• Krátkometrážní

Manželé z roku II (1971)

"Chováš se jako aristokrat a mluvíš jako rebel. Jak se zdá, jsi jedním z nepřátel republiky." Popravit ... nebo rozvést? Francouzská revoluce byl evidentně velký zmatek a já bych podnikavému Nicolasovi poradil, aby v té době svou ex-manželku Charlotte přenechal nějakému hrabátku a vyměnil ji za Pauline markýzu de Geron. To je ovšem jen přátelská rada. Pokud ji neuposlechne, budu se o ni budu ucházet sám. A při tom nechám Nicolase, aby mě pobavil, což se mu evidentně dařilo.

Nico - víc než zákon (1988)

"Toscani má víc trestně stíhanejch příbuznejch než jakýkoli jiný policajt v Chicagu." A taky porušuje zákony. A bije sprostý podezřelý. A nemá rád CIA za to, že svý operace financuje prodejem drog. Za to všechno je mi sympatickej. Ovšem nejsympatičtější je mi tím, jak razantně nechal vstoupit aikido do světa filmu. Nico je zkrátka béčkově nesmrtelnej jako správnej následovník japonský verze Udo Ješity. Bavil mě on, krutopřísnej záporák Zagon se svým komandem a vlastně celej ten svět zlomenejch kostí, vykloubenejch končetin a přeraženejch nosů.

Skandální odhalení (1994)

"Vem si dvě láhve z lednice a ošoustej se s nima." V mohutně prosperující firmě jsem nikdy nepracoval, nikdy jsem se necpal na šéfovský post a jedinou nadřízenou, kterou jsem kdy měl, kontumačně vyloučili i z Miss Škaredinec, takže se mě tento snímek v podstatě netýká. Týká se však chlapských snů a já jsem přesvědčený o tom, že žádný genderem nezkažený muž by ve snu nedělal cavyky, kdyby měl být v pracovní době přefiknut šéfkou typu Meredith Johnsonové. V realitě a s rodinou na krku se podobné sny trošku rozplývají, ale pokud by mi ručka šmátralka chtěla udělat na anakondě v kalhotách uzel, tak se vzdám. Vždyť jsem jenom chlap a můžu být klidně občas i dole. Tohle mě prostě zasáhlo mezi nohama, ale ten zdlouhavý firemní podraz se mi trošku pokusil zkazit náladu. Příště poslední půlhodinku vynechám.

Dr. No (1962)

"Hej Quarrele, až uvidíš draka, musíš na něj dýchnout první. Jasný? Se vším tím rumem v tobě zemře štěstím." První seznámení 007 s filmovým plátnem dopadlo skvěle. Bylo to velkolepý, dobrodružný a legendární, tak proč na tom hledat negativa? Protože pozdější Bond nabídl více hlášek a hraček pro velký kluky? Ono to tady skutečně chybělo, ale zase šarmu tady bylo dost a první bondgirl Honey byl vskutku reprezentativní úlovek. Za sebe jsem prostě spokojenej. Pobavil jsem se, pokochal jsem se a svět nebyl zničen, takže úkol splněn, agente.

Připoutejte se, prosím! (1980)

"Není důvod se znepokojovat a doufám, že se vám zbytek letu bude líbit. Mimochodem není na palubě někdo, kdo dovede řídit letadlo?" Je to již mnoho let, co mne trio ZAZ poprvé donutilo připoutat se při letu z LA do Chicaga a já si dobře pamatuju, co potom následovalo. Byla to horečka sobotní noci v baru Magumba, tajný informace o náletu, pilot Roger Murdock v kůži Kareema Abdul-Jabbara, Ted dohánějící pasažéry k sebevraždám, fackování hysterky, McCroskeyho opuštění řídící věže oknem, Kramerovo fackování neziskovkářů nebo cestující přijíždějící pásem pro kufry. To jsem si tehdá skutečně zahýkal blahem. Dneska už to zdaleka tak vtipný není, ale tohle je jeden z pilířů parodie a na to já nezapomínám.

Tělo jako důkaz (1993)

"Je možný někoho ušoustat k smrti?" Já tedy doufám, že to možné je a pokud by se mi to mělo ve 130-ti letech stát, tak proti tomuto způsobu smrti nevznáším žádnou námitku. Mně se vlastně tento návod, jak se prošoustat do závěti docela líbil a trocha erotiky tomu rozhodně neublížila. Zejména mě pobavila chvíle, kdy se pan advokát obsloužil na své spoutané klientce. Ovšem trochu mi vadilo, že je ten případ ve své překombinovanosti průhledný jak standardní sex - dovnitř, ven, dovnitř, ven. A já mám raději něco tajemnějšího.

Rain Man (1988)

"Nikdo nedokáže propočítat kombinaci šesti balíčků současně." Tak tady bych si dovolil opravit, že to nedokáže nikdo kromě výborného řidiče autisty Rain Mana. Ten mě hrozně bavil, kdykoli neměl záchvat. Jakmile ho však dostal, tak ... o-ou. A namachrovaný Charlie mě nebavil vůbec. Nejdřív hýřil nepříjemnou arogancí a jeho překotnou změnu jsem mu prostě nevěřil. Já jsem totiž úplně normální, takže hned zjistím, kdo je na první metě a jelikož je úterý, tak mám ve 12:00 smažák. To je za 41 minut a 35 sekund. Teď už 23 sekund.

Rapl - Exekuce (2019) (epizoda)

"Jestli jste si přišla pro kalhotky, tak mi je zabavil exekutor." Já mám Rapla rád, takže jsem spokojený s tím, že ukázal, co jsou zač dobráci z GIBSu i to, že zásahovky před utajovaným zátahem odevzdávají mobily. Jenže ony je odevzdávají už před akcí a nikoli po seznámení se zákrokem, aby nikdo nemohl upozornit gangstery a novináře. Tak to nevyšlo. Stejně tak nevyšlo, že policajt nemůže zároveň pracovat jako soukromý detektiv. Ani ten mimo službu. Ale dost nářků. Rapl Kuneš je skvělý originál, jeho metody mě baví a jazyková nevybavenost je dokonalá. Ovšem termín "intelektuálně nekompatibilní" je naprosto brilantní a já trvám na tom, aby to ten dvoumetrový gorilák přeložil do angličtiny naprosto přesně.

Mužská záležitost (1981)

"Já vím, že Vám nelže. Je to, bohužel, horší. On se zmýlil." Mám rád sportovní přátelství a kdyby toho nějaký kamarád zneužil a vraždil, tak bych ... mu asi poskytl alibi, protože přece byl celou dobu se mnou. Nebo nebyl? Bylo naprosto skvělé sledovat komisaře Servolla, jak se mu začal ztrácet asfalt pod galuskama a jak začal dumat o tom, co se to vlastně stalo mezi 16-tým a 19-kolem. Já si tedy dovolím podotknout, že kdybych jezdil pravidelně stejný okruh, tak bych páté kolo rozeznal od dvacátého asi jen podle toho, že ... vlastně nerozeznal. Takže Fagueta jsem taky viděl v 17. kole a basta. On to být nemohl, i když to možná udělal, ale kde je zbraň? Zamotané to bylo a mě to tedy dost bavilo.

Pravdivá romance (1993)

"Když negr tvrdí, že nelíže kundy, tak kecá." Díky za informaci. Vlastně za informace, protože dosud jsem nic netušil o maurským původu Sicilanů, Elvisovi v podvědomí a o tom, že lhář si musí dávat pozor na 17 věcí, aby se neprozradil. To nezvládnu, takže řeknu pravdu. Krvavej scénář Quentina z Tarantinova o romanci nepochopitelně vysmátýho týpka a jeho blond boxovacího pytle se mi dost líbil. Tu geniální závěrečnou přestřelku, jméno don Coccotti a postavu sjetýho Floyda by prostě nikdo jiný nedokázal vymyslet. A líp by to dokázal natočit asi jen legendární šílený primitiv z videopůjčovny, ale nepovažuju za nutný to zjišťovat.