• Krátkometrážní

Očima Tammy Faye (2021)

Ona je nesympatická, on slizký, dokopy tvoria bezkrvné duo, v odpudivom teleshoppingu o hlúpych ľuďoch. Zážitok, asi jak listovať 50-ročný televízny program. Oscar za masky zaslúžený, Chestainovu pod tou tonou mejkapu ani nebolo vidieť.

Oscar 2022 (2022) (pořad)

Na pomery posledných rokov som s výsledkami takmer spokojný. Z mojej tohtoročnej Top 3 (Najhorší človek na svete, Licorice Pizza, The Power of the Dog) si síce odniesla len jednu sošku Campionová, a cenu za najlepší film dostal ten, ktorý ma zaujímal zo všetkých nominovaných najmenej, ale zas dostali oscara všetky kraťasy, ktorým som fandil, dostala ho úžasná skladba Billie Eillish k poslednej bondovke a dostala ho Cruella za kostýmy. Trochu ma mrzí, že Kristen sa nedočkala. Čo sa týka show (a celkovej slaboty ročníku a “prekvapivého” výhercu hlavnej kategórie), mi to pripomínalo rok 2019, tam to bolo tiež bez moderátora. Ale Regina bola zlatá, som rád, že sa tam asi štyrikrát objavila. Úroveň nasnímania hudobných čísel nič moc, skôr mi to pripomínalo MTV Music Awards. Humor takmer žiadny, zasmial som sa asi len keď tam dopadla Spider-Amy Schumacher a možno ešte pri vtípkoch v úvode. Chris Rock ako jeden z najlepších žijúcich komikov sa ani nestihol poriadne prejaviť. Smithovci sú trapná rodina, hlavne tá roegovská čarodejnica. Highlighty No Time to Die a Godfather tribute (hlavne jak si ich Spielberg nahrával na mobil), a ešte odovzdávanie ceny za najlepší zahraničný film; moderátorská dvojica aj ďakovačka boli rovnako roztomilé. Celkovo slabý ročník, tak ako napr. 2019, ale o ďalšiu hviezdu to zráža úbohé a bezprecedentné rozhodnutie ponížiť niekoľko dôležitých kategórií a vyhostiť ich z ceremoniálu, a akadémia tým nedosiahla, ale že vôbec nič. Hanba.

Ulička přízraků (2021)

Sympaticky rozťahané a prvotriedne zrealizované, ale neviem si k tomu vytvoriť vzťah. Del Torovu top 3 (Labyrint, Chrbtica, Mimic) to neohrozí a dokonca aj Podobu vody mám radšej. Ne-osobitosť a ohranosť sú zlá kombinácia, aj keď sa jedná o kvalitný film.

Sluha národa - Epizoda 1 (2015) (epizoda)

Jednoduchá komédia východoeurópskeho štýlu s iritujúco lacnou hudbou jak z estrády, ale tiež dobre hrajúci a neuveriteľne sympatický Zelenskyj, kvôli ktorému to, na moje vlastné prekvapenie, po prvej časti nevzdám. Nahlas som sa zasmial dvakrát.

Logistics (2012)

Tak si môžem odškrtnúť najdlhší film všetkých čias, resp. jeho zostrih. Zaujímavý hudobný podkres, udržuje človeka v napätí. Pritom len samé kontajnery. Nejaká televízia by to mohla na časti odvysielať celé počas záverov vysielania. Hodnotiť nebudem.

Elektrizující život Louise Waina (2021)

Aj cez peknú kameru, výtvarnú stránku a skvelé záverečné cameo, sa jedná len o konvenčný životopis, kde sú všetky postavy karikaturisticky extravagantné a celé je to originálne, asi jak antivaxer v márnici. Keď chcete pôsobiť ako Wes Anderson, musíte byť Wes Anderson, inak budete neskorý Burton. Ubiehajúcou stopážou a pribúdajúcimi mačkami sa to síce zlepšuje, ale výsledný dojem je len trochu mačky, zato hodne depka z chudoby, duševných chorôb a rakoviny.

Deep Water (2022)

Adrian Lyne natočil posledný film 20 rokov dozadu a vtedy niekedy by vynikol aj Deep Water. V sobotu v noci, v telke, s Billym Zaneom v hlavnej roli. A Ana de Armas mala byť viacej nahá.

Sněhurka (2012)

Snažil som sa dať 3*. Páčila sa mi Singhovská štylizácia, Lily Collins je perfektná Snehulienka a Julia Roberts je tu asi prvý raz od roku 97 pekná. Ale niekto sa úplne iracionálne rozhodol, že to musí byť komédia a to akože vôbec ani vizuálne.

The Brown Bunny (2003)

Vincent Gallo si chcel natočiť svoj vlastný Paríž, Texas. Mal nato 10 mega, ale pôsobí to, že mal skôr 10 dolárov. K tomu mal veľké ego, odhodlanie prekračovať hranice a depresívnu náladu. A v závere mu to funguje, viac než by človek čakal. Ale je to čistá pocitovka, kde sa takmer nerozpráva, takže záleží fakt od nálady. O felovacej scéne som dopredu vedel. 3,5*

Stěrač předního skla (2021)

Úchvatná súhra farieb a melancholickej hudby. Obsah až tak nie, ale je to pastva pre oči, že pri nej aj nový (Wes) Anderson pôsobí ako študentský film.