• Krátkometrážní

Iron Man 3 (2013)

Nikdy jsem moc nebyl na filmy o komiksových hrdinech. Jistě, pár by se našlo, ale ne mnoho. Je to celkem nedávno co jsem viděl první dva filmy s Iron Manem. Ale nakonec jsem byl opravdu velmi spokojený. Je to možná tím, že Tony Stark je "obyčejný" člověk bez superschopností. Takže celkově první i druhý díl série je naprosto skvělý. Nyní, abych se konečně dostal k třetímu Iron Manovi. Bohužel musím říct, že když jsem odcházel z kina, byl jsem trochu zklamaný. Rozhodně by tvůrci měli lépe zapracovat na scénáři. Opravdu mi tam něco chybělo. Co naopak velmi chválím jsou jako vždy prvotřídní efekty a hudba (zvláště při závěrečných titulcích). Pro mě je ale stejně nejlepší hned první Iron Man z roku 2008. Tak jen doufám, že jestli v budoucnu bude další film s Tony Starkem, bude mít o něco lepší scénář než tento.

Their Purple Moment (1928)

Vynikající komici Oliver Hardy a Stanley Laurel natočili spolu opravdu mnoho povedených grotesek, ale bohužel i nějaké ty slabší. Musím otevřeně říct, že tato mezi ně patří. Myslím, že kdyby se vylepšil scénář, dopadlo by to lépe. Ale stejně stále obdivuju skvělé grimasy v podání Laurela. Řekl bych, že na celé grotesce to bylo nejvtipnější.

Nebezpečná metoda (2011)

Vždycky mě tak trochu fascinovaly psychologické choroby a jejich léčení. Zvláště psychoanalýza a Sigmund Freud. Ale co mělo být tohle? Nelíbilo se mi, že se děj strašně vlekl. Ze začátku to vypadalo zajímavě, jak se bude léčit hysterie. Prvních 20 minut filmu bylo docela dobrých. Ale potom to už bylo horší. Občas se mi nelíbilo nelogické chování postav. Film dá se říct zachránil Freud v podání Mortensena. Ten se mi tam líbil nejvíc. Jinak zbytek filmu za moc nestál.

Vymítač ďábla (1973)

Jak je možné, že jsem Vymítače neviděl dříve? Je fascinující, jak 40 let starý horor stále dokáže děsit. Už jsem viděl několik filmů o exorcismu, ale tenhle je jednoznačně nejlepší! Ze začátku sice chvíli trvá, než se příběh rozjede, ale pak už to je jízda. Po pravdě musím říct, že v žádném jiném podobném filmu není tak dokonale ukázáno vymítání. Tady ta scéna trvala skoro 10 minut. Ano, většinou platí, že ty starší filmy jsou o něco lepší než moderní. Navíc mě mile překvapily na svou dobu opravdu výborné trikové efekty. A jak jsem už říkal - lepší film o vymítání jsem ještě neviděl.

Bizarní obyvatelé moří (2009) (TV film)

Ne každý dokument je pro mě zajímavý, ale tento ano. Člověk se mnohdy podiví, jaké různé živočichy příroda vytvořila. A to nemyslím jen v mořích, jako je hlavním cílem v tomto dokumentu. Tvůrci se rozhodli, že nám ukáží speciální "výtvory" zvířecí (podmořské) říše. A ano, jak z názvu dokumentu vyplývá, uvidíme zde opravdu zvláštní tvory. Některé i celkem děsivé. Jen jedna věc mě zajímá - jak tohle někdo může vůbec natočit na kameru?

Sólokapr (2006)

Myslím si, že Sólokapr je první film, který jsem viděl od Woodyho Allena. A zklamaný jsem rozhodně nebyl. Zvláště bych chtěl pochválit výkon Scarlett Johansson. Ta role jí očividně sedla. Bohužel kromě Jackmana a Allena moc herců neznám. Jo, Woody Allen je zajímavý člověk. Líbí se mi, že k většině svých filmů napíše scénář, obsadí se do jedné z hlavních rolí a ještě si film sám režíruje. Za to má můj obdiv. Doufám, že ostatní jeho filmy budou tak dobré jako tento. K dokonalosti určitě ještě přispěl dobrý český dabing.

Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně (2010) (seriál)

Docela dlouho trvalo, než jsem se odhodlal kouknout na Rizzoli & Isles. Po shlédnutí jednoho dílu vím, že na další se už asi nejspíš nekouknu. Nemám rád, když tvůrci z kriminálního seriálu udělají takový "kopec srandy". Maura Isles mi svou mluvou trochu připomněla Sheldona Coopera z The Big Bang Theory. Nesnáším "kriminální" seriály, kde tak z 80% je z toho udělaná komedie. Copak je krimi taková legrace?

Dámský krejčí (2012) (divadelní záznam)

Konečně jsem pana Sokola viděl někdy jinde než v populární Partičce. A zde opravdu zazářil. Je vidět, že herectví má v krvi. Bohužel jsem to neviděl v divadle, ale to mi ani moc nevadilo. I tak to bylo naprosto úžasné! I když děj je pak trochu (spíš hodně) zamotaný. Líbilo se mi, jak si každý musel vymýšlet lži, aby se "zachránil". Opravdu dobrá komedie. Myslím si, že vedle Sokola výborně zazářil Radek Holub. Možná byl trochu lepší než on (nejvíc se mi líbila jeho hláška: "Můj pštros!"). Rád bych to i někdy viděl naživo v divadle. A to hlavně kvůli skvěle vybranému hereckému obsazení.

Devil Seed (2012)

I když podobných filmů, jako tento, je mnoho, přesto si podle mě rozhodně zaslouží pět hvězdiček. Přesně takové horory mám rád. O exorcismu. Vždy mně u toho mírně běhá mráz po zádech. Ale to je vlastně v pořádku, tak by to mělo být. Když jsem se díval na hodnocení ostatních uživatelů, říkal jsem si, že to asi nebude nic moc. Naštěstí jsem se mýlil. Hodně se mi líbila kamera a také hudba nebyla špatná. A co se týče příběhu? Sice takové filmy tu už dávno byly, přesto to neztratilo své kouzlo. Možná jediná negativní věc, kterou bych zmínil, je celkem lehce předpovídaný konec. Malý démon? Nakonec proč ne? Vím, že to není nic nového, ale stejně. Myslím si, že se režisér Sager se svým prvním filmem dobře představil. Už teď se těším na další jeho film. Mohl by to být další horor, protože tento se mu opravdu povedl.

Pošetilost mocných (1971)

Nestárnoucí klasika. Zde ani nemusím váhat, jak film ohodnotit. Louis de Funès byl, je a bude pro mě nejlepší francouzský herec. Velká většina jeho filmů je naprosto výborná. I když to byl herec menšího vzrůstu, měl obrovský dar bavit lidi. Natočil desítky komedií, které jsou dodnes úspěšné. "Pošetilost mocných" je další film, ve kterém měl možnost zazářit. A to skutečně znamenitě. Role Dona Sallusta se zhostil výtečně. Trochu mi to připomíná některé dnešní politiky....