Přišla v noci (2023)

Znáte ten pocit, když zhlédnete film, který má fakt dobře našlápnuto, prostě nabídne slušný spád, ale to závěrečné rozuzlení nestojí ani za starou bačkoru? Jo, tak přesně tak jsem se bohužel cítil při dosledování Přišla v noci. První polovina fakticky nabídla strhující dialogovou podívanou, při které se vám vařila krev v žilách. To vše podpořené brilantním výkonem Simony Pekové, zahrála to fakt s bravurou. Ale ten konec. Achjo. Takový potenciál hodit do koše. Škoda. Za mě dávám 5/10

Sněžné bratrstvo (2023)

Netflix čím dál tím více překvapuje. Po bezchybném Ještěrovi na podzim se opět vytasil s klenotem, tentokrát ze španělské produkce. Před Sněžným bratrstvem jsem si musel dohnat filmový rest týkající se stejné historické události, Přežít. A popravdě...Ten americký snímek se na svého o dost mladšího brášku moc nechytá. Španělé to totiž uchopili daleko realističtěji, naturalističtěji. Fakt mi při sledování nebylo příjemně, v divákovi to zanechá daleko větší stopu za mě. I neznámé a neokoukané tváře potěšily. Na to, že ti kluci nemají ve filmovém průmyslu tolik zkušeností, tak podali všichni do jednoho bravurní výkon. Též mě kladně překvapil závěr, kdy to neskončilo příletem záchranného vrtulníku, ale nějaká ta stopáž byla věnovaná i událostem, které následovaly. Jo, tohle ve mně bude rezonovat ještě fakt dlouhou dobu. Paráda. Za mě dávám naprosto zasloužených 9/10 P.S. Ta samotná havárie letadla se mnou zacloumala jako máloco jiného. Bezchybně natočený nervydrásající moment! Bayona je mistr svého řemesla!

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Z těch zdejších komentářů popravdě nevím, jestli se mám smát nebo brečet. Ano, čtvrtá řada je asi ze všech přírůstků do ságy Temný případ vůbec ta nejslabší. Na druhou stranu....Dávat tomu odpad? Vážně, lidi? Trošku zdravého úsudku by to chtělo...Určité produkční kvality totiž Noční krajina pořád má. Zaprvé...Áčkový audiovizuál, který snese nejpřísnější měřítka. Ono tomu samozřejmě vypomáhá i to zasněžené prostředí Aljašky (ehm...tedy Islandu :D). A zadruhé...Herci...Říkejte si, co chcete, ale Jodie Foster ještě nepatří do starého železa. A John Hawkes ve vedlejší roli též potěšil. Jinak příběhově se mi seriál docela líbil, jen je na škodu, že místy jde ústřední zápletka do pozadí kvůli zbytečným vedlejším linkám (to mě dosti štvalo). Bavila mě i mysteriózní atmosféra, které se sice v určitých chvílích objevilo už moc. Naštěstí se s tím autoři poprali na jedničku a nám divákům naservírovali racionální vysvětlení. Suma sumárum...Určitě si z toho nesednete na zadek, ale jako fajn kriminálka to poslouží. Za mě 6/10

#annaismissing (2023)

Již dlouho jsem slyšel samou chválu směřovanou na tvorbu mladého a šikovného režiséra Soukupa (moc se těším na Metodu Markovič...chystám se na to, až to bude venku celé), takže jsem si jeho výtvory nemohl nechat ujít. Ale zpátky k Anně. Film se může pyšnit skvělým hudebním podkresem a též na naše tuzemské poměry dosti nadstandardní kamerou a střihem (trochu mi to připomnělo Sedlákovy filmy...asi ta mladá krev má něco do sebe). Herecké výkony převážně dobré, ale je pravda, že někdo moc tlačil na pilu (třeba Svátková v roli matky). A co tedy to nejdůležitější, tedy příběh ? Těch pár zvratů člověk odhadl, ale je pravda, že ten největší na konci mi unikl. Takže palec hore za to. Něco mezi 3 a 4 hvězdičkami. Za mě 7/10

Adikts (2024) (seriál)

Jak se mi Banger od Sedláka dosti líbil (doopravdy progresivní film po všech stránkách, který trošku rozčeřil ty vody zdejších konzervativně založených snímků), tak s Addikts mě vyloženě zklamal. Ano, pár povedených aspektů se najde i tady (kamera, hudba, herecký výkon Uhlíka). Ale příběh se za mě rozvinul směrem, který podle mě neměl moc co nabídnout. A v závěru to dohánět, to už prostě přišlo pozdě. Škoda. Potenciál tady rozhodně byl. Za mě dávám 5/10

Příšera ze starého Soulu (2023) (seriál)

Asi jsem popravdě čekal o trochu více. Z trailerů mě zaujalo dějové zasazení do období japonské okupace, nádech Stranger Things (to je tak, když laboratorní experimenty nevyjdou podle plánu) a účast herečky Han So-hee (ze seriálu My Name!). Co si budeme...Technicky patří seriál ke špičce i ve srovnání s konkurencí (ty kostýmy a exteriéry na jedničku s hvězdičkou). Jen teda dosti hapruje CGI ústředního monstra. Je to smutné, ale chvílemi jsem si připadal, že jsem svědkem cut-scény z hry na PS2 :( Za mě velká škoda. Jinak seriál nabízí nespornou dávku akce (místy i dosti brutální), vtipu (na tomto poli Jižní Korea nemá moc konkurence) a v neposlední řadě i romantiky. Tu bych docela oželel, ale chápu, že se díky tomu rozšíří portfolio případných diváků (a divaček). Takže..Suma sumárum...Průser se nekoná. Taková stravitelná jednohubka na deštivé zimní odpoledne. Za mě dávám 6,5/10

Paroží (2021)

Tak tady jsem si docela pošmákl. Jak moc horory nemám v lásce (spíš můj kardiovaskulární systém tedy ne), tak Paroží od Coopera překvapilo. A to dost. Ten špinavý audiovizuál mi k tomu celkovému nepříjemnému ladění neskutečně pasoval...Už vypjatý úvod dosti navnadil. A hlavně jsme se coby diváci dočkali nesmírně interesantního monstra. Z toho bezchybného designu jsem byl fakticky vedle (to závěrečné odhalení..tam jsem čuměl jako puk). A násilí? Tak naturalisticky a brutálně podané momenty jsem dlouho ve filmu z US produkce neviděl...No a co ten příběh? Jasně, tam bych si asi dokázal představit pár zlepšováků. Na druhou stranu, žádný vyloženě logický přešlap se nekonal. Takže dobrý :D Za mě dávám naprosto zasloužených 7,5/10

Mluv se mnou (2023)

Bratry Dannyho a Michaela ještě znám z jejich počátků na YT, ten jejich střelený obsah měl něco do sebe. O to více mě překvapuje, že si sedli na režisérskou stoličku a natočili plnokrevný celovečerní film, za který by se lecjaký renomovanější autor z branže vůbec nemusel stydět. Velmi se mi zalíbil samotný nápad. Ty seance nabídly neskutečně vygradovanou podívanou (škoda, že jsme se jich nedočkali více). Jinak herecky asi OK, ale nikdo mě vyloženě neuchvátil. A ten závěr zajímavě uchopený, tu myšlenkovou paralelu s užíváním drog jsem reálně nečekal. Za to palec hore. Povedený snímek po všech stránkách. Uvidíme, co si na nás bratrské duo připraví příště. Za mě dávám 7/10

Přežít (1993)

Dlouho jsem odkládal tento dobrodružný snímek. A konečně jsem se k němu dostal. Musím tedy uznat, že samotná havárie je doopravdy precizně zpracovaná (když člověk přihlédne k faktu, že film vznikl již před více než 30 lety), mně se fakticky tajil dech. Jinak herecky též v pořádku, ale jednu připomínku bych přece jen našel. Chvílemi mě dost zarážela ta uhlazenost celého filmu (ono se na tomto aspektu asi dost podepsala americká produkce). O to více se tak těším na španělskou verzi, která spatřilo světlo světa na začátku roku na streamovací platformě Netflix (a z prvních záběrů vypadá daleko naturalističtěji)....Jako neberte mě špatně. Marshall určitě přišel s kvalitním kinematografickým produktem. Jen od toho nesmíte očekávat žánrovou pecku, to by se mohlo dostavit mírnější zklamání. Za mě dávám 7/10

Reacher - Season 2 (2023) (série)

Tak druhá série je za mě menším zklamáním. V porovnání s první řadou tomu uškodilo pár aspektů. Zaprvé, série už se primárně nezaměřuje jen na Reachera jako takového. A to mě přesně v jedničce bavilo. Jasně, ten 4členný tým docela funguje, zejména po herecké stránce. Ale hlášky mi místy přišly tlačené dosti na sílu oproti svému předchůdci. A hlavně i ta akční stránka utrpěla nemalé ztráty. Ta přitaženost za vlasy byla místy už do očí bijící (tohle jsem ani jednou za první sérii nepocítil), hlavně tedy závěrečná epizoda, kdy se ze všech zúčastněných protagonistů stali hrdinové Marvelu a DC...Škoda...A zadruhé...Ten příběh...Nedokázalo mě to pořádně zaháčkovat (asi tomu ani nepomohl záporák Robert Patrick...nemastně neslaně napsaný). Takže...Suma sumárum to vidím na 6/10 Neberte mě nějak špatně, rozhodně to není propadák, Alan Ritchson si to pořád dává s prstem v nose. Jen už to není žádná hitparáda. Snad se to v pokračování opět otočí k lepšímu :)