• Thriller

Marguerite (2015)

Na začátku trochu trvalo, než se děj rozjel, a konec se zase trochu vlekl. Kdyby se to sestříhalo, dala bych ještě o jednu hvězdičku víc. A dějová linie Lucien-Hazel byla navíc. Ale je to velmi originální a hlavní představitelka je výborná. Nevím, jestli bych to nazvala komedií, k smíchu jsou hlavně ta nepovedená pěvecká vystoupení, ale jinak je to spíš takové melancholicky podzimní :-)

Zbrusu Nový zákon (2015)

Nápad to nebyl špatný, ale celé se mi to zdálo tak nějak nedotažené. Asi na tahle podobenství úplně nejsem. A epizoda s Catherine Deneuve mi připadala zoufale otravná, hlavně kvůli jejímu parťákovi.

Mládí (2015)

Těšila jsem se na své oblíbené herce v roli staříků, jak si budou tak trochu dělat legraci ze stáří, ze života a sami ze sebe. Že dostanu úplně něco jiného, by mi nevadilo, kdyby ovšem to jiné nebyl rádobyfilozofický útvar, kde hlavní hrdinové vedou více či méně smysluplné, více či méně banální řeči, které zřejmě měly být skrytými životními moudry, která se zadřou hluboko pod kůži. To se prolíná se surreálnými panoptikálními výjevy ze sanatoria, kde všichni pobývají. A nesmím zapomenout na tlustého Maradonu, ten měl asi taky nějaký skrytý význam. Možná to celé měl být vtip, každopádně už dlouho mě žádný film tak neiritoval.

Řek Zorba (1964)

Film mě dost překvapil, obsahově jsem čekala trochu něco jiného. V popisu se mluví o velikosti nezávislého ducha, ale já jsem spíš viděla bohéma žijícího ze dne na den, který nebere příliš ohledy na ostatní (to má být ona velikost ducha?) a spolu s druhým hrdinou nepřímo způsobí tragické události. No nevím, tahle filozofie "a po nás potopa" je mi trochu cizí. Pak mě ještě zaujalo, že v titulcích je hrdě uvedeno "obyvatelé Kréty", ovšem film je zobrazuje jako stádo zaostalých primitivů. Anthony Quinn je určitě skvělý, kvůli němu jsem to taky dokoukala, ovšem jinak mě ten příběh spíš popuzoval. A nebo bylo všechno jinak a já jsem to vůbec nepochopila...

Victoria (2015)

Docela zvláštní film. První část se dost vleče, dost to připomíná situace, kdy se člověk ocitne střízlivý na večírku, kde už jsou všichni pod parou, a musí poslouchat opilecké blábolení ostatních. Pak když začne akce, tak to plyne mnohem líp, takže já bych ten začátek víc osekala. Herci jsou všichni moc dobří, takže to celé působí až dokumentárně i díky natočení na jediný záběr, i když já tedy velký příznivec roztřesené kamery nejsem. Nebylo to špatné, ale žádná super pecka.

Daleko od hlučícího davu (2015)

Krásné exteriéry, dobře vybraní hlavní představitelé. Knihu ani starší film neznám, takže nebudu srovnávat. Moje očekávání to rozhodně naplnilo vrchovatě. Ale jsem jasná cílová skupina, takže mé hodnocení může být trochu neobjektivní.

O rodičích a dětech (2007)

Sice jsem si byla před sledováním vědoma toho, že základem filmu je dlouhý rozhovor, ale nakonec to na mě bylo přece jen příliš upovídané. Vložené příběhy nebyly špatné, ale vadila mi dějová linka vnuk-přítelkyně, její projev byl pro mě dost nesnesitelný a jemu jsem nebyla schopna věřit, že je pětadvacetiletý pankáč. Což je celkem legrační, protože mu v době natáčení opravdu 25 bylo, ale na mě působil jako pětatřicátník předstírající mlaďocha. Ale Somr je skvělý, pro mě u nás bohužel širší veřejností nedoceněný.

Před úsvitem (1995)

Poprvé v mém životě jsem musela předčasně vypnout romantický film... a to je u mě co říct! Dialog hlavních postav byl naprosto úděsný, nedovedu si představit, že takhle vážně někdo mluví. Kdyby přede mnou někdo začal vést pět minut po seznámení takovéhle rádoby vtipně-filosoficko-mudrlantské řeči, tak prchám na míle daleko. Obzvlášť postava Céline byla naprosto nesnesitelná. Tohle "osudové setkání" mě úplně minulo.

Vyšší a nižší společnost (2010) (seriál)

Mám seriály z tohoto prostředí ráda, ale tento mě nijak zvlášť neomráčil. Na vině je slabší scénář, který ve mě nedokázal vzbudit příliš velký zájem o postavy, navíc hlavní ženská hrdinka je prezentována spíše jako hloupá pipka, takže mi celou dobu nebylo jasné, proč se tak úžasně hodí k chytrému diplomatovi, jak v seriálu stále všichni tvrdili. Ve srovnání s mnohem propracovanějším Downton Abbey je to jen slabý odvar. Ale možná někdy zkusím předchůdce ze 70. let.

Želary (2003)

Moc dobrá adaptace krásné knihy, jediné, co mi na filmu vadilo, byla zahlcenost postavami - oproti knize bych nějaké postavy vyškrtla, protože jejich příběhy ve filmu byly stejně jen lehce nahozeny a nic nepřinášely. Ale jinak jsem byla příjemně překvapená.