Bílý fenomén (2021) (TV film)

Jedním slovem - příšerné. jakoby spíchnuté horkou jehlou a neuvěřitelně nudné. když uvážím, kdo stojí před kamerou. Docela hloupé otázky, často se opakující a patřící spíše do bulváru. Simona Chytrová, vystupující v takové familiérní roli mě také nepřesvědčila. Zkrátka rodinný podnik nade vše. A to vše podtrhla rozklepaná, nejistá a nenápaditá kamera, jejíž největší kreativitou bylo snímání přes síť. Ohromný rozdíl, když se střihlo do archivních záběrů.

Cestománie (1999) (seriál)

Vůbec nechápu to vysoké hodnocení. Série má hodně proměnlivou kvalitu. Občas je to takové home video a celé se to trochu poskládalo ve střižně. Prostě jedeme na výlet a ČT nám to platí. Informace jsou někdy mlhavé a někdy dokonce vylhané. Docela hrůza. Trochu to zachraňuje lehkost Báry a Mirka.

Bronzová koruna (1997) (TV film)

Tak tragické nezvládnutí řemesla se hned tak nevidí. Přitom pohádka není natočená před čtyřiceti, ale jen více než dvaceti. Příběh je leckdy spíše nechtěnou parodií. Princezna na útěku stojí na silnici, scéna je šmolkově modrá, aby si divák myslel, že je hluboká noc. Koruno zabloudila jsem pomoz mi. A pak dál pokračuje vyasfaltovanou cestou. Pronásledovatelé v čele se Sváťou Skopalem: Až sem vedou stopy :-) - přitom jedou klusem po široké cestě. Scéna na hradě Severní říše, kde pár psů zahnalo pět rytířů...nemá cenu vypisovat všechny hrůzy. Myslím si, že i pár studentů scénáristiky by dokázalo vymyslet smysluplnější vyprávění.

Ochotní dospělí (1992)

Ten film je asi báječný pro někoho, kdo si neklade otázky. Třeba proč vám téměř cizí člověk s nasazením vlastního zdraví věnuje 25 000 USD a vy se vlastně nedivíte, proč žena po 14 letech manželství uvěří, že její manžel zmasakroval sousedku a kamarádku, přestože neměl žádný motiv, proč se ta žena hned začne stýkat s manželem zavražděné sousedky, proč se nediví, že netruchlí, proč se policie v tomto případě vůbec nezabývá motivem, když byla zavražděná pojištěná na 1,5 mil USD, proč si manželka vraha vezme kazetu s nahrávkou a nediví se reakce Eddyho, proč se domnělá oběť Kay neobává o život, když ví, že ona jediná může zhatit vystavěný plán vraha, proč se vůbec nebála potom, co jí Richard tak snadno vypátral, že jí vypátrá i Eddy, jaktože Richard s Priscillou mají dům u moře, když předtím měli finanční potíže, proč si Eddy nechal v kapse obleku lístek s adresou místa, kde zabil Kay, když měl všechno dokonale naplánované a vše předvídal, proč když na konci čeká na Richarda, aby ho zabil a hodil na něj vraždu Priscilly, nechá Priscillu nespoutanou a bez zavázaných úst, proč nechá na zemi baseballovou pálku, proč policii říká, že má dům zabezpečený, když vůbec neví, co se kolem domu děje, proč se ani jedna kulka z asi sta vystřelených netrefi...proč, proč, proč někdo natočí takovou kravinu.

Krajina ve stínu (2020)

Přesně to napsal Radek99. Nejslabší film Slámy. Bez expozice do charakterů postav. Nedokázal jsem si k nim vytvořit nějaký vztah snad kromě hlavní dvojice Borová, Majer. Široké záběry, které jak by se zdálo nahodile bloudí po rozesetých postavách, tu na návsi, tam v hospodě, ale vždy rozprostřených tak, aby každý viděl objektiv kamery. Jakoby dokumentární styl bez zřejmé stylizace, ale vlastně tímto popřený. Zbytečný "tlak na pilu" v emocích, kdy Marie vyhnaná ze vsi balí věci k odchodu - nesmyslně jen jednou rukou a v té druhé drží děcko. Pak po dlouhém pochodu do Rakouska v jedné ruce stále dítě, na zádech ohromný batoh a táhnoucí vozík. Pláč dítěte domíchaný v záběrech z návratu do vsi... Druhá polovina je už zajímavější změnami charakterů. Kamera mě ale neoslovila a postrádal jsem výraznější výtvarnou stylizaci. Jen v nemnoha záběrech ke konci pracuje s hloubkou obrazu v několika rovinách. Bez zajímavých, vypovídajících detailů, bez světelných kontrastů, nočních scén, výraznějších rakurzů... Zřejmě to byl záměr, ale mě to vlastně zklamalo.

Kukačky - Epizoda 6 (2021) (epizoda)

Z 52 minut je pět minut vzpomínka na předchozí díl a pět upoutávka na příští spolu s titulky. Děj je natahovaný až hrůza. V jednom díle by mohly být motokrosové závody, možná by to bylo dramatičtější.

Zločiny Velké Prahy - U zdi (2021) (epizoda)

Seriál zatím věrohodnosti moc nepobral. Spíš je to o tom, jak vše přizpůsobit výslednému záměru. Jestli je něco vážně hodně přitažené za vlasy, tak to, jak všechny ženy nemyslí na nic jiného, než vlézt s padesátiletým Langmajerem do postele.

Plavecký mariáš (1952)

Děsivá agitka na kterou už tehdy museli někteří citlivější diváci opovržlivě reagovat. Je prodchnutá kolektivizací, budovatelským nadšením, láskou ke všemu sovětskému (...to je omyl dědo, co myslíte, že by udělali v Rusku, prokopali by kanál k nějakému jezeru a naplnili by tuhle řeku, až by praskla. Jo holečku, dneska už se i přírodě poručit dá. Je tam i František, hodný opovržení. Odnášel si malý smrček z lesa. Kradl ze společného, kouřil v lese (teda na louce) a vůbec si často myslel něco jiného než většina. Třeba že v neděli by mohl hrát fotbal a ne stavět kravín.

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou (2019) (TV film)

Místo, aby televize název dokumentu ponechala ve znění francouzského názvu - "Brigitte Bardot, přísaha zvířatům", který vyjadřuje postoj a celoživotní vášeň, sklouzne k běžnému komerčnímu postoji. Proč rebelka s příčinou? Slovní hříčka ja zajímavá a má význam, ale pro diváka, který by si vybíral podle názvu, je zkreslující.

Božena (2021) (seriál)

Ač bych měl k tomuto rozsáhlému dílu určité drobné výhrady, musím se poklonit naprosté profesionalitě jeho tvůrců. Výtvarná složka je impozantní a nevím, jestli jsem někdy viděl v české televizi něco souměřitelného. Moc se mi líbil i samotný symbolický konec. Myslím, že až čas ukáže, jak významná je tato televizní série.