Nejvýznamnější operace 2. světové války: Pád Francie (1995) (TV film)

Neviděl jsem dokument, který by šel víc do hloubky a zaměřil se na tolik aspektů, které by nám v jedné epizodě představil, protože Nejvýznamnější operace 2. světové války představují každou operaci do všech detailů ať už jde o politické pozadí pro útok, plány operací, techniku, vojevůdce ale i čelní představitele zúčastněných zemí.

Most u Remagenu (1969)

Tolik jsem rád, že náš most v Davli byl účastníkem natáčení tohohle filmu, člověku to udělá radost a taky jsem si říkal, jaký to bylo štěstí, že se Most u Remagenu mohl natáčet u nás, když tu vládly takový poměry. No ale k samotnýmu filmu. Budu opravdu jenom chválit. Film už je pro dnešní dobu docela hodně starej, ale to vůbec nevadí. Můžeme v něm obdivovat hodně válečné techniky a ten zběsilý postup američanů k Rýnu byl zpracovanej opravdu v ďábelsky rychlým tempu. Atmosféra postupu vojsk je podle mýho zachycena dobře a atmosféra války jakbysmet. Líbilo se mi i to, že film se zaobírá oběma stranami a nevidí film jenom z jednoho pohledu.

Miniponorky v Pearl Harboru (2009) (TV film)

Dokument má přinést něco nového a tady se to povedlo beze zbytku. Mix dobových fotografií, počítačových animací a současného průzkumu působil opravdu dobře a dokument účel rozhodně splnil.

Štvanec (2003)

Tohle opravdu vypadalo jako moderní a málo povedená kopie Ramba. Co vyzdvihuju byla atmosféra lesa a scény v něm, ty byly opravdu na dobré úrovni. K hereckýmu obsazení by šlo dodat ve zkratce asi jen to - totálně sympatický Tommy Lee Jones a v opaku totálně nesympatický Benicio Del Toro. Děj hrozně chvátal takže výroba nožů pro závěrečnou bitvu působila opravdu nepřirozeně, ale závěrečný souboj byl dobrý takže propadák to nebyl.

Gladiátor (2000)

Myslím si, že Gladiátora s odstupem několika let už ani jinak, než plným počtem hodnotit nejde. Byla to pecka tehdy a je to velká pecka i dneska a jedná se o absolutní špičku mezi historickými filmy. Je to velkolepé a je to hollywoodské tak jak to davy mají rády, ale co naplat Ridley tohle prostě absolutně zvládl, protože Maximovi prostě nefandit nejde. Úvodní sekvence z války jsou syrové a chlad z nich přímo čiší, souboje v aréně jsou naopak výborně zpracované a lepšího záporáka těžko pohledat. O smutném a dojemném konci podladěném finální muzikou se ani mluvit nedá takže stačí jen dodat úsek ze slavné řeči: "Jsem Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia. Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v přístím životě."

Hitlerovi bodyguardi (2008) (seriál)

Prozatím si nechám hodnocení čtyř, ale neskrývám, že s dalšími díly půjdu výš protože první díl byl stoprocentní :-) 1. Jak Hitlerovi bodyguardi pracovali - 100%, 2. První pokusy o zavraždění Hitlera - 80%, 4. Noc dlouhých nožů - 80%, 5. Pokusy Židů a emigrantů zavraždit Hitlera - 80%.

Balada o bombardérovi (2011)

Po prvním dílu se hodně bojím, že tohle bude velkej ústřel někam vedle a takový naděje jsem do tohohle seriálu vkládal. Říkal jsem si no válečnej seriál ruský produkce to může bejt hodně zajímavý, protože takových počinů je hodně málo, ale zatím se dostavilo zklamání. Souboje by byly dobré, ale jak tu bylo popsáno, milostná romance je naprosto zbytečné a navíc ještě sehrána tak uměle a prkenně, že se hercům nedá věřit ani slovo a to nemluvím o celém konceptu ostatních scén, které působí také až moc nepřirozeně. Jediné k čemu nemám výhrady je snad zatím jenom to zpracování letounů a souboje, jinak zatím slabých 50 procent.

Top Gun (1986)

K čertu s tím, že se tady všude říká, že Top Gun je jenom náborová agitka Námořního letectva Spojených států amerických a ne žádných US Army jak tu píšete (když už chcete kritizovat tak správně), protože Top Gun má výborné songy od Highway to the danger zone přes Berlin až po úvodní main theme skvěle ladící například úvodní scénu filmu. Vzdušné souboje byly naprosto okouzlující a Iceman v podání Vala Kilmera byl nepřekonatelnatej. Jo Tom Cruise je tu slaďoušek pro ženské publikum, ale svojí roli Mavericka zahrál moc dobře. Takže zkrátka Viper, Jester, Goose, Maverick, Iceman a i třeba Cougar byly na mašinách pořádná partička a končím tím, že Top Gun ač chcete nebo nechcete je další velkou klasikou osmdesátek a jako agitku jsem ho vůbec nevnímal!

Kolaborovali s nacisty (2010) (seriál)

Dinko Šakič - 100%, Finsko - 100%, Anton Mussert - 70%, Ioannis Rallis - 60%, Velký mufti - 90%, Židovští míšenci - 80%, Území okupovaná SSSR - 80%, Chaim Rumkowski - 70%, Viktor Arajs - 80%

Hitlerovi muži (1996) (seriál)

Dokument, díky kterému člověk zjistí, jak obludný mechanismus nacistický režim byl a jakými zvířaty se Hitler obklopil při svém vzestupu. Hitlerovi muži dávají ucelený komplet informací o elitě tohoto režimu. Dokument jde hodně do hloubky a pozadí režimu a studuje úlohu každého jednotlivce v něm. Oceňuji hlavně to, že dokument sleduje osud každého jednotlivce od mládí přes svojí kariéru až ke svému nezdárnému konci, kterým byl buď norimberský proces, skrývání nebo sebevražda. Viděno: Rudolf Hess, Albert Speer, Adolf Eichmann, Josef Mengele, Joachim von Ribbentrop, Baldur von Schirach, Roland Freisler, Martin Bormann