Sice až tak moc nenudí, ale... mám skoro chuť říci: Komedie o idiotech, pro idioty. Škoda že se podobného tématu nechytí třeba... Lars von Trier. 5/10

...a bude hůř (2007)

Hippies pod jhem bolševismu, aneb jak vesele se chlastá s komunistickým obuškem v prdeli. Velice osobité a sugestivně uvěřitelné víc než by se mi líbilo... takže vynikající popis "nepřizpůsobivé" opozice systému během normalizace. Ať už to byli politicky stíhaní, nepracující, feťáci, bezdomovci či jinak odstrčení za okraj společnosti, tehdy byli všichni na jedné děravé lodi. 8/10

Ada (2021)

Jóhannsson mohl natočit skvělý krátký film, ale on si řekl Ne! Pojďme všechny záběry udělat třikrát delší! A vyhrajeme s tím všechny festivaly! No, vyhrál v Cannes cenu za originalitu, což s tímhle přístupem dává smysl - a dává to smysl i pro příběh, který je zábavně bizarní a ponurá Islandská příroda mu dodává správě hororové podtóny, i když je to tak trochu fraška. Ale víc než ten zábavně švihlý námět a trochy rodinného dramatu tu není. Béla Tarr film spolu-produkoval a jeho extrémně pomalé filmy mám rád, ale ty nabízí emoční a myšlenkovou hloubku nad kterou může divák kontemplovat při sledování líně plynoucí kamery - toho je tady ale jen minimum, film je stejně prázdný jako ta mlhou pokrytá krajina. 6/10

Adaptace (2002)

Charlie Kaufman sedí za psacím stolem a píše o Charliem Kaufmanovi, který sedí za psacím strojem a píše o Charliem Kaufmanovi, který sedí.... Absolutní sebereflexe filmu jako prostředku pro vyprávění příběhu a neustálé převracení a promíchávání jeho chtěného obsahu s jeho tvorbou. Přitom je neustále skvěle přehledný, vtipný, satiricky sebeparodický a hlavně k tomu všemu navíc dokáže vyprávět příběh o hledání lásky a hledání odvahy k tomu ji projevit, překonat strach z kontaktu s lidmi. A ze všeho nejvíc film vystihuje jeho název - Adaptace příběhu knižního do jeho filmové podoby se prolíná s adaptací myšlenkových pochodů reálného scénáristy vyvržených na papír do filmového díla, které je o nutnosti adaptace lidské mysli na svět který ji obklopuje. ..... Dokonalý guláš ve kterém se skrývá tolik podnětů k zamyšlení až mě to děsí. 10/10

Addamsova rodina (1991)

Dětská láska která mi vydržela dodnes, vždyť kdo by je vůbec mohl nemilovat :-)

Aeon Flux (2005)

Ultraviolet, Resident Evil, Underworld, Aeon Flux - hot chick v hlavní roli, stylizovaný vizuál, videoklipová akce a příběh dostatečně ohebný, aby to všechno slepil alespoň přibližně dohromady. To je dosti primitivní, ale oblíbený recept na lehkou teen zábavu - a u Aeon Flux by fungovat taky mohl, protože přiznejme si, jen málo holek bylo ve své době víc hot než Charlize Theron, a u prvního pokusu Milly Jovovich se zombie apokalypsou se dalo zabavit velice slušně. Jenže to by musela být Karyn Kusama alespoň stejně schopná režisérka jako W.S. Anderson (jakkoli je to ve spojitosti s jeho osobou oxymoron) a umět natočit na pohled líbivou akci... což ale zoufale neumí. Předvádí jen střihově zmatený bordel se směšnou kinetikou, který navíc ještě umocňuje hloupě nepropracovaná a přebarvičkovaná stylizace futuristického světa. A přitom paradoxně, samotný příběh je na poměry filmů tohoto typu poměrně schopný, jen málokterého fanouška sci-fi by nutil k harakiri na rozdíl od mnoha jiných filmů, a vize upadajícího dystopického světa tu není o nic horší než například v Equilibrium... ale zase, kdo by se na to proboha chtěl dívat, když si může přečíst originální komiks, a nemusí se přitom otravovat s mizerně natočeným filmem. Zas tak moc hot ta Charlize přece jen není. 5/10

Aféra Thomase Crowna (1999)

Velice příjemný film, nedonutí vás hluboce se zamyslet, ale přitom není ani příliš hloupý a prostě jen baví. Jako vždy šarmantní Pierce Brosnan v roli milionáře má dost velké charisma na to, aby podržel film ve slabších chvilkách, a hravost loupeží připomene Soderbergovy Dannyho Parťáky. Pokud chcete strávit večer u "lehčího" filmu, tohle je dobrá volba.

Africká Královna (1951)

Humphrey Bogart jako smradlavý bezďák a Katharine Hepburn jako intenzivně nesympatická puritánka? Zajímavé výchozí pozice pro dobrodružnou romantiku na počátku druhé světové války v zapomenuté džungli. Právě postupný vývoj charakterů staví Africkou Královnu na vyšší úroveň, neb ten jinak primitivní a přímočarý příběh o nebezpečné cestě po řece za marným cílem krom toho moc manévrovacího prostoru nenabízí, a navíc i to ukrutně deus ex machina finále už dnes neprojde zdaleka tak hladce jako před sedmdesáti lety. 8/10