Největší tankové bitvy (2010) (seriál)

Tenhle pořád začínám teprve rozkoukávat. Mám za sebou první díl a docela mě překvapuje zdejší kritika. Jasně dozvíme se toho méně a nám zaníceným to asi nestačí, ale jinak Největší tankové bitvy nabízí výborné animace, přehled sil a techniky jednotlivých bojujících stran, detaily používané techniky, zpovědi veteránů a v menším množství i autentické záběry. Oceňuji i záběry toho, jak bojiště vypadá v současnosti. Pro naprosté odborníky to určitě není, ale jako dokumentární cyklus pro získání základních informací splňuje účel dokonale. Po druhém díle dávám za pravdu zdejším. Opakování faktů začíná pomalu ale jistě lézt na nervy, ale i přesto jsou jednotlivé epizody hodně kvalitní. Celkově ale ono opakování sráží dokument k 70%. :-) 1. El Alamein - 100 %., 2. Kursk - 100%, 3. Prochorovka - 80%, 4. Normandie - 100 %, 5. Arracourt - 100%, 6. Ardeny I. - 100%, 7. Ardeny II. - 0%, 8. Hochwaldský les - 100%, 9. Yom Kippur - 80%, 10. Perský záliv - 50%

Red Hill: Krvavý zapadákov (2010)

Jednou příjemností je fakt, že byl Red Hill uveden na MFF v Karlových Varech. Dále pak musím hodnotit tak, že jako režijní debut Patricka Hughese je film více než dobrý, protože nabízí kvalitní hudbu, vyníkajícího "záporáka" s cool brokovnicí, který má ovšem svou motivaci k činům a dále pak "hodné" policisty, i když se vlastně nakonec vše obrátí na úplném konci, který byl více než dobrý a dal vysvětlení, že nic není jak se zdá. Jen chování některých postav bylo občas nelogické. Pokud se film prezentuje jako "policejní drama ve westernovém stylu", tak nemám sebemenší výtku :-)

Spalovač mrtvol (1968)

Film tak strašně mrazivý a tíživý až z toho mrazí po celém těle. Vynikající herecký výkon Rudolfa Hrušínského, který se pomalu ale jistě transformuje v posedlého maniaka toužícího "osvobodit" co nejvíce dušiček a který se nebojí ani zabít ty, které dříve miloval právě v zájmu onoho "vysvobození" a nového řádu, který měl nastolit Vůdce.

Proti všem (1956)

Vávrova trilogie má bohužel kvalitativně sestupující tendenci, ač by to mělo být přímo naopak. V "Proti všem" by mělo vše tak nějak epochálně vyvrcholit, ale to se bohužel nestalo. Film je docela nudný, scény z Tábora jsou zdlouhavé a nevypovídají takřka o ničem. Odbočky o Adamitech mě nebavily. Film si zvolna plyne a nezaujme až do okamžiků, kdy se samozřejmě ozve slavné "Ktož jsú boží bojovníci" a vojsko se dá na pochod ku Praze. Pak je tu hned ta správná husitská atmosféra. Z posledního filmu v paměti zůstane asi jen výborná závěrečná bitva a Žižkovo dumání před bitvou nad Vítkově, které bylo silné jak má být.

Jan Žižka (1955)

Jan Žižka jakožto pokračování revoluční trilogie rozhodně nezklame a navazuje dobře na Jana Husa. Výprava je opět skvělá, chorály duní Prahou o sto šest a Jan Žižka je zahrán skvěle. Chybí tu ale už taková ta pověstná těsnota prvního dílu, kdy se napětí mezi dvěma stranami dalo krájet jak postupně houstlo a díky tomu nepůjdu do pěti hvězdiček, i když je to opět výborný válečný historický velkofilm naší produkce. V Janu Žižkovi už se vše rozjelo naplno a musím uznat, že bitva u Sudoměře byla lahůdka po stránce technického zpracování, atmosféry i kostýmů. Ta by kritérium pěti hvězdiček splňovala určitě. Celkový dojem filmu je tak na 80%.

Jan Hus (1954)

Jenom samé "odvolej" a "podepiš." Bohužel takový je svět, že nikdo nechce pravdu slyšet a jak se ostatním nelíbí něco, co říkáme, chtějí nás umlčet a aby toho dosáhli, udělají pro to maximum, tak jako koncil v Kostnici, který umlčel našeho milovaného Jana Husa, čímž ovšem rozpoutala církev nejsilnější bouři v naší historii. Církev dodnes nechce o téhle chybě mluvit, ale to se moc filmu netýká to už jsem někde jinde. Jan Hus jakožto první z téhle historické trilogie, kterou jsem měl vždycky rád těží z přesvědčivého Zdeňka Štěpánka v roli Jana Husa a i ostatních velmi dobrých hereckých výkonů a nic není křečovité. Výtečné jsou také chorálové zpěvy, které vyzdvihují onu moc lidu a dávají filmu monumentálnost. Kostýmově není co vytknout a i kulisy jsou na rok vzniku více než dobré. Atmosféra správně houstne od začátku až do konce a i konec s výstupem Jana Žižky, jakožto předzvěstí druhého dílu se opravdu povedl. Podle mého nejlepší válečná historická trilogie, která kdy u nás vznikla a je dobře, že vznikla.

Komando (1985)

Než Arnie vykosí celej ostrov, je to jenom levný akční béčko s béčkovýma kecama :-)

Slzy slunce (2003)

Já dost dobře nechápu, proč ještě Tears of the Sun nejsou v červených číslech, i když jim chybí jenom procento. Válečný film nebo spíš bych to nazval takovou válečnou stopovačkou na pomezí nigerijské a kamerunské džungle s výbornými herci v rolích záchranného týmu námořní pěchoty a skvělou bojovou sekvencí předcházející dojemnému finále u kterého jsem držel slzy nemůžu hodnotit jinak než plným zásobníkem a poprvé tak poruším fakt, že modrým filmům nedávám plné hodnocení, ale tady se opravdu neshoduji a dávám za pět. Výběr prostředí byl absolutně na jedničku. Byla paráda sledovat vojáky jak prochází tou krásnou džunglí. Navíc to byla parta správňáků a Brucovi to s tím sluchátkem v uchu fakt seklo. Na druhou stranu je zde i hodně brutality a to při scénách vyvražďování vesnice. Režisér Fuqua ale dokáže i při té brutalitě ukázat lidskou stránku, když ukazuje, jak s našimi hrdiny ta zrůdnost zamává. Zároveň oceňuju i to, že dvě hodinky utekly jako voda, protože se režisér nemaže se zbytečnými řečmi a od začátku se jde rovnou k jádru věci. Malinkou závadou snad bylo jenom to, že v záchranném týmu nikdo Watersovi neodporoval a všichni s úsměvem na rtech stáli za ním, ať se dělo co se dělo. To mi přišlo trochu nereálné, ale jinak špičkový film!

Pavučina snů (2003)

Na knihu se teprve chystám a jsem zvědavej jaká bude, protože film jsem po prvně hodnotil odpadem, ale je zajímavé, že teď už mi to připadalo zajímavější. Nechutnosti s klubáním červů bych asi pořád vynechal a některé jejich komediální likvidace jakbysmet či záchodové průjmové scény. Za ostatní ale hvězdičky dávám zejména za opět skvělého Morgana Freemana nebo vrtulníkový nálet na emzáky, to se mi líbilo. Celkově už ani nápad mi nepřišel špatnej.

Star Trek (2009)

Úplně jinej Star Trek, než jsem měl kdy možnost vidět a bylo to parádní! Parádní! V kontextu s ostatními Star Treky ubylo "vědeckých" řečí a na úkor toho nastoupila akce a to mě bavilo! Je vidět, že tvůrci ustoupili z některých náročností a zpřístupnili film širšímu publiku, takže se jedná o klasickej hollywoodskej trhák, kterej je ale sakra dobře udělanej od efektů až po akční scény. Jenom pan Spock mi hodně vadil, minimálně do té doby, než došlo ke smíření s Kirkem, pak už to byla výborná honička za jedním zlým padouchem, který se rozhodl zlikvidovat Zemi :-)