Baader Meinhof Komplex (2008)

Trochu natahovaný, ale působivý film. Těžko uvěřit, že zatímco dnes se v anglii konají rebelie, jejíž hlavním cílem je odnést si větší LCD televizi (a ještě se s s vyfofit a dát fotku na facebook), ještě před třiceti lety v Německu část mladé generace bojovala bombami a samopaly za svou revoluci a proti imperialismu ..... Tohle je třeba část historie, kterou není moc známá a je to chyba. Film to samozřejmě napravovat sám o sobě nemůže, ale minimálně (po)otevírá oči. V tomto ohledu je ku prospěchu věci jistá dokumentaričnost filmu, zesilovaná ještě vkládáním autentických záběrů a tehdejších televizních a rozhlasových komentářů. Osobně se mi těžko věřilo, že by někdo mohl opravdu propadnout idee, že bombami změní společnost, ale tehdy zřejmě byla jiná doba a určitá část německé společnosti teroristům z RAF fandila. Rozhodně stojí za shlédnutí.

Antikrist (2009) odpad!

Tak pro tenhle druh filmu nemám slitování. Fascinace násilím a hnusem, která u Larse von Triera zřejmě dosáhla už klinických hodnot, maskovaná do umělecké formy. Jestli má být scéna (přímý záběr !) masturbace muže ženou zakončená výstřikem krve (kvůli tomu že toho muže žena předtím praštila dřevem do kulí) uměním, tak pěkně prosím beze mně.

Zdrojový kód (2011)

Když zapomenete posledních deset minut, budete nadšeni ! Těch dest minut obsahuje druhý zvrat v ději, který slouží čistě účelům happyendu, jenž tam scénáristi vnutili přesto, že odporuje základu, na kterém je film (jeho zápletka) postaven. Kvůli tomu "jen" čtyři hvězdy, jinak má film vše, co se od žánru sci-fi čeká.

Neznámý (2011)

Jasně, spousta klišé, ale přiznám se - já se dobře bavil. Konec byl na můj vkus trochu málo uvěřitelný, ale až do finálního odhalení bych filmu dal čtyři hvězdy. Do té doby filmem procházíte se snahou o odhalení příčiny ztráty/krádeže identity hlavního hrdiny, přičemž každou mou teorii postupně nabourával jeden či dva detaily. V tomto ohledu mě to vtáhlo do hry, a to není málo.

Prokletý (2009)

O strašidelném domě těžko vymýšlet něco nového, leč tento film patří k těm nadprůměrným v rámci (sub)žánru. Proto po pěkných lekačkách, relativně dobře vymyšlené zápletce zamrzí odfláknutý konec.

Prokletí (2008)

Na tomhle hororu je asi nejlepší ten konec, jakože není povinně americký dobrý. Atmosféra fajn, umíračky taky dobré, ale bohužel velká schématičnost ve scénáři a osvětlení celé zápletky - to je jedna velká šablona.

Husk (2011)

Otřepanější zápletku už asi těžko vymyslet, ale pokud režisér dostal toto základní zadání, se kterým nesměl hnout, tak v jeho rámci se s tím vypořádal dobře. Atmosféra hustá, herci dokonce i hrají, lekačky fungují ... Co víc chtít .....

Černá labuť (2010)

Tento film ve mně zanechal rozporuplné pocity. Na jednu stranu mně příběh nepřesvědčil, tedy v tom smyslu, že bych uvěřil, že někdo (byť primabalerina) se může chovat jako mentálně postižené děcko, aniž by to vedlo k její hospitalizaci; na druhou stranu ta část filmu popisující rozjezd její psychické poruchy - to je skutečná dechberoucí jízda. Natálka Portmanovic hraje jako o život (a to doslova). Celkově na mně moc (rádoby) umělecké.

Red (2010)

Tak to jsem fakt nepochopil. Taková herecká sestava, takový rozpočet a taková sr.... Jeden z těch filmů, kde se zasmějete několika forům, ale jako celek si to dobrovolně už nikdy nepustíte. Scénář je slátanina, která jenom hrdiny žene z jedné akce do druhé, ale logiku ztrácí cestou. Samozřejmě netřeba pochybovat o tom, že parta starých vysloužilých agentů CIA převeze celou CIA, včetně zlého víceprezidenta (proč ne rovnou prezident ?), který je chce nechat vybít. A láska na závěr .... Navíc, asi jsem divnej, ale scény, kdy se lidi jen zabíjejí, aniž by k tomu byla nějaká vtipná nadstavba, mi prostě vtipné nepřijdou.

Policajt ze sámošky (2009)

Film na jedno použití, víckrát se k němu nevrátíte, ledaže půjde v televizi a ovladač bude daleko .... Je tam pár skvělých fórů, všechny ty, které parodují policejní výcvik a vůbec filmy se statečnými policisty. Bohužel je to vyváženo několika vysloveně trapnými scénami a sladkobolným koncem, který neobstojí ani jako parodie.