Grandhotel Budapešť (2014)

Další podivnost od Wese Andersona až po okraj napěchovaná hereckými hvězdami. Ze začátku mi film svým vizuálem a pojetím přišel hodně zvláštní, ale postupem času si mě naprosto získal a pohltil. Vtipné momenty střídají ty dramatické, a to vše je prodchnuté starobylou mluvou, v níž Ralph Fiennes po celou stopáž filmu exceluje. Toto je snad první film po dlouhé době, u něhož jsem si po první projekci nevybudoval názor-byť jen prvotní. Tenhle pocit jsem měl naposledy snad u filmu Moonrise Kingdom, shodou okolností také od Wese Andersona. Možná je to pojetím režisérova pohledu na svět a stylem filmování, nebo je to v něčem jiném. Nicméně si myslím, že celkový pocit a dojem z tohoto filmu umocní až druhá projekce. Do té doby The Grand Budapest Hotel zůstane další povedenou podivnůstkou v mém filmovém portfoliu. „You see, there are still faint glimmers of civilization left in this barbaric slaughterhouse that was once known as humanity. Indeed that's what we provide in our own modest, humble, insignificant... oh, fuck it.“

Hra o trůny (2011) (seriál)

Špičkový fantasy seriál, který sleduji bez dechu od prvního dílu. Námět seriál čerpá z knih autora George R.R. Martina - Písně ledu a ohně, které oplývají "superkomplikovaným" dějem a kvantou postav. Nicméně HBO se seriálu chopila s patřičnou pompou a převedla svět, v němž se to intrikami a Bílými Chodci jen hemží na televizní obrazovky ve velkém stylu. Pro mě jeden z nejlepších seriálů této doby.. „Winter Is Coming!“

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Myslel jsem, že Days of Future Past jen tak lehce výborný počin First Class nepřekoná, ale mýlil jsem se. Bryan Singer potvrzuje, že on je tím režisérem, který dokáže ukočírovat složitý svět X-Menů, a ještě to napumpovat chytrými dialogy a skvělou akcí. Moje neoblíbenější je rozhodně Quicksilver vs. strážci Pentagonu. Já osobně mám téma cestování časem rád, byť někomu může přijít klišoidní, ale v tomto filmu je to neuvěřitelně chytře rozvedené a napsané. A když začínáte mít dojem, že to spadá do poněkud jednotvárné linie, režisér Vám začne servírovat jednu skvělou akci za druhou ve skvěle se prolínajícím časovém kontinuu. Jediné co mi na filmu vadilo, byla až příliš zjevná inspirace designu Sentinelů u Destroyera z Thora. Až na tento detail nemám co vytknout. Skvělý James McAvoy a Michael Fassbender v rolích Profesora X a Magneta, čelící zkoušce jejich poněkud zvláštního přátelství, jako vždy výborný Hugh Jackman který se snad pro roli Wolverina, mého nejoblíbenějšího člena týmu X-Men narodil, a úžasná záporná role Petera Dinklagea který by snad zahrál skvěle i roli Káji Maříka. Pro mě je tento film po First Class dalším skvělým filmem který se (zatím) v ansáblu X-Menů zrodil. „The past: a new and uncertain world. A world of endless possibilities and infinite outcomes. Countless choices define our fate: each choice, each moment, a moment in the ripple of time. Enough ripple, and you change the tide... for the future is never truly set.“

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Jako fanoušek knižní předlohy jsem měl docela strach, zdali se filmová podoba mého oblíbeného díla alespoň přiblíží knize. A musím říct že film se velmi povedl. Režisér filmu krásně vystihl tu citlivost, jemnost a satiru celého příběhu, ve filmu je krásně načrtnutá linka děje, a to vše pod taktovkou skvěle vybraných herců kteří se pro tyto role snad narodili. Celým dějem proplouváme se stoletým staříkem, jenž místy připomíná Forresta Gumpa. Nahlížíme na jeho příběh od raného dětství, pokračujíc prací pro USA a SSSR (ultimátní party s vodkou a Stalinem), a konče radostnou epizodou s odcizenými penězi na sklonku jeho života. Švédská variace Forresta Gumpa v důchodcovském kabátu natočená podle mé oblíbené knihy z pera Jonase Jonassona se vážně velmi povedla. A já mohu tento velmi zdařilý snímek jen doporučit.

Nebraska (2013)

Naprosto špičkový filmový zážitek. Celou stopáž filmu jsem seděl se zatajeným dechem a hádal, jak to asi dopadne. Celkový dojem z filmu navíc umocňuje fakt, že je celý natočen v černobílém spektru. Nebraska je rozhodně netradiční a emotivní filmový zážitek.

Godzilla (2014)

Naprosto úchvatná podívaná. Gareth Edwards nám servíruje úžasný blockbuster který se obrací zády k zavedenému konceptu a ukazuje nám, že film o Godzille lze natočit i jinak - lépe a s větší pompou. Líbil se mi i koncept pohledu očima obyčejných občanů, kteří mohou zkáze pouze přhlížet s vědomím, že nemohou nic udělat kromě útěku. Chvílemi mi snímek přišel i jako epická variace na film Cloverfield.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Do kina jsem šel s nulovým očekáváním, očekával jsem totiž, že dvojka se ponese ve stejném duchu jako jednička (ze které si už mimochodem přesně nepamatuji ani jednu scénu) totiž že bude unylá, nudná a zbytečná. Ale nyní po projekci musím říct, že jsem se mýlil. Tvůrci filmu se očividně poučili z chyb, které napáchali v jedničce a servírují nám nyní téměř dokonalou, zvukově i graficky krásnou akci. Jediný problém, který na tomto filmu spatřuji a který mi během celého filmu vadil, byla nejednotnost a velmi slabá kostra celého příběhu. Jako kdyby tvůrci spoléhali na to, že si obyčejný divák v záplavě těch barev a zvuků tohoto z mého pohledu těžkého nedostatku nevšimne. Nebýt tohoto, odcházel bych z kina ještě více nadšen. Jamie Foxx postavu podivínského nerda, který se změní v padoucha s vtipným jménem Electro užívá a sekunduje mu v tom i Dane DeHaan jako nový Green Goblin. Film je doslova prošpikovaný vtipnými momenty a scénkami. The Amazing Spider-Man 2 je rozhodně příjemným překvapením. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Everyday I wake up knowing that no matter how many lives I protect, no matter how many people call me a hero, someone even more powerful could change everything.“

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

The Winter Soldier překonává prvního Kapitána s drtivou převahou. Vše je tu dotažené do nejmenších detailů, akce skvěle odsýpá, o nečekané zvraty není nouze a i dialogy mezi herci jsou skvělé. Velmi mi imponovalo zvolené filmové pojetí ve stylu politického thrilleru, ve kterém to nádherně odsýpá. Captain America: The Winter Soldier povyšuje filmy ze stáje Marvel na zcela novou, mnohem lepší a nabušenější úroveň. Tenhle film je zkrátka výbornou trefou do černého. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Before we get started, does anyone want to get out?“

Já, Frankenstein (2014) odpad!

Něco tak neuvěřitelně hloupého, zbytečného a unylého jsem dlouho neviděl. Mám dojem že Aaron Eckhart byl pod vlivem nějákých drog když bral roli v této stupiditě, protože jinak si to nedokážu vysvětlit. Režijní debut Stuarta Beattieho se vážně moc nepovedl. Hned ze začátku Vás zaujme Van Helsingovská ponurá atmosféra a to je asi tak jediná zajímavá věc na celém filmu. Ale od scénáristy výborných filmů jako 30 dní dlouhá noc a Collateral jsem přeci jen čekal něco víc.

Leave the World Behind (2014)

Další dokument z dílny legendární Swedish House Mafie. SHM poslouchám jíž od doby co vydali své první CD takže jsem nebyl nadšený když oznámili že končí. V tomto dokumentu je ukázáno jak to chodí v zákulisí, doslova epické záběry z několika koncertů a vysvětlení, proč se vlastně po těch úspěšných letech rozpadli. Jako i jejich první dokument Take One je i Leave the World Behind ukázka mistorvské práce a úsilí 3 DJs kteří změnili svět house scény.