Zprávy TV Onion (2008)

Zprávy vtipné, smyšlené, šílené, provokující nebo třeba nepochopitelné, to je TV Onion.

Temný úsvit (2006)

Tak nějak průměrný film o jednom mini zajateckém táboře v Laosu, kam je přiveden americký pilot sestřelený během tajného náletu US Navy. Jeho životní síla a neutuchající snaha o útěk z tábora dá šanci i zbylé hrstce věznů, ne všichni vězni jsou z toho ale zrovna nadšeni.

Česká policejní akademie 1. (1993) (TV film)

Film jsem neviděl, místo toho sem si raději poslechl audio verzi, protože má být údajně lepší než film. Nicméně ani tak nic moc, kromě několika málo vtipných hlášek, nad kterými se člověk opravdu upřímně zasměje, jde o hodně podprůměrný humor se spoustou profláknutých, a tím pádem ne až tak vtipných, historek.

Vládneme, nerušit (2007) (TV film)

Aktéři Sametové revoluce, kteří na konci 80. let stáli u pádu komunistického řežimu a zrodu demokracie v Česku, o deset let později zjišťují, že ta demokracie vlastně až tak dobrá není. Alespoň ne z hlediska mocenských zájmů. Výhodnějším se tak stane rozdělení moci mezi dvě nejsilnější strany, eliminace opozice nebo reforma volebního systému jako snaha o zakonzervování statutu quo a tím pádem i eliminace voličů v jakýchkoli následujících volbách díky prosazované trvalé platnosti Opoziční smlouvy. Toto všechno pak dohromady znamená velmi výživné podhoubí, z něhož lze následně oslabit kontrolu ze strany nezávislých orgánů státní správy, policie nebo i soudů a v konečném důsledku i postavit základy státu, v němž je organizovaný zločin prorostlý celou jeho strukturou. Tedy modelu státu, jenž de facto vidíme dodnes. Pokud bychom měli odvahu nazvat Sametovou revoluci revolucí, potom by nutně Opoziční smlouva musela vlastně být nádherným příkladem kontrarevoluce ve smyslu eliminace demokratických mechanismů v demokracii. Za jiných okolností a v jiných politických systémech by aktéři takové kontrarevoluce byli popraveni, v našich podmínkách se z nich stávají prezidenti republiky.

Na území žen (2007)

Ano, je tam spousta prvoplánových klišé, které si člověk vybaví, když se řekne romantický film, čemuž samozřejmě nechybí ani happy end (do jisté míry), vzhledem k celkovému vyznění filmu mi to ale přišlo jen jako povinná ingredience, která tam musela být, aby si scénáristé mohli odškrtnout čárku za kategorii romantický film. Ve skutečnosti na mě ale zapůsobila řada jiných detailů, která celkové vyznění snímku posouvá někam úplně jinam. A to mnohem blíže psychologickému dramatu, ve kterém je hlavním pořadem dne předání poselství, o čem vlastně je samotný život jako takový, co je podstatné, co ne, jaké jsou skutečné vztahy a ne přeromantizované vysněné pohádky z říše růžové knihovny. Tímto si mě film získal a díky tomuto bych také řekl, že má větší hodnotu, než by se na první dojem mohlo zdát.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Akční střílečka parodující jednu z nejznámějších pohádek a nejen ji, takový dojem jsem si z tohoto snímku odnesl. Šel jsem do toho s vědomým, že jde o film, kde prostě musí mozek vypnout, ale s každou jednotlivostí se mi během té hodiny a půl mozek nechtěně postupně zapínal zpět až do závěrečné bojové scény na sletu čarodějnic, kde už bylo nad slunce jasné, že vlastně nejde o chytře udělanou parodii, ale naprostou slánaninu všeho možného, která kvůli tomu zabředá sama do sebe víc a víc. Ano, Mařenka není vůbec špatná a čarodějnice v podání Famke Janssen je ještě o mnoho lepší, ale ani to nemá sílu film vysvobodit z jednoznačného podprůměru. Měl jsem z toho zkrátka pocit, jakoby se Jeníček a Mařenka chtěli vydat stejnou cestou jako Sněhurka a lovec, nicméně se jim to bohužel vůbec nepovedlo. Škoda.

Hra na schovávanou (2005)

Ze začátku dobrý náběh na slibné drama, které následně začíná nadějně eskalovat, aby od druhé půlky začal film svým napětím i tempem postupně upadat. Nebýt šokujícího odhalení na konci, zůstal by taky někde v průměru, ale právě díky konci dávám o hvězdičku navíc, i když by to měla být spíš půlhvězdička.

Evoluce (2001)

Skvělá komedie o nálezu mimozemských organizmů a jejich výzkumu vedeném Davidem Duchovnym (ano!) a Julianne Moore se vám rozhodně postará o dobrou zábavu, navíc s překvapivým koncem.

Fakulta (1998)

Překvapivě hodně zábavný béčkový film o "nenápadné" invazi mimozemšťanů na planetu Zemi. Ti si za předmostí vyberou jednu americkou střední školu, nepočítají ale s houževnatým odporem nesourodé skupinky studentů, kterým se postupně se měnící chování učitelů a studentů zdá velmi podivné. Co ale filmu nejvíc prospívá je hlavně humor a nadsázka, s jakou je celé dílo zfilmované, čímž mi v celkovém dojmu připomínal i v podobném duchu natočenou o tři roky mladší Evoluci Ivana Reitmana

Nepřítel státu (1998)

Velmi kvalitně (i když občas přehnaně paranoidně) zpracovaný film o tom, co by, kdyby... kdyby chtěl někdo zneužít moci tajných služeb a informací, ke kterým se díky moderní technice mají možnost dostat. Samotný konec je možná trochu patetický, což má pravděpodobně sloužit k uklidnění běžného amerického diváka, nicméně ani tak nemůže zkazit celkový velmi dobrý dojem ze zbytku filmu.