• Krátkometrážní

Anděl u mého stolu (1990)

Kerry Fox vynikajúca, ale ten film nepotreboval 160 minút stopáže. Detská časť začne tragicky poloironicky, na štýl filmových adaptácií Johna Irvinga (myslím Garpa a New Hampshire), potom prejde do dospelosti a veze sa v depresívnej atmosfére osemdesiatkových a deväťdesiatkových trpiteľských, mrzáckych drám a la Moja ľavá noha. V prenášaní paniky z psychickej choroby na diváka je film úspešný, často ale na úkor zážitku, pretože je tam skrátka moc šedi. No a potom príde posledná tretina a tá už je takmer bohémska (ako to charakter dovoluje). Ako životopis a pocta historickej postave to určite svoju funkciu plní, z diváckeho hladiska je tam ale strašne veľa nepodstatných scén a minút navyše. Tento problém mala veľká časť biografií tej doby, keď proste verne zobrazovali skutočnú nudu. Nedám tam štvrtú hviezdu, pretože nemusím. Nejaké tri roky po tomto natočila Campionová Piano a tam až bolo vidieť ten povestný, nezameniteľný ženský rukopis, tu bola ešte skôr civilne neutrálna (alebo je to asexualitou hlavnej postavy?). 70%

Rozhovory o jedný vysoký holce (2018)

“Sneh mi padal do očí, medzi slzy.” Trochu gýč, ale dobre sa to sleduje a počúva. Také tiché, nočné rozhovory, mám rád tieto veci. A nevadí mi ten charakter. Akurát zahraté to mohlo byť lepšie.

Celia (1989)

Keby som to videl v detstve, mal by som traumu ešte teraz. 4 a pol; výborný film, ale nemám rád tieto veci so zvieratami. Dvíha sa mi z toho žalúdok.

Oasis (2017) (TV film)

Má to atmosféru, ale asi by som to celé nekukal. Knihu zvážim.

Moon Knight - Vyvolej oblek (2022) (epizoda)

Komiks nepoznám, preto mi to vyvoláva pocit asi tak random rodinný Spielberg meets Death Note, čiže super, navyše Kojot vyzerá ako z Dravej Ginger a má to silno 90.kový feeling. Ako decko by som z toho bol asi odvarený; ťažko povedať, čo bude ďalej.

Norské dřevo (2010)

Od Murakamiho som čítal len jednu knihu; túto, asi mesiac dozadu. Zároveň sa mi páčila (najviac úvodná scéna, melancholická atmosféra a niektoré postavy), zároveň bola prvoplánová jak prasa. Čo sa týka sexu a hlavne samovrážd, tam už to bolo ďaleko cez. Táto adaptácia predovšetkým pre krásne herečky a hudbu (film>kniha), aj keď zas obsadenie oboch hlavných postáv (hlavne Naoko) mi nesedelo vôbec. S tým, že menia vyznenie, som problém nemal, a vlastne mi to pre vynechanie väčšiny porna a časti zbytočných úmrtí, miestami prišlo lepšie  než kniha. Na druhú stranu bez znalosti predlohy to musí byť čistý zmätok, je to naozaj veľmi pomalé a artové, a nevenuje sa to dostatočne charakteru prakticky žiadnej z postáv, preto zas kniha>film. Ako doplnok pekné, ale SPOILER! V knihe som celý čas dúfal, že sa stav Naoko spraví a že im to nakoniec vyjde. A s Midori som chcel spať. Vo filme som fandil Midori, lebo bola krajšia, a u tej divnej pani som myslel len na ukončenie trápenia. Koniec SPOILERU!

V bublině (2022)

Smial som sa, ale na Apatowa je toto málo. Keď už nič, tak crazy komédie nemajú trvať cez dve hodiny. Malá Iris ale vyrástla naozaj hodne do krásy.

Pozor na Slendermana (2016)

Ja som si tu prečítal pár komentárov a čakal nie úplne seriózny dokument, ktorý sa bude čiastočne na slendermanovskom mýte priživovať, no a po pozretí nemám vôbec pocit, že by zábermi na deti sledujúce creepypasta videá, prestrihávané komentármi Richarda Dawkinsa, niečo také robil. Každopádne je to moderný dokument na modernú tému, a tie sa vždy snažia baviť. A práve v tomto ohľade mi z toho nevychádza úplne úspešne. Takže mi v podstate vadí, že nerobí to, čo mu ostatní vyčítajú, ale asi je to skôr celkovou nudnosťou a stupiditou Slendermanovej konšpirácie.