Vlčie diery (1948)

Bielik rád dával do svojich filmov milostný trojuholník a tu to bolo okorenené o bratov. Bratia sa bijú o ženu, no dráma sa neodohrávala len medzi dvoma chlapmi. SNP bol významný čin Slovákov. Ukázali sme, že máme o čo bojovať. Paľo v tom čase ešte mal tu moc ako nik iný a jeho filmy nepodliehajú až tak schematizmom. Koniec si myslím že mohol skončiť inak, no i tak je to veľmi pekná práca od Bielika. 80%

Katka (1949)

Asi najlepší film z tohto obdobia. Schematizmus v 50 rokov bolo cítiť pri každom filme, no tu asi najmenej. Pozerá sa to veľmi prijemne a dá sa aj to teraz dopozerať do konca. Je to však film ktorý svojou dobou bol ovplyvnený takže jednoduchosť deja netreba riešiť. Je to príliš priamočiare, ale nevadilo mi to.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Strihová skladba tento film povýšila o level vyššie od ostatných dobrodružných fantasy. Fantastické kostýmy, herci, soundtrack. Na rovinu nemám rád prehnané stredoveké fantasy, ale toto mi sadlo. Hutná atmosféra, rýchle odsýpajúci dej, tomu dodáva neskutočnú sviežosť. Aj keď sem tam je použitý humor, vôbec neškodí na vážnosti. Je v tom cítiť rukopis Guya Ritchieho, lebo na oko sa vskutku podobá Sherlock Holmesovi. Moderná ruka tomu hysterickému obdobiu len pomohlo. 85%

DOGG (2017)

Dogg sa radí medzi odvážne počiny na Slovenského diváka. Experiment štyroch tvorcov ktorý každý ma svoj rukopis. To si myslím že je dobre. Taktiež sa mi páčila žánrová pestrosť poviedok. Prvá poviedka bola dráma v ktorej sa riešili ľudské predsudky. Snažilo sa to vyvolávať napätie ale skôr to siahalo do nudného naťahovania s divákom. Oceňujem koniec poviedky. Uškodilo tomu ale televízny výraz a taktiež to čo fungovalo na papieri nefungovalo na obraze. Druhá poviedka bola svojou absurdnosťou komická. Chcelo sa to tváriť ako horor a z nova to čo fungovalo na papieri nefungovalo na obraze. Pekná síce myšlienka, oko za oko a tvoja minulosť ťa doženie však svojim prevedením jednej scény zmenilo zo strachu na smiech. Tretia gangsterská poviedka bola najbizarnejšia. Tam to zase východniarske nárečie obohatilo a zároveň utopilo. Neherci síce boli fajn do tej chvíle dokiaľ nezačali hovoriť. Síce autor chcel ukázať že nie všetko sväté je naozaj tak, ale mnohé iné obrazy som nedokázal odčítať. Asi najzaujímavejší strih z celej vzorky. Štvrtá poviedka bola najdynamickejšia a najviac podarená. Na dnešné pomeri u nás je problematické nakrúcať sci-fi no autorovi sa to podarilo. Vizuálne a strihovo najbližšie mojím obľúbeným filmom. No nezaškodilo keby to malo o pár minút menej. Média nás od začiatku prenosu televízneho signálu pekne manipulujú. Každá jedná poviedka má čosi do seba, ale ako celok to nefunguje. Síce na Slovenské pomery slušné, ale v globále priemerné. 45%

Duch ve stroji (2017)

To čo fungovalo v traileru, v plnej stopáži stráca dych. Keby sa k tomu postavil Denis Villeneuve, ten by potenciál ktorý z toho liezol vymačkal na 100%. Žiaľ, nestalo sa tak a réžiu Rupert Sanders nezvládol. I keď herecky obstojné, ničím výnimočné. Chýbalo tomu viac odvahy a tempo. Som sklamaný. Snáď sa v blízkej budúcnosti dočkáme reklame. Tento príbeh síce bol vyrozprávaný, ale svet ktorý vymyslel Masamune Shirow má veľa možností. 50%

Padesát odstínů temnoty (2017)

Svoje publikum to má, ja som sa pri tom miestami nudil miestami nie, no nebolo to až tak tragické. Neviem čo vlastne sa v tom filme riešilo, ale dopozeral som to do konca, bez toho aby som zíval. Bavilo ma to viac ako jednotka a čo už je čo povedať. 50%

Příběh filmu: Odysea (2011) (seriál)

Tento historicko dokumentárny seriál bol priemerný. Škoda. Skvelé pre úplného lajka, ale aj toho začne tento seriál časom nudiť. Strašný komentár, ktorý ma časom pekelne sral. Snímok ukazuje miesta, ktoré už dávno neexistujú, rozprávajú len určité fragmenty filmu a je tu toho viacej, čo by sa dalo považovať za zlé. Však svoje čaro to má, snáď len v tom, že vidíme porovnania s inými filmami súčastnosti, ktoré vykrádajú tie staré. To musím uznať za fajn nápad a však tak zriedkavý, že je to škoda. Celok obsahuje skvelé časti a však aj také, ktoré boli zriedka zaujímavé. Ako didaktická pomôcka na stredné školy fajn. 60%

Deň náš každodenný (1969)

Deň náš každodenný je stále aktuálny po vyše päťdesiatich rokoch na základe tém, ktoré trápia ľudí dodnes. Veľmi slušný sociálny dokument, zachytávajúci výjavy bežného dňa. 80%

Zem spieva (1933)

Miestami príliš dlhé, ale krásne. Karel Plicka zaznamenal krásu Slovenska v tej najčistejšej podobe. 85%

Za láskou vzhůru (2016)

Po dlhej dobe pekný film z niečim navyše. Aj keď sa jedná o romantický film, páči sa mi ako sa tu pristupuje k ľudským hodnotám. V konečnom dôsledku pekná hra na city, zaujímavé myšlienky a však niečo tomu chýba na druhe pozretie. Zaujala ma kamera, ktorá je veľmi inšpiratívna. Herci boli sympaticky, nehrali na silu. Musím uznať Francúzom, že charizmu majú. 70%