Hříchy a svědomí (2010) (seriál)

Docela zajímavý příběh z 2. světové války, seriál nepostrádal akci, napětí i hromadu citů. Herečka v hlavní roli Manuela Arcuri je opravdu vytříbený kus a Gabriel Garko zase parádní slizký darebák:-)

Sportovní noviny (1994) (pořad)

Tohle nebylo ani tak o sportu jako o exhibionismu sporťáků Poulíčka a Tittelbacha, ještě že už jsou oba v hajzlu.

Funebrák (1932)

Burianova one-man show, jeho zdařilé kabaretní čísla a smějící se věrné publikum, film natočen v rekordním čase, ale jinak jako celek téměř o ničem, nemám rád Buriana, pro kterého se filmy vyráběly přímo na zakázku, a vše se mu připravovalo jako principálovi až pod nos, všichni se mu podřizovali, a on si mohl se všemi dělat prakticky co se mu zachtělo. To že měl hubu prořízlou a jeho některé vtípky jsou i z dnešního pohledu stále trefné a nadčasové o tom žádná:-) Od druhé poloviny jasně lepší, ty 2*, za dlouhý a báječný výstup na svatbě a dále na ředitelství drah, kde jinak výtečnej byl i Jan Richter, kolega Frič na úřadě mě svým gesty připomínal trochu Plachtu.

Big Man VI. - 395 dolarů za unci (1988) (TV film)

Průměrné televizní krimi, kde překvapením je složka hudba, pod kterou je podepsán náš Karel Svoboda. Čistě Francouzsko/Italské obsazení je ucházející, ale jinak vážně nic moc. Vysíláno 30.7.2011 na ČT1.

Únosce (2002)

"Málo jíš, málo sereš"!

Železný šéf (1977)

Kvalitní filmové drama s drobnými prvky westernu, neuvěřitelně jemnou atmosférou, skvělou psychologií postav a důraznou hudbou, která se vám vryje pod kůži, autenticita a realističnost z tohoto filmu přímo sálala (kamera a vizuál luxusní, je znát že na tomto snímku se financemi nešetřilo), je to v podstatě autobiografie osoby Cesara Moriho, který je ve dvacátých letech minulého století jmenován nejvyšším prefektem ("železným prefektem" jak se mu přezdívalo po celé jeho čtyřleté funkční období) na Sicílii (no on ho tam resp. poslal Mussolini, který se dostal tři rok předtím k moci), on má neomezenou moc, kterou se nebojí použít i potřebnou autoritu, a on je pověřen spešl úkolem jít po krku mafii, která zasahuje až do nejvyšších vládních sfér, brzo však přihází nevyhnutelný zlom, a to mohl bejt nakonec ještě rád...No nebudu prozrazovat (více ve filmu). Je to dobrý film, vyzrálý herec Gemma ve vyloženě kladné, hrdinské a hlavně pak celkově příjemné roli (jak film ukázal i dobrého stratéga a taktika) je fantastický (nikoho jiného na jeho místě bych si nedovedl představit, možná Nera nebo Volontého). Takového bychom potřebovali tady u nás, stačil by na všechno ale jen jeden člověk.? Kdy jak se ukazuje mafie je silná, hlavně díky tomu, že má konexe na zkorumpované politiky. Režisér Squitieri (manžel Claudie Cardinale, která si ve filmu rovněž zahrála, bohužel jen menší, spíše pak bezvýznamnou a zbytečnou roli) však natočil lepší mafiánské filmy (celkem 6 eurocrimi, viděl jsme všechny, viz takové "I guappi", "L'ambizioso" nebo "Corleone") na ty dvě hodiny hrací doby, to ale celkově zas tak vzrušující ale nebylo (akce a násilí tu nebylo velké, jako v jiných filmech z téže doby), krása venkova ze všemi místními tradicemi, zvyky a zlozvyky, její vůbec nadměrné využívání zde, film-jeho příběh, trochu narušovalo, ale jinak nemám mnoho výtek. Je to dobrý film 3,5/5*.

Massacre at Central High (1976)

Nebylo to zase tak špatný, jak tady popisuje Eraserhead, tohle je v podstatě hlavně teensploitation/exploitation/revenge film, ale rovněž i slasher, viděl jsem italskou alternativní XXX verzi pod názvem "Sexy Jean", kde nechybělo vůbec nic:-) Vraždy tu jsou místy ale docela brutální, a pak hlavně originální-vynalézavé, vše naaranžováno tak, aby to vypadalo jako jedna velká náhoda (těžko uvěřitelná, nutno podotknout). Bohužel film se značným sociálním podtextem spíše nudí, film nedovede děsit a napětí je tu minimální. Ve filmu vystupují v podstatě jen samí mladí lidé (některé charaktery jsou docela zajímavé), nevidíte tu žádného učitele, ani policajta, násilí na denním pořádku, vraždí se tu jako o život, jeden brutální čin, odstartovává nelítostný teror, zachraň se kdo můžeš, oběti tu nikdo nepočítá, nepostrádá ani nehledá, americký školní systém fakt nechápu:-) Tohle všechno mi tu trochu vadilo, poněvadž, to snižovalo důvěryhodnost snímku, ale jinak úplnej brak to zas nebyl. Docela jsem se bavil. Alternativa: "Class of 1984".

L'assassino... è al telefono (1972)

Docela zajímavý námět (nebo myšlenka), něco na tento způsob (Amnézie-ztráta paměti) v giallo filmech jsem tak často nezaregistroval, výborná melancholická hudba (Cipriani), jako jedna z předních a důležitých součástí tohoto filmu, v tomto případě to byla opět trefa do černého, ale jinak spíše nuda, bez efektního napětí, s málem dramatických ale i vzrušujících scén a dějových zvratů, a nakonec i atmosféry. Velmi pomalé tempo, také moc nepřidalo, na offic. uváděných 105. minut (sám jsem viděl asi 96. minutovou italskou verzi s aj titulky), je to, co nám zde bylo naservírováno, žalostně málo. De facto až v poslední třetině se opravdu něco děje. Finále v divadle docela dobré, ale jinak kamera a místa na kterých se film odehrává spíše nevýrazné, britka Anne Heywood jako hlavní herečka, na mě zde skoro vůbec nezapůsobila, nebyla výrazná, ani nikterak sympatická, Savalas v roli úkladného vraha, který tu nemá moc dialogu, byl docela dobrý, ale i tak to bylo zbytečné plýtvání jeho hereckým talentem v podobném, spíše podprůměrném, temném a bezkravém filmu. Režisér De Martino natočil ostatně lepší filmy. Doporučím ještě jinou alternativu: "Eye in the Labyrinth". 2,5/5*.

Věčný žid (1940)

Nejlepší a nejvýstižnější komentář zde wader; "V čr raději bez komentáře. Nechci dostat 20 let". Člověk neví jestli to myslel ironicky, a nebo zcela vážně, každopádně něco natom je. Protože jak se dnes člověk jen trochu otře o Žida, smrdí to pomalu paragrafem, dopracovali to až tak daleko, že se dnes pomalu normální člověk bojí vyslovit jen slovo Žid. Dnes na webu ostatně najdete spoustu zajmavých informací, jak to s tou II. světovou válkou, a dokonce i se samotným nacistickým Německem a Hitlerem bylo, nic se tak jako dřív, díky některé tabuizované literatuře neutají, což je dobře. I dkyž vám někdo bude stále dokola tvrdit, že jde o nehoráznou stokrát vyvrácenou lež, nedejte na něho a studujte a zajímejte se:-) Až se jednou změní politické poměry, a přijde vhodná doba, možná se taky více rozepíšu:-) Každopádně i tak kde o ukázkově natočené propagandistické dílo, i po těch dlouhých letech stále svěží, výbušné, explicitní, provokativní, odvážné a sugetivní, pro studijní účely jako dělané. Který režim ale netočí svou propagandu (vůči někomu) mnohdy právě na politickou objednávku, dělají to všechny politické režimy a systémy. Vše v dokumetu je reálné (viz třeba židovké ghetto a způsob života) tedy žádný fake.

Un uomo da rispettare (1972)

Skvělé, málo známe eurocrimi, s perfektní noir atmosférou a výbornou atmosférickou hudbou od Mistra "M", odehrávající se ne v Itálii, ale Německu, konkrétně v Hamburku. Souhlasím s erlem v jedné věci, a to v tom, že zhruba tak ve stejné době, nebo o něco málo později na toto téma (dokonalý zločin-velké promyšlené loupežné přepadení!) byly natočeny určitě lepší díla. Názvy filmů si bohužel teď nevybavím, ale většinu z nich jsem určitě viděl, většinou šlo o italské fláky. Film je sice dost rozvleklý, s tím souhlasím, nejvíce je to znát asi u samotné loupeže, film mohl být v pohodě kratší o takových 22. minut, někde na únosných 90 minutkách, ale i přesto přezevšechno, se dá říct, že jsem se při tomto kousku skoro vůbec nenudil, celkem solidní tempo si film držel až do samého konce, vždy dovedl diváka zaujmout a něčím překvapit. Film obsahuje dobré dobré akční scény, nezapomenutelné jsou tu především osobní a celkem realistické pěstní souboje mezi sympatickým blonďákem Gemmou (ano, skutečně rošťákem) a Puppem (jeden z předních žánrových herců) a pak hlavně, již zmiňovaná, vynikající a naprosto bláznivá automobilová honička, bez žádných počítačových triků a spešl efektů, tak jak to známe z dneška. To byla ta pravá lahůdka, která fandu euro-akce jistě potěšila. Na "Bullitta" a tu z "French Connection" sice neměla, ale o třetí místo by se klidně s některýma ostatníma z 60's a 70's let, poprat mohla:-) Psychologické profily všech tří protagonistů naprosto perfektní, jak přišel na scénu Gemma, náhodné setkání Gemmy a Douglase, představení Gemmy jeho ženě Bolkan-tady to ihned zajiskřilo, aby taky ne, tady jsem z postupem času, čekal i nějaký románek, s tím že to bude v podstatě boj o jednu ženu, jak se říká za vším hledej ženu, ale vše bylo nakonec trochu jinak, perfektní zvratové finále bylo naprosto nepředpovídatelné, příběh nebyl špatný, i když šlo v podstatě už o hodně recyklovanou záležitost, je tu dobré napětí, když je třeba, a celé je to pak i náramně zábavné. Tohle byl trhák ze vším všudy, který by se vyrovnal i americké produkci, míti přeci jen více peněz v rozpočtu. Na poprvé dávám tomuto zapomenutému klenotu, ještě o hvědičku víc, než jiný fanda tohoto subžánru erl:-)