Jezdci Apokalypsy (2009)

On to vlastně není tak špatný thriller. Herecké výkony celkem jdou, má to docela atmosféru, i když ji občas trochu ruší vložky na téma "jak je těžké být současně policajtem a single otcem", ale ty s pointou dostávají smysl. Pointa samotná je sice celkem snadno uhodnutelná už zhruba v polovině filmu, ale to až tak nevadí, protože má něco do sebe. Co ale Jezdce Apokalypsy v mých očích strašně sráží jsou jednak časté nelogičnosti v chování postav, především záporáků, a hlavně, hlavně ten neuvěřitelně nicneříkající a do prázdna vyznívající emo-konec, který nedává absolutně žádný smysl. Těch posledních pět nebo deset minut jsem po předchozí zábavné a občas i napínavé hodině a půl doslova protrpěl a litoval, že to před nimi prostě nevypnul. Je to škoda, jinak bych neváhal se čtyřmi hvězdičkami. 5/10

Láska nebeská (2003)

Asi desítka dějových linii s více než dvacíti postavami. Škoda, že z těch linii jsou skutečně zajímavé tak dvě a že z těch postav jsem měl i ke konci problém skoro polovinu identifikovat, když na ně zrovna přišla řada, aby se objevily na scéně. Naštěstí i přesto jsem si celkem užil těch pár opravdu vtipných scén a docela ocenil, že ta "vánoční atmosféra" je tu pojatá poměrně nenásilně a spíš jenom jaksi na pozadí. Ale pořád si myslím, že mnohem zajímavější film by to byl, kdyby byl celý jen o vyžilém rockerovi, co se pokouší vrátit na výsluní. 6/10

Podezření nula (2004)

...aneb Two Face a Trinity honí vraždícího Gándhího. A kupodivu to není taková blbost, jak jsem se zpočátku bál. Zápletka je docela zajímavá, hlavní postavy taky, neustálé flashbacky a prostřihy do různých vidin jsou sice občas trochu zmatené, ale dá se v tom zvládnout orientovat. K tomu, aby měl Suspect Zero kvalitativně na takové vrcholy žánru jako je Silence of the Lambs nebo Se7en, mu vlastně chybí jen jediné - atmosféra. Ale to je bohužel to, co filmu v mnoha ohledech láme vaz. Kingsley je skvělý a i Eckhart se snaží, ale ani ti nestačí k tomu, aby se snímku podařilo mě chytnout a nepustit. Je to škoda, Suspect Zero měl dle mého potenciál na víc. Takhle je to jen dobrý, ale ničím nevybočující thriller. 7/10

Zjizvená tvář (1983)

Tohle mám trošku problém hodnotit. Gangsterky já rád, akce a krev mi nevadí a nějaké to "fuck" podle mě prostě do jistého typu filmu patří. Ale přesto mi Scarface bůhvíproč nějak moc nesedl. Možná je to tím očekáváním spojeným s pověstí filmu, které se tak úplně nenaplnilo. Al Pacino sice hraje skvěle, ale hraje nesympatického, namyšleného a agresivního blbce, který není zdaleka tak cool nebo zajímavý, jak si myslí, a kterému mám dost problém držet palce nebo se alespoň zajímat o jeho osud. K tomu osmdesátková hudba a atmosféra, jež mi do podobných filmů moc nesedí. Výsledek: dobře natočený film s pár zajímavými myšlenkami a postavami, u kterého jsem ale měl soustavně pocit, že se na něj vlastně koukám jen z povinnosti, abych si mohl odškrtnout další políčko v seznamu "kultovních filmů". Naštěstí to zachraňuje epické finále a vlastně i vývoj hlavního hrdiny v posledních pár desítkách minut. 6/10

Chodící mrtví (2009)

Vyvražďovačka se zajímavým nápadem, slušnou atmosférou, průměrným zpracováním, ale bohužel místy slabším scénářem. Naštěstí to jakžtakž zachraňuje závěrečná pointa. Ale pokud zvládnete překousnout občasnou nelogičnost v chování postav i ději vůbec a přežijete trochu roztahanější a díky flashbackům zmatený začátek, tak se u toho dá strávit celkem příjemný večer. 7/10

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Stěžovat si na překopávání předlohy, přidávání postav, trikovou přeplácanost a natahování něčeho, co by se vlezlo do jednoho filmu, do tří bezmála tříhodinových blockbusterů, je asi nošení dříví do lesa, takže ho omezím jen na tuhle jednu větu. Na co si ale stěžovat budu, je neskutečné natahování scén, které to nepotřebují (zběsilá, ale po nějaké době už stále stejná a ke konci vlastně únavná "vodácká" vložka), na úkor scén, kterým by naopak trocha toho budování atmosféry a pomalosti prospěla (arachnofobická část, která má krásný hororový potenciál, ale je po sotva desíti minutách utnutá objevením elfů, kteří tam působí jako pěst na oko). A totéž, co pro scény, platí i pro postavy. Od začátku do konce na mě každou chvíli vyskočil nezajímavý platonický milostný trojúhelník dvou elfů a trpaslíka, který vlastně nemá s dějem společné vůbec nic, zatímco o Meddědovi jsem se dozvěděl jenom, že je to takový přerostlý Wolverin. Jak také víc představit postavu, co se na plátně objeví na nějakých pět minut. A to se bohužel týká i celé bandy trpaslíků. Zatímco v prvním díle se Jackson aspoň pokusil nějak je charakterizovat jako jednotlivce, tady se z nich stává homogenní skupina zaměnitelných statistů, ze které vyčnívají dva nebo tři, kteří dostanou trochu více prostoru. A ani Bilbo už nemá zdaleka tolik screentimu, co v prvním díle, což je škoda, Martin Freeman stále drží laťku, kterou si nastavil v Neočekávané cestě poměrně vysoko. Postavy tak paradoxně zachraňují záporáci. Šmak prakticky nemá chybu a ani Nekromant není úplně k zahození. 5/10

Zlaté oko (1995)

Téměř po všech stránkách vydařená bondovka, která po dlouhých letech přišla s modernějším pojetím celého Bondova univerza. Co jim taky zbývalo, když železná opona padla, žeano. Na Zlatém oku se dost těžko hledá, co mu vytknout. Film má spád, v rámci bondovek určitě jeden z lepších příběhů, Sean Bean jako záporák je vynikající, Izabella Scorupco jako bondgirl sexy, aniž by byla degradována na pouhou dekoraci, honička s tankem po Sankt Petersburgu je už dnes klasika, úvodní song Tiny Turner je pro mě znělka celé bondovské série a dokonce i scénky, co mají být vtipné, jsou skutečně většinou vtipné. Takže nakonec jediná věc, co mi u GoldenEye trochu kazí celkový dojem, je Pierce Brosnan, který mi prostě jako Bond moc nesedí. Vlastně ani nevím pořádně proč, prostě mi přijde takový nemastný, neslaný, jako by mu chyběla osobitost, které jeho předchůdci měli na rozdávání. Ale i tak: 9/10

Rovnice smrti (2007)

Nějak moc nevím, jak tohle hodnotit. Scény na střídačku mají a nemají atmosféru, představitelé postav střídavě hrají dobře a špatně, děj se tváří první půlku celkem zajímavě, aby nakonec všechno zabila vlastně celkem nudná, předvídatelná, nejasná a zbytečná pointa. Jako bych viděl sestřih dvou thrillerů - jednoho velmi dobrého a jednoho o dost slabšího. Většinu filmu jsem se celkem dobře bavil, ale už deset minut po jeho dokoukání vlastně ani pořádně nevím, o čem film byl. Jako by ve mě nezanechal žádný dojem. Takže neutrální zůstanu i v hodnocení. 5/10

A Resurrection (2013)

Solidní slátanina. Příběh sám o sobě by nemusel být tak špatnej, kdyby ho dostal do ruky někdo aspoň trochu schopnej, ale to, co se svým vlastním scénářem provedl Orlando, je katastrofa. Filmu chybí spád i atmosféra, v ději se objevují trhliny a občas je jen tak vložena zbytečná nebo naprosto nesmyslná a nevysvětlená scéna (Mexikánci se zabitým prasetem na silnici někde uprostřed lesa? WTF?), postavy vesměs nesympatický a jejich dementní zasazení do prostředí nutí herce buď jen suše deklamovat, nebo naopak přehrávat, takže si člověk často připadá jako by koukal na amatérskej film, co někde na koleně spíchla parta středoškoláků, nebo na úvod k takovýmu tomu pornu s "příběhem". Přitom ústřední myšlenka a i některé zvraty nejsou, alespoň v rámci žánru, úplně blbý a dalo by se na nich stavět. No, aspoň že ta Mischa je v pár scénách docela sexy. 1/10

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Úvodem bych si rád postěžoval na dvojici ústředních postav, kteří mě po celý film neuvěřitelně srali. Především pak Peeta, který se od začátku do konce chová jako neschopný idiot, jehož zjevně jedinou životní náplní je pokoušet se pravidelně umřít, aby následně měli všichni kolem něj co dělat s jeho zachraňováním, ideálně s tím, že u toho sami obětují svůj život. Chápu, že autorka předlohy staví na silné hlavní ženské postavě, ale toho by šlo jistě docílit i jinak, než že vedle ní postaví ufňukaného nesympatického kripla. Na druhou stranu, když se člověk podívá na to, jak je napsaná postava Katniss... Paranoidní, nerozhodná, v sociálních situacích neohrabaná a nejistá, neustále o sobě pochybující a chovající se často naprosto nelogicky. V prvním díle to bylo svým způsobem roztomilé, stejně jako se dala překousnout Peetova natvrdlost, ale od druhého dílu jsem očekával nějaký vývoj postav směrem k dospělosti. Takhle to, zvláště díky občasným zábleskům trojúhelníkové romance, vypadalo, že jsem omylem zašel na některé z pokračování Stmívání, kam někdo zapomněl dát upíry a vlkodlaky. K tomu navíc poněkud natahovanější tempo, slabší atmosféra, opakování spousty motivů z prvního dílu a především konec vyznívající do ztracena (vím, to je prokletí druhých dílů trilogií, ale aspoň některé dějové oblouky se uzavřít mohly) a celkově z toho všeho mám podstatně horší dojem z jedničky. Naštěstí tam bylo aspoň pár zajímavých a silných scén (třeba Lenny Krevitz dostávající přes držku), herecké výkony jsou přinejhorším slušné (a to dokonce i u těch dvou hlavních postav - v rámci svých charakterů nejsou špatně zahrané, jen napsané) a scénář i přes pár logických kiksů celkem funguje. Takže to zas taková katastrofa není. Ale od finále očekávám víc. 6/10