Železní bratři (2023)

// Sean Durkin mě začíná těžce bavit. Už ve druhém filmu se věnuje tématům mužské ješitnosti, neukojenému egu a hříchům otců, tentokrát to ale vzal přes skutečný příběh slavné wrestlerské rodiny, kde k tomu všemu vládla toxická maskulinita a tudiž tohle všechno mělo neuvěřitelnou dohru (vyhýbám se záměrně spoilerům, sám jsem do toho šel naslepo) a mě to v tomhle případě smetlo ještě víc než výrazně chladnější Klícka. Hudební vypalovačky a fantastické herecké výkony všech zúčastněných samozřejmě pomáhaly, nicméně MVP je tady Durkinův scénář a jak zachycuje ten slow burn rozklad jedné spokojené zásadové křesťanské rodiny. Velká škoda, že tohle drama zaspalo Oscary. 9/10

Duna: Část druhá (2024)

// Destiny is a bitch na entou umocněno zase jednou neuvěřitelnými obrazy dua Villeneuve & Fraser a ještě doplněno o Zimmerovo burácející score, který když ve druhé půlce v jeden moment dropne, má sílu minimálně tří atomovek. Speciální smeknutí pak patří Austinu Butlerovi, který instantně vytvořil jednoho z nejikoničtějších záporáků, jací se na plátně kdy objevili, všechny jeho scény naprosto famózní. Slabší tempo a nějaká ta zkratkovitost tam sice furt jsou, ale v rámci celku to jsou bezvýznamné výtky, je to prostě náhul :)

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

// Mrazivý thriller dostal letos novou definici a je to čtvrtá řada Temného případu. Issa López se na to rozhodla jít trochu jinudy, než jsme u série zvyklí, do popředí postavila aktuální společenská témata jako duševní nemoci, eko-aktivismus a různé formy osamělosti, které následně spolu se zbytkem tvůrců precizně zabalila do murder mystery/hororového hávu a nechala diváky, aby se v tom pět epizod koupali, než konečně odhalila veškeré trumfy. A sedlo mi to náramně. Ať už po stránce témat, hereckých výkonů (Foster v jedné ze svých nejlepších hereckých poloh), atmosféry (kamera kouzlila v každém díle) nebo i v těch narážkách na první řadu. Lepší binge-worthy seriál tu dlouho nebyl a moje jediná výtka je, že bych si to přál ještě o dvě epizody delší, protože Ennis, Aljaška po tom vyloženě volal. Těším se na další řadu. Season 1 - 100 %, Season 2 - 70 %, Season 3 - 60 %, Season 4 - 90 %

Halo - Svatyně (2024) (epizoda)

// První řada byla sice blbá a mírně papundeklová, ale dalo se na ni koukat jako na mírný guilty pleasure. Druhá série vykopla taky blbě, ale ještě navíc nudně, a nejsem si jistý, že to špinavější vizuál vynahrazuje. Po změně showrunnera a parádních trailerech jsem čekal větší bomby na rozjezd.

Madam Web (2024)

// Byl jsem v kině studovat pavouky s Dakotou a její mámou a zjistil jsem, že když člověk převezme zodpovědnost, získá velkou sílu. Sony prostě ví, jak dělat ty komiksy.

Zóna zájmu (2023)

// Film, který se tak strašně soustředí na precizní polohování kamery, architekturu a vyprávění v náznacích, až zapomíná, že tu je taky divák, který se skrze veškerou tuhle artovou nabubřelost nedokáže emocionálně na nic z toho napojit. O svých postavách Glazer navíc neřekne prakticky nic bokem toho, co je očividné, hrůzy Holokaustu probíhající za zdí obrostlou vínem působí spíš jako povinný placeholder pro budování aspoň nějaké atmosféry, než že by z nich člověku bylo skutečně úzko, ale hlavně, že v baráku Hössů bych se zvládl v noci orientovat i naslepo. Zóna (ne)zájmu indeed. 6/10

Grounded II: Making the Last of Us Part II (2024)

// Grounded I, Grounded II a God of War: Raising Kratos - trojice dokumentárních masterpieces. Jedno oko nezůstalo suchý a teď se do obou remasterů pustím s o to větší chutí.

Mr. & Mrs. Smith (2024) (seriál)

// „I think they might be ready to sell.“ No ty kráso. Jak jsem si z počátku nemohl zvyknout na ten novej chladnější a hyperrealistický styl, někdy od čtvrtého dílu do sebe ten koncept celý konečně zapadne a je to strašně dobrý. Ať už jako špiónský drama s nadhledem (Vaughn by se mohl leccos přiučit), nebo vztahová studie (díl s terapií fantasticky napsanej). V obou případech to skvěle odsýpá, je to krásně nápaditý, má to vynikající soundtrack, těží to z lokací a v posledních třech dílech už je to i neskutečně emocionální, což samozřejmě ve finále ještě vygraduje. Spíš než k filmu s Pittem a Jolie bych to přirovnal k loňskýmu Beef. Tak snad Amazon odklepne druhou sérii, tohle se povedlo víc, než bych kdy čekal. 9/10

Argylle: Tajný agent (2024)

// Vaughn opět mezi špiony a už to prostě není zdaleka taková zábava, jako kdysi u prvních Kingsmanů. Recyklované postavy i zvraty, akce, která je sice stylová, ale zdaleka ne tak vybroušená jako dřív, a hlavně je to prázdný. Za hodinu si nebudete pamatovat jedinou scénu. Po dni vám to zcela vyšumí z hlavy. Zbytečný film, který naprosto mrhá talentem jak Cavilla, tak Rockwella, a tak vlastně i všech ostatních. Už by se na to měl fakt vykašlat a jít zase točit něco novýho. 5/10

Absťák (2021) (seriál)

// Opioidová krize v Americe aneb vše, co jste o ní kdy potřebovali vědět, hezky na jednom místě. Těch osm epizod z vás vysaje veškerý optimismus pro lidstvo, několikrát vás nasere, jak je něco takového sakra vůbec možné, zhnusí tím nepřeberným množstvím cynické byrokracie, a dojme, když se čas od času přece jen objeví lidé, kterým ty věci nebyly a nejsou fuk. Keaton vynikající, Stuhlbarg ďábelskej, Poulter pořád strašně nesympatickej a Kaitlyn Dever prostě zlatíčko. První díl od Barryho Levinsona je navíc tak mistrovsky natočenej, že se člověk stane závislým někdy ve druhé minutě a už to pak nedokáže dát z ruky. 9,5/10 Viděno na Disney+.