Transcendence (2014)

Napísal by som, že dúfam že sa nikdy nič také nestane, ale bude lepšie napísať, dúfam že sa nič také nedeje. Hlavná myšlienka Transcendencie je tak úžasná až je strašidelná. Je pravda že film sa chvíľami vlečie a neviem či ho chcem ešte niekedy pozerať, no ide o to že naň neviem prestať myslieť a zostane mi v pamäti zrejme navždy, no je ale je pravda, malo to Deppa, malo to Freemana, malo to krásnu ženu, malo to grády, malo to Nolana-už len toto je znamenie toho, že to bude kvalitný film, tak čo sa dalo čakať. Ja skrátka nechápem ako je možné že sa Deppovi vždy ujde taká neuveriteľná rola, Zrejme sa narodil iba preto aby ľudí uchvacoval a bral im dych, tak ako mne zobral dych aj koniec tohoto filmu. Posledná minútka, posledná chvíľa, posledný moment..ako každý film ktorý ma, ako som spomínal - Nolana, vo mne vyvolá niečo neopísateľné, niečo silné, niečo pričom uvažujem o tom že existuje dokonalosť a k tej sa približuje aj Transcedencia. "So you want to create a God? Your own God? Thats a very good queston..Isn t that what man has always done?" Mňa to skrátka dojalo...

Zloba - Královna černé magie (2014)

Konečne niečo komerčné ale zároveň klasické a výborne zvládnuté. Malá Maleficent - krásna a pôvabná, dospelá - naozaj ako zo starej klasickej rozprávky, kráľ Štefan úžasný bradatý vlasatý, spiaca kráska anjelsky krásna a princ Filip možno jemnejší ako samotná Ruženka ale predsa len princ. Pomocník Diaval alá havran/pes/drak, ktorý je mimochodom krajší ako ten v Hobitovi ma zaujal asi najviac zo všetkých postáv a tri víly sú tiež celkom milé, ale poďme k filmu samotnému. Začiatočné "ľúbostné" scény dokonalé, vážne som pri nich takmer plakal, prostredie dokonalé, hudba nadpozemská a celková atmosféra - rozprávková. Môže si niekto ako ja želať niečo viac ako Maleficent? Nemôže.

Kráska a zvíře (2014)

Nádherné, krásne, ohromné, vynikajúce, dychberúce...Niektoré zábery mi skrátka nedovolil dýchať, hrad a prostredie dokonalé, kostýmy premakané, hudba potmehúcka a pritom záhadná a nežná. Bell totálne princeznovská a a zviera divoké a zároveň elegantne vyčačkané. Zápletka z minulosti, nádherná laň a veľa skutočne milých psov vo mne vyvolávajú akýsi pocit domova ktorý neviem opísať. Príbeh pomerne jednoduchý, ale to je predsa to, čo od rozprávky čakáme! Film ma pohladil na duši a vyčaroval mi úsmev, preto nemôžem hodnotiť inak ako 5 hviezdičkami.

12 let v řetězech (2013)

Sledovanie tohoto filmu bolo pre mňa dosť náročné, som jemná duša a tu sa ku všetkému pristupuje bez nejakých zábran. Film som išiel pozerať len s tým vedomím že je nominovaný na oscara o obsadení a podobne som nevedel nič, preto pre mňa bol veľkým prekvapením Cumberbatch a jeho Ford ktorý ma potešil a navodil vo mne atmosféru pokoja, ale to čo prišlo po ňom, to nepríjemné hovädo menom Epps, hraný Fassbenderom, ma totálne dostalo a donútilo zamýšľať sa nad tým či vôbec existujú nejaké hranice v oblasti ponižovania, ale inak jeho rola zvládnutá na jednotku, takisto ako aj hlavná úloha, ktorá bola pre mňa jedným z najlepších hereckých výkonov ! Film sa nesie v duchu Djanga čo mi chvíľami možno trochu aj vadilo boli dialogy ktoré nemali zmysel a dlžka a obrovské sklamanie zo strany Zimmera, žiadna melodia ma neuchvátila.No naopak, černošské spevy a Solomonove husle na mňa urobili veľký dojem. Zakončím to tým, že tento film by sa mohol použiť aj ako prostriedok na výchovu budúcich generácii, ktoré by si mali uvedomiť jedno, sme ľudia, nie žiadny nigga a veta čo povedal Salomon "I dont wanna survive, I wanna live" si zapamätám už navždy. OSCARA si film zaslúžil.

Klub poslední naděje (2013)

Dobre..McConaughey bol výborný, Jared Leto ešte výbornejší, ale aký to malo všetko zmysel? Filmov o takýchto budovateľov vlastnej kariéry je skrátka už veľa, nepomôže tomu ani realny základ a nejaká tá choroba. Žiadne emocie, žiadne zapamätovatelné úseky, chvílami dobrá hudba, prostredie hnusné a záver tiež nepriniesol nič prevratné. Pre mňa priemer.

Gravitace (2013)

Film som pozeral len kvôli nominácii na Oscara, zo všetkých sa mi najmenej chcelo pustiť do gravitácie, no po 10 minútach som si uvedomil aký je to jedinečný film v ktorom môžme vidieť to čo naživo asi nikdy mať možnosť nebudeme. Ocitnúť sa v v koži hlavnej postavy by sa určite nikto nechcel, jej cesta bola pre mňa fascinujúca, doslova som nedokázal odlepiť oči od obrazovky dokedy nezačali titulky a pri nich som už len žasol s otvorenými ústami a nechal si balzamovať uši nádhernou hudbou. Po vizuálnej stránke bol vesmír proste nádherný, skutočne nekonečný a záhadný, východ/západ slnka a vzdialené hviezdy a planéty mali svoje čaro.Škoda že oscara za najlepší film nedostala gravitácia, myslím že tá by si to plne zaslúžila !

Noe (2014)

Pokiaľ je niekto zarytý kresťan, tento film mu neodporúčam, áno, je to biblický príbeh, vidíme stvorenie sveta, rajskú záhradu, Adama a Evu, Kaina Ábela a to hlavné - potopu sveta, ale možno nie tak úplne klasicky a jednoduchý, ako to poznáme. Čo ma naozaj dych zobralo, bol strih a hudba, atmosféra a Noeho "depresie". Temná časť príbehu je výborná,starý temný svet chladný a zlý, začiatok dažďa a prílev vody, katastrofický, Methusalem a jeho raspberry celkom veselé, no čo mi na začiatku strašne vadilo sú strážcovia, dokedy sa nevysvetlil ich význam, nechápal som prečo to tam Aronofsky dal. Nemôžem povedať že som od toho čakal viac, ale bolo to niečo iné, mystické,skvelé, božské ! Emma Watson mi pri konci vyčarila slzy na tvári, jej výkon sa mi skutočne páčil tak ako aj výkon Russela a v podstate všetkých bol na vysokej úrovni. Noe nesadne každému, je to skutočne dráma a podľa mňa aj dosť smutný príbeh. Vždy som si myslel že Noe bol starý deduško ktorý zachránil všetky zvieratká, tu som videl že aj ked mal okolo seba milion bytostí a svoju rodinu, v skutočnosti bol sám a jeho osud veru tak ľahký a rozprávkový nebol.

Scary Movie 5 (2013)

Prosím už nie, bolo toho dosť...ano boli niektoré sekvencie na ktorých som sa zasmial, alebo som sa skôr pousmial..ale už stačilo

V zajetí démonů (2013)

Najlepšie je nič nečakať a vtedy je človek prekvapený, no ja som čakal veľa od režiséra Saw a nič extra neprišlo, čo sa príbehu týka. Je to tak tuctový námet že tuctovejší snád ani neexistuje, ale aj tak musím uznať že to perfektne vystihol a niečo čo už všetci poznajú zobrazil úplne perfektne. Konečná scéna s vyhánaním diabla bola určite jedna z najlepších na filovom plátne a jednotlivé lakačky mi nedovolili ani dýchať no na konci som čakal zvrat a nič neprišlo a takisto som nepochopil niektoré rozvinuté scényi ktoré sa neskončili a nemali pre film žiadny význam. Nabudúce prosím viac zvratov a krajšiu hudbu, no i tak hodnotím vysoko.