Kill Bill (2003)

Tenhle film prostě někomu nesedne a jinému zase ano. Mně sednul, a tak si ho můžu vychutnat znovu a znovu. To by ani nebyl Tarantino, kdyby banální námět nezpracoval tak úchylně. A díky tomu je Kill Bill parádní záležitostí. K přednostem patří skvělá akce, mix zvuku, kamera a dialogy.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Ačkoliv je Game of Thrones seriál a občas je znát, že by to chtělo trošku vyšší rozpočet, stále je to velice kvalitní fantasy. Za to tenhle seriál vděčí především dobrým hereckým výkonům všech herců a perfektní výpravě a kostýmům, které vyvažují chybějící finance (i když efektů, davových scén a bitev se také dočkáme). Děj je hodně napínavý, plný zvratů, nových zápletek a rozmanitých charakterů (a pořádné dávky nahoty a krve). Jen těch rodů a vedlejších postav je moc, hlavně ze začátku jsem se v tom špatně orientoval. Další malou výtku bych měl ke zbytečnému natahování některých sekvencí a dialogů. Jinak se ale jedná o skvostný produkt HBO!

Ti druzí (2001)

Naprosto úžasný, napínavý horor s famózní Nicole Kidman v hlavní roli (ale i ostatní herci jsou skvělí)! Vůbec nejlepší práci ale odvedl Alejandro Amenábar, který napsal scénář, pak ho zručně zrežíroval a ještě složil hudbu. Všechny tyto aspekty dělají z The Others atmosférický a velmi nadprůměrný horor.

Světová válka Z (2013)

Jeden z nejlepších zombie filmů posledních let! Stručně, avšak dostatečně a s citem, nastíněné charaktery a globální pozadí. Samotný děj se rozjede rychle a stylově. Scénáristické nedostatky vynahrazuje solidní akce a efektní záběry. Režijně je World War Z zvládnutá dobře, jen rychlý a nepřehledný střih působí občas dost rušivě. Dále je trochu škoda, že byl tenhle film natočen a sestříhán tak, aby byl přístupný. V některých scénách by to totiž chtělo krev jako sůl... přeci jen se jedná o zombie apokalyptický film. Tyto drobné nedostatky však ve výsledku nijak moc nenarušují atmosféru, která je opravdu dobrá. P.S. Main theme od Muse je opravdu unikátní melodie a skvěle do úvodního intra zapadá.

Bojové nasazení (1986)

Jedna z nejlepších military komedií! Eastwood hraje svou typickou roli - zapšklého, hláškujícího drsňáka se srdcem a mozkem na pravém místě - tentokrát coby velitele zkarikované jednotky kadetů kdesi v zadnici USA. Ačkoliv si Clint v závěru téhle suché a řízné komedie trochu rýpne, vše se stále nese na odlehčené vlně s řádným nadhledem. To spolu s Clintovou střídmou a uváženou režií vytváří neskutečně pohodový film.

Muž z oceli (2013)

Velmi efektní a nabušený film, zkrátka akční komiksovka jak má být. Ačkoliv je Man of Steel o trochu vážnější, stále se jedná o film se superhrdinou v hlavní roli, což s sebou nese všechny výhody i nevýhody daného žánru. Hrdina si projde vývojem, aby mohl v samotném závěru zachránit Zemi před padouchem. A spolu s ním se vyvíjí i film - ze sci-fi (povedený prolog), přes drama (ano, emoce v tomhle filmu docela fungují) až po akční nářez (nejlepší destrukce od Transformers 3, lepší než v Avengers). Nově pojatý Superman je rozhodně nadprůměrná komiksovka - Snyder se povedeného scénáře chopil brilantně, stejně tak dobrou práci odvedl Zimmer a všichni tvůrci efektů. Závěrečný ultra-mega souboj je, pravda, možná trochu přeexponovaný, to se ale dá jinak skvěle natočenému výplachu odpustit.

Rok ďábla (2002)

Na Rok ďábla jsem se podíval jen kvůli Nohavicovi a Čechomoru. Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že nejde o těžký art, ale (jen) o hodně zajímavý útvar na pomezí fiktivního dokumentu a komedie. Ačkoliv to podle mě není kultovní záležitost, jedná se o zábavnou podívanou s hodně dobrými dialogy.

Red Hill: Krvavý zapadákov (2010)

Tenhle film jsem zkouknul, protože Patrick Hughes má režírovat Expendables 3, tak jsem chtěl vědět, jak na tom je. Jedná se o klasický slasher s prvky westernu. Film má atmosféru, svižný soundtrack a je natočen v pěkné krajině a pěkném městečku. Postavy jsou slušně rozpracované a děj zajímavě vykreslen. Co je ovšem nejdůležitější - akční scény jsou dost dobré a ze záběrů je znát, že režisér věděl, jak je chce podat. Red Hill je slušně natočený thriller, který působí přesně tak, jak má. Příjemná vyvražďovací oddechovka.

Nevědomí (2013)

Kosinski, coby bývalý architekt a designer, dokáže naservírovat krásné záběry, které pohladí každého sci-fi fanouška po duši. Vzhled všech staveb, technologií a různých vychytávek, stejně jako polorozpadlých zbytků staré civilizace, je uvěřitelný a dodává filmu realističnost. Nálety kamer a vůbec všechny záběry fungují skvěle, při sledování Cruisova vznášedla je divák prostě v sedmém nebi. Hned na začátku epicky naservírovaný námět zní dobře, jenže jak děj plyne, dostaví se mírné zklamání. Zvraty jsou předvídatelné, navíc leccos už divák viděl v traileru, takže se děj skládá tak, jak se dá předvídat. Souhlasím kritiky - chronologicky děj působí velice dobře, ale způsob, jakým je odvyprávěn, ho tak trochu pohřbívá. Bohužel některé záhady divák rozkryje dříve, než by si tvůrci scénáře přáli. (Nenápadné) vykrádání jiných filmů mi nevadí, ale pousmál jsem se, když jsem zřetelně uslyšel hudební motiv z Dark Knight Rises. Jinak je ale techno-elektro-symfonický soundtrack působivý a pomáhá budovat atmosféru. Ačkoliv Oblivion neoplývá příliš nápaditým dějem a konec působí vyloženě hollywoodsky (Fuka říkal, že existuje přes deset verzí - režisér se musel podřizovat producentům a film přestříhávat podle názorů testovacího publika), stále se jedná o vizuálně i zvukově impozantní, efektní sci-fi.

Delta Force (1986)

Typický béčkový akční film - špatný, místy nelogický scénář a ne moc povedené dialogy. Navíc je to strašně dlouhé. Na druhou stranu - Chuck, docela dobré a četné akční scény a svižný hudební motiv Alana Silvestriho tomu dodává správný říz.