Nejvyšší nabídka (2013)

v závere som bol na tom rovnako ako hlavný hrdina. sklamaný. darmo zrejme v tejto dobe veriť v nepoškvrnené ideály krásy. tento film hovorí jasne.. naivní hlupáci.. realita vás zožere.

Magnolia (1999)

K tomuto filmu nájdem vhodné slová asi až keď začnú žaby padať z neba.

Smrtihlav (1998)

Z tohto filmu môže mať niekto bolehlav. Tempo od začiatku viac zbesilé jak by sa patrilo, dialógy stručné, niet čas prežívať nejaký zmätočný moment, lebo to mesto je tak šialené, že všetko treba vysvetľovať hneď (niečo v zmysle.. "nepamätáš sa? si môj manžel... a bola som ti neverná" hah čože?? dobre ona, dobre všetci vlastne), no proste nahustených výmyslov je tu až moc, človek už len čaká jaká fantazmagória sa z tej večnej tmy tam vynorí, až to nakoniec dáko skončí. Som John. John Murdoch. Váš boh. buhahahaahahaaaaaa.. ale inak odvážny projekt, nič proti fantázií, aj keď troška bizarnej, taký troška bizarnejší matrix, len sledovanie si človek tak moc neužije, čojaviem. Mohli z toho spraviť viac krimi noir-ovú záležitosť. Aspoň tak to začalo aj trocha, a tá večná tma by tomu prihrala dosť veľa bodov k dobru.

Bezstarostná jízda (1969)

Dvaja pohoďáci na motorkách si dajú výlet naprieč mentalitou súdobej Ameriky, ktorá zažíva vnútorný boj s hodnotou slobody. Pekné scenérie podfarbené parádnou vtedajšou hudbou.. moc sa tu toho nenarozpráva, jedine ak tak pri ohníku a jointe.. výborný hlavne Jack Nicholson. Smutný záver cesty slobody zamrzel, prišiel mi tak trocha až príliš rázny, briskný, radikálny, nvm jak by som to.. ale zato LSD trip perfektný.

Čas zabíjet (1996)

Film s príbehom, ktorý sa snaží predať myšlienku, že zabíjanie je v tých najextrémnejších prípadoch oprávnené. McConaughey v záverečnej reči hrá na empatiu a človek je vedený k tomu aby podľahol. Taký humus spáchaný na nevinnosť je neospravedlniteľný, avšak na druhej strane aký trest by bol adekvátny. Bezradnosť človeka, ktorý musí vykonať súd.. zahrať sa na boha. Tento film ponúka podnety na hlboké úvahy ohľadom oprávnenosti trestu smrti. A mne to nanajvýš príde ako márnivý boj ešte na niekoľko generácií. Veľmi silná a smutná téma. Smutná skutočnosť, že sa s takýmto problémom musíme zaoberať.

Volný pád (1993)

V momente ako si Michael Dougles zohnal vyklápací nožík som si povedal, že ku koncu filmu si ešte stihne zaobstarať bazuku a ono to fakt nesklamalo. No strašný rehot + tá inštruktáž od malého bajkera.. no hotovo proste. Vitajte v Amerike. Vkusne satiricky zábavne vyhrotená cesta domov, pri ktorej nemožno dať hlavnému aktérovi takmer nič za vinu, lebo jeho nervy sú opodstatnené. Veď tá jeho žena bola najviac mimo asi. Vystaviť si súdny príkaz aby sa nemohol otec k vlastnej dcére priblížiť, pritom nikomu neublížil? Poctivo drel, len bohužiaľ nie v správnej brandži ako napr. plastický lekár. To by bolo. Hral by golf a s jeho šťastím, ktoré pohodlne odráža salvy z poloautomatov, to by bol svetoznámym šampiónom. No ale... keď si človek už dupne v momente, keď to rupne.. zrazu je on ten zlý.. nj... ono je to v živote troška menej rozprávkové.. totižto.. ono.. je to všetko svinstvo a tento film ho servíruje v plnej paráde.

Ďáblův advokát (1997)

"Radšej byť vládcom v pekle ako služobníkom v nebi." Démonický Al Pacino ako najväčší fanúšik človeka.. najväčší humanista. Perfektné.

Výměna (2008)

Tento príbeh sám o sebe, to je snáď neskutočná skutočnosť... Dve roviny. Dve. Tak ako dve súdne pojednávania súbežne sa odohrávajúce. Zatiaľ čo jedno sa zaoberá namojveru fatálnymi dôsledkami korupcie a arogancie moci LAPD a snahou aspoň trocha okúsiť blahodarnosť spravodlivosti, to druhé sa musí zaoberať skutočnosťou, ktorá nie je nijak príjemná z hľadiska ohavnosti spáchaného odsúdeniahodného činu. Obe roviny brilantne spracované, avšak, zatiaľ čo tá prvá buduje ozaj pôsobivú gradáciu na poli neospravedlniteľných metód umlčania (miesto vyšetrovania), tá druhá márnivo, až smutne vyčerpávajúco, hľadá nádej a pokoj. Tá sa ale ani po dlhšej dobe nedostavuje, čím sa k záveru dostávame do bodu bezmocného ticha. Dve súdne pojednávania. Obe dopadli tak ako mali po správnosti dopadnúť. Avšak. Akosi nie je spravodlivosť, ako spravodlivosť. Kruté...

Telefonní budka (2002)

Zvláštny motív udalostí. Na jednej strane vyslobodenie z klamstiev, na strane druhej 2 obete. Nič viac preto z tohto filmu nevypláva na povrch len pomýlená predstava o spravodlivosti prehnaného psychopata. Tempo však svižné, len stále mám problém s Colinom Farrellom, myslím, že do tejto role by možno ešte viac pasoval Freddy Rodríguez. Hmm.. aj keď to by sa tá búdka musela premiestniť asi do LA.

Magická hlubina (1988)

Celý čas som hádal o čom tento film vlastne je. Romantická linka plytká a naivná, téma súťaživosti rovnako, tak o čom ten film vlastne je. Bádať po nejakej záhade, ktorá sa v tomto filme potichu zakráda k veľkému záveru, je až príliš namáhavé, keďže režisér jej neponúka adekvátny priestor pre rozvoj. Hlavní hrdinovia putujú z jedného majstrovstva na druhé a všetci sú kamaráti, zároveň rivali, a odrazu zachraňujú delfína, v tom príde zas tá šialená žena, ktorá si myslí, že vie, čo chce.. aaaaaaach... no proste totálny mišmaš a záver.. záver je úplne iný ako celý film a pohltí veľmi, až prekvapivo. Aj keď neviem či rozhodnutie potápača bolo moc zodpovedné vzhľadom k stavu jeho ženy, aaale čak tak jej treba, naivnej trúbke.