• Krátkometrážní

Magnum Force (1973)

Dvojka s Drsnym Harrym mi přijde o něco lepší než jednička. Některý prvky (podle mě dobrý, třeba epizodka při občerstvení) se tu sice opakujou, ale hlavní předností Magnum Force je, že se půlka filmu neodehrává v absolutní tmě. Snad jedinej velkej nedostatek vidím v tom, že "kdo je vrah" odhadnete jen co se objeví na scéně. Ale jinak jsem si to užil naplno, sedmdesátkový atributy miluju (San Francisco je ideální) a nešly přehlídnout snad ani v jediný scéně. Drsný Harry upevnil charakter, ať už v práci, světonázorem, nebo tim, že neodmítnul tu holku =). A plusový body za krásně symbolickou scénu, jak při honičce odpálkuje ze záběru svym bourákem ten odpornej hippies VW Transporter van =). To Lima: víš co to je prequel, když tak rád používáš cizí slova, že jo? (80%)

Drsný Harry (1971)

Spíš než zrod legendy je to zrod nový éry. Dirty 70's. Filmy, který z Drsnýho Harryho vycházejí jsem jako malej fakt žral, ale tohlecto jsem viděl až teď. Hrozně mě dostává ta atmosféra, taková ta sedmdesátková příchuť, auta, mrakodrapy, policejní kancly, kšandy na zbraně, špinavý ulice, přístavy, skladiště...Nedokážu se asi úplně vcítit do nálady kritiků, ale rozhodně bych neřek, že inspektor Callahan je nějakej bezohlednej ničič, ani frajírek..prostě sympaťák (v dnešním světě bysme potřebovali ty sedmdesátky zase tak trochu oprášit). Ve srovnání s dvojkou, Magnum Force, je jednička určitě temnější. Ale má jednu velkou vadu na kráse, a to jsou noční nekoukatelný scény. Zkrátka je to ještě točený v době, kdy se noční scény točily v noci, jen slabě (nebo vůbec) dosvětlený. A scénář je také o něco slabší než ve dvojce. "On nesnáší všechny, mexikány, černochy, čínany, hispánce..." (75%)

Interstate 60 (2002)

Tyvogy, a já jsem se těšil na wannabe kovboje a tlustý dědky s bílym plnovousem u kulečníku někde v zaplivanym motorestu, kde se začnou mlátit skleněnejma čtvrtinkama od piva po hlavě. Holt si každej pod pojmem 'road movie' představujeme něco jinýho. Navíc James Marsden, sorry, strašně přehrával (teď se mračim = to jako že se zlobim...teď zvedam obočí = to jako že jsem překvapenej...). Příběh 'poznej sám sebe' mi z podstaty nevadí, ale tohle bylo strašně okatý. Celkově neurazí, zkouknout se to dá v pohodě a člověk se ani úplně nenudí, ale nic extra nepřinese a znova to asi vidět nemusim. Za zmínku ještě stojí, že jsem nejdřív stáhnul všechny titulky k Bezstarostný jízdě a žádný neseděly, až pak jsem zjistil, že stahuju titulky ke špatnýmu filmu. To asi svědčí o tom, co jsem chtěl vidět. (65%)

Věřte nevěřte (1997) (seriál)

Tohle člověk prostě nemůže nemilovat, parádní přehlídka historek k táboráku. Kvalita příběhů i zpracování sice dost kolísá, ale dohromady to hrozně funguje (hlavně proto, že můžu hádat, co je lež a co se zaručeně stalo). Dřív jsem to žral a nepřepnu to rozhodně ani dneska. Jen možná trochu kazí dojem, že celý pořad dabujou asi 3 lidi :D. (80%)

Riskuj! (1994) (pořad)

Takže, hezký dobrý večer v kufru. "Vy jste k nám přijel ze Starého plzence, vy jste přijel na Hlavní nadráží...". "Ne, vlak z Plzence staví na Smíchově!". "Na Smíchově...". Nejen kvůli geniální Český sodě =). Holandští ministři školství za čtyři. (75%)

Televizní noviny (1994) (pořad)

Večerní zprávy na jedničce i nově jsem začal sledovat jako dítě 11.9.2001. Problém je, že TV Hovna začali už před lety cílit svoje večerní noviny právě na děti, nebo lidi co se jim vývoj mozku někdy dětských letech zastavil (nebo prostě na diváky ordinací a podobných telenovel). Dneska už u toho nedokážu obvykle ani povečeřet, vždycky přinesou nějakou dojemnou nebo demagogickou sračku, která mě spolehlivě zvedne ze sedačky (toto není metafora). A ten metrosexuál, kterýho tam teď nasadili...no co na to říct. Uznávám ale, že existují i horší věci na světě (a v televizi). (20%)

Vzácné zboží (2003)

Chvíli jsem se těšil, že to bude taková jejich hra "na Fritzela". (60%)

Insomnie (2002)

Nikdy by mě nenapadlo, že uvidim Robina Williamse v roli takovýhleho záporáka =). Insomnii jsem zkouknul právě teď v takovym menším období nespavosti, což ještě tenhlecten krimi thriller co do atmosféry podbarvilo. Nad neokoukaným námětem vyčnívá právě úžasně budovaná atmosféra, možná i s pomocí mrazivé aljašky. Líbila se mi ta scéna s kládami. (80%)

Magnolia (1999)

Originální a výjimečný film od pí-tí-eje. Přišlo mi, že PTA ale nezvládl všechnu tu hromadu nápadů, co se mu vyrojily v hlavě a vzniknul z toho trochu nevyzrálý scénář. Jako cirkus, kde jsou sloni a lvi a žongléři a artisti, představení jde dobře, ale v tom do čísla artistů skočí opice a žonglérům to občas spadne, sloni se do toho motají každému a nejlepší číslo se lvi přijde dlouho před závěrem (a to ještě drezérovi spadnou kalhoty). Co jsme se dozvěděli? Bacha na náhodu, osudy se točí v kruhu, nevystoupíš. A že když budeš osahávat svou dceru, nikdo tě asi nebude mít moc rád. Režie, zejména herců, byla vynikající. Už dlouho jsem neviděl takový koncert, John C. Reilly, William H. Macy a dokonce (a hlavně) i mnou nenáviděný Tom Cruise! Ten byl úplně nejlepší z celého filmu! Kladné body taky za pár dobrých songů a za toho tlouštíka ze soutěže chytrolínů. (85%)

Tenká červená linie (1998)

Narodíl od konzumního Ryana, na kterého jsem kouknul abych mohl oba kousky srovnat, je tohle opravdový film o válce. O nepřikrášlené válečné hrůze, o strachu ze smrti o nemožnosti pochopení toho, co se kolem děje, o hledání útěchy, o skutečných postavách, vyhrocených situacích, dosažení absolutní zoufalosti. Propracované psychologické drama, ve kterém jde v první řadě o osudy jednotlivců. Podstatně syrovější než Ryan, obsahuje několik nezapomenutelných silných scén. Byť ani tento film není bez chyb, je technicky velmi kvalitní, herecké výkony jsou vynikající (hlavně Sean Penn, Elias Koteas, James Caviezel a Woody Harrelson, vyhodil bych akorát Clooneyho 20 sekund, bože) a válka (i přímo ve významu bojových scén) je tu vyobrazena naprosto uvěřitelně a velmi realisticky. Film, který vám náladu rozhodně nezlepší. Výjimečný soundtrack. (95%)