• Krátkometrážní

Glen, nebo Glenda (1953)

Sonda do reality trans. Režisérův styl baví a zároveň se pokouší mnohé sdělit. Film je rozdělený na několik provázaných náhledů: vnitřní pohled - symbolistické výjevy osobního zmatku a obav, vnější pohled - emotivní, leč realistické vykreslení života, obhajoba - pravdivý, dokumentárně chladný popis běžného úkazu a jeho bezvýchodnosti, spojený s kritikou společnosti. Kritizuje nejen přístup k lidem s odlišnou sexuální identitou, ale také celkové utlačování nesmyslnými zásadami, jimiž svět bránil svoje hodnoty a opovrhoval vším, co se neshodovalo s normálem; v neposlední řade i hroznou konzumní podstatu společnosti a její schopnost přijmout fakt změny pohlaví, jen pokud o tom neví. Bela Lugosi je ohromně charismatický, jeho postava a fantaskní přednes dovádí vyprávění k absurditě a tím zaručuje, že snímek nezabředává v "nudném" hanění většinových hodnot. Rovněž se on sám stává jakýmsi významovým symbolem, zajišťuje vyobrazení pravdy, která není připravena na to být vyslyšena a pochopena. Na mě to zapůsobilo a humorně vyznívající experiment oceňuji. Nevím, co je na tomto filmu špatného, vždyť se jedná o docela přesnou výpověď o nepřizpůsobivosti společnosti, kterou zaviňuje osobní trable, když nesmíme být tím, čím chceme. Závěr je idealistický a jasně říká, že od normálu se lišícím jedincům může svět dokonce pomoci, když bude tak laskav.

Člověk proti zkáze (1989)

Velmi dobrý životopisný film, osobnost Karla Čapka je tu vykreslena s elegancí. Snaha nepoddat se, chránit hodnoty, vyzdvihovat je, dát vědět o krásách jazyka.

Telefonní budka (2002)

Svědomí ti zavolá, strach to zkomplikuje a když vyvázneš živý, tak budeš muset vyjádřit vděčnost za ten krutě jednající daimonion.

Enthiran (2010)

Indové vytvořili vlastní styl lidové komedie. "Robo" je paskvil/parodie s otřelým příběhem, natahovanou stopáží a nudným poučením, ale s nevídanou trikovou fantazií, zábavnými písničkovými čísly a dech beroucí humorností naivity pro masy.

Nevěsta byla v černém (1968)

Nevěrohodné, hravé, neosobní, óda na Alfreda Hitchcocka, zábavně časované vyprávění, francouzsky pohotové v dialogu.

Nábřeží mlh (1938)

Z bezvýchodnosti někdy vedou cesty tak zřejmé, že je tomu těžké uvěřit, a proto nám nezbývá než být skeptickými stíny vlastních trudných konců.

Bastardi (2010) odpad!

Do sebeztrapňujícího extrému vyhnané to, co všichni dobře víme a je nám z toho špatně. A hnusně natočené. Na takový film se nechceme dívat.

127 hodin (2010)

Velmi motivující.

Ricky (2009)

Civilně emotivní podívaná příjemně skromných rozměrů.