Zachraňte vojína Ryana (1998)

Steven Spielberg vykouzlil nejlepší válečný velkofilm všech dob, ve kterém výborně zachytil atmosféru války a to bez příkras. Začíná se klasicky jak je u velkofilmů zvykem vzpomínáním veterána. Myslím, že už asi nikdy neuvidím lepší zpracování vylodění Spojenců v Normandii, než je právě zde. Špíny, krve, bahna a deště si užijeme až až a projdeme s kapitánem Millerem vylodění i jeho putování za Ryanovou záchranou, která se stane osudnou téměř všem pro mě tak oblíbeným postavám, které měli vynikající herecké ztvárnění - RIP Caparzo, Jackson a ostatní sympaťáci :-( Kostýmům ani technice není co vytýkat, tohle prostě musí chytnout. Jo a Upham byl sráč. P.S. "Ten kluk žije. Pošleme někoho, aby ho našel a dostaneme ho sakra odtamtud."

Discopříběh (1987)

"Chovat se slušně, neutrácet, nekouřit!" Přesně jako kdyby mi tohle říkal můj táta :-D. Kultovní film nabitej písničkama od Majkýho Dejvida, který se ještě teď hrajou na diskotékách to prostě nejde přehlídnout a můžete tu tenhle film posílat do odpadů jak chcete. :-) Komu bylo -náct tak Discopříběh prostě musí pochopit. Tohle můžu vždycky. Je to vtipné a má to kouzlo osmdesátých let :-)

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

"Starý svět shoří v ohních řemeslné práce." Oproti Společenstvu znatelně ubylo vzletných myšlenek a poselství. Děj je přímočařejší a zaměřuje se více na akci, než na nějaké hloubání. Je také více roztříštěn, ale to není vina filmu, nýbrž i předlohy, které se snaží Dvě věže držet, ale je vidět, že se snaží přizpůsobit širokému spektru publika a děj zjednodušit. K popsání všech událostí děj musí skákat z místa na místo, aby dokázal všechno jakž takž vysvětlit, ale ono to stejně nestačí. Knižní předloha je prostě mnohem mnohem obsáhlejší. Užijeme si hodně skvěle propracovaných bitev. U Helmova žlebu dokázal Jackson vykouzlit pořádně tíživou atmosféru beznaděje při příchodu Sarumanova vojska. Oproti Společenstvu musím o jednu hvězdičku slevit.

Policajt ze školky (1990)

První půlka je hodně silná díky skvěle hláškujícímu Arniemu v roli policajta a taky díky skvělým dětským hláškám, který rozsekaj prostě vždy :-D Povedl se výběr postav, který jsou svým způsobem prostě komický ať už to byla O´Harová nebo ředitelka školy. Druhá půlka už ale takových kvalit nedosahuje ale Policajt ze školky mě vždycky potěší a stal se legendou mezi mými komediemi :-)

Atentát (1964)

Ojedinělý film o tomhle tématu a vůbec nevadí, že se výcvik natáčel u nás a ne opravdu v Anglii. Můžeme být rádi, že film vůbec vzniknul vzhledem k době natáčení. Tříjazyčnost v podobě angličtiny, němčiny a češtiny také není vůbec na škodu, naopak dodává atmosféru, která pracuje velmi dobře po celou dobu. Heydricha nebudete mít rádi, stejně jako naše parašutisty bude milovat. Velmi dobře zpracovaná tématika atentátu se závěrečným: "Vstejte se, nic se fám nestane." Na to se nedá jen tak zapomenout.

Hlídka v Ardenách (1992)

Největší koulovačka v dějinách druhé světové války :-D Ne ale teď na vážnou notu. Dokonalé drama o dvou stranách v Ardenském lese, ze kterého čiší syrovost a zima ukazující nesmyslnost příkazů vojenských oficírů i to, že jsou schopni obětovat své vojáky jenom proto, aby si sami zachránili zadek. Sbližování s Němci jsem sledoval s absolutním zajetím a při té "oné jedné scéně" jsem se protrhl smíchy :-D. Musí to být zajímavé hlídat v noci objekt, když víte, že druhá strana o vás ví a nestřílí a chce se sblížit a vy nevíte proč. Vše doplněno minimalistickou ale dramatickou hudbou. Obrovské překvapení v žánru válečného dramatu! Prožil jsem to, jako bych tam s klukama byl.

Pařba v Bangkoku (2011)

Oproti Vegas padá hodnocení hodně dolů a je to tím, že už jsem očekával co se stane a díky tomu padá výslednej dojem. Invence tu nebyla žádná, jenom se zaměnilo pár věcí a to bylo vše. Nicméně vtipný momenty tu pořád jsou. Nejlepší jsou ty ranní probuzení a Zach Galifianakis je totální hovado, který zase všechny kolegy z "Vlčí smečky" převálcoval :-D Dvojka mě o tom definitivně přesvědčila a jeho hlášky držely Bangkok nad vodou :-)

Oni (2008)

Jedna noc…jeden dům. Úvodní proslov udělal dojem a navodil příjemnou nejistou atmosféru. Film těží z minimalismu, co se množství dialogů týče, tak strašení i hudebního doprovodu. Drží se hodně při zemi ve jménu hesla, že méně je někdy více, ale i přesto dokáže vytvořit hutnou atmosféru, která poctivě graduje, jenom škoda divného konce. Liv zahrála na výbornou. Děsivý zážitek! P.S. "Jsme tu jen my a oni."

Okresní přebor (2010) (seriál)

Okresní přebor je můj nejoblíbenější český seriál. Přinesl nový čerstvý závan do seriálové zábavy českých obrazovek a zvlášť jsem byl překvapen, že z produkce od TV Nova, může přijít takový počin. Okresní přebor popisuje dění a zákulisí vesnického fotbalu a kdo má tu čest fotbal na vesnici hrát a nebo na něj chodit, tak opravdu ví, že to ve většině případů funguje přesně tak, jak o tom Okresní přebor vypráví. I podobné či stejné charaktery na normální vesnici najdete. Oceňuji, že drtivá většina epizod je vkusně vtipná a nechodí do extrémů a zároveň, že se tvůrci nebáli jít i do černého humoru (viz. popel Pepika Hnátka). Jirka Luňák v podání Ondřeje Vetchého a Jarda Kužel už se stali legendami. Musím ještě podotknout, že Ondra Vetchý zahrál asi nejlépe, co jsem kdy viděl. Jeho Jirka Luňák zakládající si na kapitánské pásce a tím, jak by dejchal pro klub je nepřekonatelný. Dlouho mě žádný český seriál neupoutal tak, jako Okresní přebor.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Nejlepší válečný seriál všech dob popisující historii "éčka" od výcviku až do konce války, na kterém se výrazně podepsala produkce Stevena Spielberga a Toma Hankse a velkolepý rozpočet, díky kterému si tvůrci mohli dovolit velkolepé válečné scény typu "Saving Private Ryan". S otevřenou pusou pokaždé sleduju, jak moje srdcová "Easy Company" prochází celé evropské bojiště. Celá série popisuje, co mám rád a co je mi je z historie druhé světové války nejbližší. K těmto mužům chovám opravdu úctu a tenhle seriál je opravdová pocta hrdinům kterými jsou Buck Compton, Don Malarkey, Carwood Lipton a mnoho dalších! Viděno zatím třikrát a rozhodně ne naposled. Nemůžu jinak než 100%. Epizody: 1. Currahee - 100%